Kırkayak ilaçlama
Kırkayak ilaçlama

Kırkayak ve türlerinin ilaçlama hizmetinde İstanbul’da 15 senedir faaliyet gösteren firmamız, kırkayak ilaçlama hizmetinde yüksek deneyim ve bilgi birikimine sahiptir. İstanbul da bir çok ilde farklı türleri görülmektedir, özellikle bahçe yeşilliğin,bahçelerin, ekim alanlarının bol olduğu İstanbul semtlerinde görülmektedir.

Kırkayaklar görünümlerinin aksine insanlar için zararsız olan böcek türlerindendir. İnsanları ısırmaz ve zehirli değillerdir ama taşıdıkları bakteriler insanlar için zararlı olabilir. Kimi türleri mahsul zararlısı olarak kabul edilir. Uygun şartlarda ev içlerinde yuvalanan bir tür değildir. Beslenmesi daha çok çürümüş bitki artıklarından oluştuğundan toprak olan bölgelerde bulunurlar. Yuvalanmaları genelde toprak altında olur.

Kırkayakları, çiyanlar ve kelebek tırtılları ile karıştırmamak lazımdır. Görünümleri yakın olsa da 3 tür birbirinden tamamen farklıdır. Çıyanlar ile ilgili açıklayıcı yazımız ve çıyanların kırkayaklardan farklarını gösteren tablomuz buradadır. Kelebek tırtılları ise çok bacaklılar grubunun farklı bir türüdür, yaşamının belli bir evresinde kırkayaklara görünüm olarak benzerler, tırtılların temel farklılığı beslenme şeklidir. Tırtıllar genellikