Pire İlaçlama
Pire İlaçlama

Pire İlaçlama

Pire mücadelesinin son evresi ruhsatlı, işinin ehli araştırmacı bir İlaçlama şirketi ile çalışmaktır. İlaçlama şirketi geldiğinde kaynak tespitinde bulunmalı, gerekli uyarıcı açıklamaları, mevcut popülasyon durumunu, yapılması gerekenleri anlatmalıdır. Son olarak uygun şekilde Pire İlaçlaması yapılarak sorundan kurtulmaya çalışılır. Pire ilaçlaması genellikle 2-3 kez tekrar edilmelidir.

Pireler boyları 1,5 ile 3,5 mm arasında değişen küçük kan emici parazitlerdir. Yaklaşık olarak 2500 çeşidi bulunmaktadır. En çok rastlanan pire türü Kedi Piresidir. Pirelerin genelde renkleri kahverengidir, kedi piresinin rengi kırmızıya dönüktür. Pireler vücut yapıları sayesinde (Yassı gövde) hayvanların kürk ve tüyleri arasında rahatça hareket edip deri yüzeyine ulaşabilirler. Pirelerin kanatları yoktur ama Dünya’da en iyi zıplayan canlıdır, 30 santime kadar zıplayabilirler ve bu şekilde konakçıya yerleşirler. Pireler Konakçıya yerleştiğinde çok sıkı şekilde tutunabilirler. Özel ağız yapıları sayesinde cildi deler ve rahatça kan emebilirler.
Ülkemizde genelde kedi, köpek, insan, kümes hayvanları ve tavşanlarda bulunur. Pireler Kan emmek için ısırdıkları yeri uyuşturmak amaçlı bir salgı yayar, bu salgı kaşıntılara yol açar.

Pirelerin Konakçılarla Olan Yaşam İlişkisi

Pireler , insanlar, köpekler, kediler, tavşanlar, sincaplar, yaban gelinciği, sıçanlar, fareler ve kuşlar dahil olmak üzere çok çeşitli sıcak kanlı omurgalılar la beslenir. Pireler kanla ve organik atıklarla beslenebilirler. Uygun ortamı bulduğunda çok hızlı bir şekilde üreyebilirler.

Pireler normalde bir konakçı tür veya tür grubunda uzmanlaşır, ancak genellikle diğer türlerde beslenebilir ancak çoğalamaz.

Evcil Hayvanlarda Pire Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Evcil hayvanlarda pire olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Şu şekillerde kontrol edilebilir.

  • Kaşıntı: Evcil hayvanınız sürekli olarak normalin dışında kaşınıyorsa, pireden süphelenebilirsiniz.
  • Cilt ve Tüyler: Pire olan evcil hayvanınızda tüylerde dökülme ve cildinde kızarıklıklar oluşur.
  • İnsana Gelme : Pire konakçısı dışındada insanlara gelebilir, sizdede kaşıntı, ısırık benzeri bir şey olduğunda, pireden şüplenebilirsiniz.
  • Gözle Kontrol: Pireler gözle görülebilir büyüklüktedirler. İyi bir gözlem ile evcil hayvanınızın üzerinde pire barındığını gözlemleyebilirsiniz.
  • Işık : Pirelerin vücutları ışıkta parlar ve görünmesi kolaylaşır. Bir ışık kaynağı altında görmeniz kolaylaşır.

Pire Isırığı Nasıl Olur ?

Pire Isırığı
Pire Isırığı

Pire ısırığı ve diğer haşerelerin ısırıkları birbirinden farklı olur. Pireler yoğun olarak bacak bölgelerinden ısırırlar. Sabah kalktınız ve vücudunuzda sırtınızda ısırıklar gördünüz ise bu pire ısırığı değildir (Muhtemelen tahta Kurusu)

Resimde görüldüğü gibi ısırıklar küçük kırmızı sivilce gibi gözükürler. Kaşınmadan sonra yayılabilir ve alerjik durumunuz var ise daha farklı şekiller alabilir.

Pire Isırığının Zararları

Doğrudan Zararları: Pirelerin ısırıkları insanlarda ve konakladığı diğer canlılarda ciddi kaşıntı hissine sahip olurlar. Pire ısırığının kaşıntı bölgesine canlılar; ısırarak, gagalayarak veya pençelerle çizerek çıkarmaya çalışırlar, buda o bölgeyi tahriş eder. Pire Isırığı ciltte bir yükseltiye sahip olur, kızarıklığa neden olur ve merkezde sivrisinek ısırığı gibi tek bir delme noktası bulunur. Isırıklar bir kaç hafta kadar kaşıntı oluşturur ve iltihaplı kalabilir. Pire ısırığı sonucu kaşıntılar sonucu tüy ve saç kaybına neden olabilir. Aşırı durumlarda anemiye neden olabilirler.

Hastalık taşıyıcısı olarak (Vektör): Pireler, canlılar arasında hastalık taşıyıcı olan vektörlerdir. Pirenin taşıdığı bakteriyel hastalıklar arasında Veba, Murin veya Endemik Tifüs ve çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Dünya çapında önemli bir halk sorunu olan hastalık tungazisine neden olmaktadır.

Psikolojik Zararları : Pire ısırığı kaşıntıya yol açar, pire uzaklaştıktan sonra bile sürekli bir pire ısırığı hissi uyanır. Genellikle pireli bir yere girip ısırılan kişiler pire olmasa bile kaşınmaya başlar. Kimi insanlar pire ismini duyunca bile kaşınmaya başlar.

Pire İstilası

Pire istilası çok belirgindir, özellikle bir bölgede çok yoğun şekilde yer alabilirler. Uygun konakçı ve koşullar var ise çok hızlı şekilde sayıları binleri bulabilir. O bölgede bulunan diğer canlılar sürekli olarak kaşınarak kendilerini belli ederler. Bölgeye girildiğinde hızlı bir şekilde konakçının üzerine tutunurlar ve kan emmeye başlarlar. İnsanlarda bir anda onlarcası bacaklara geldiğinde istilanın yoğunluğu anlaşılır.

Pire İstilasından Korunma Yöntemleri :

Evinizde, bahçenizde evcil hayvanınız veya sokak hayvanları var ise senede bir kaç sefer pire istilası yaşayabilirsiniz. Bundan korunmak için bazı önlemler alınmalıdır.

  • Pire Ense İlaçları: Pirelerin konakçıların üstünde durmaması ve ürememesi için hayvanlar için üretilmiş ense damlaları vardır. Senede 3-4 defa düzenli ense damlalarını yaptırısanız dış parazitlerden biri olan pire hayvan üzerinde barınamaz.
  • Fiziksel Kontrol : Özellikle kedilerin yavrulama dönemlerinde sıkça görülen pire, plesenta ile beslenebilir. Çevrenizde böyle bir şey olursa artıkları temizlemelisiniz. Sık sık hayvanların gezdiği noktalar kontrol edilmelidir.
  • Pire İlaçlama : Eviniz veya bahçenizi senede 3-4 defa genel haşerelere karşı ilaçlatmanız koruyucu önlem olacaktır.

Pire İlaçlama

Yaşam alanlarınızda bir pire istilası ile karşılaştınız, bu durumda yapılacak tek şey profesyonel bir ilaçlama firmasından destek almanızdır. Sahada yanlış şekilde bireysel müdahale edilmiş ama sorunu çözmek bir tarafa dahada kötü hale gelmiş çok yer ile karşılaştık.

Kulaktan dolma yöntem ve ilaçlamalar kesinlikle işe yaramaz. Örneğin Kireç; Sönmemiş kireç haşerelerin vücutlarını yakarak öldürür ama piyasada sönmemiş kireç pek bulunmaz. Sönmüş kireç öldürmenin aksine pireleri dağıtarak daha geniş bir alana yayılmalarını sağlar.

Pire İlaçlama hizmetinin temelini iyi bir gözlem oluşturur. Pire kaynağını teşhis etmeden tek başına ilaçlama ile sorun çözülmez. Öncelikle kaynak tespit edilir ve kaynağa müdahele edilir, sonrasında İlaçlama ile sonuca gidilir.

Pire İlaçlaması tek seferlik uygulama değildir. Minimum 2 kere ortamın belli periyotlar dahilinde ilaçlanması gerekmektedir. Bu periyot ve diğer bilgileri ortamı ziyaret eden teknik ekip verecektir.

Çalışkan Group olarak İstanbul da pire konusunda uzmanız, Şu ana kadar binlerce yere pire ilaçlama konusunda destek verdik. Çözemediğimiz pire sorunu şu ana kadar olmamıştır. Çözemediğimiz sorunlar olduğunda çözene kadar ücretsiz hizmetimizi sunduk.

İstanbul Pire İlaçlama Hizmetinde

En uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz

0542 374 3461

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir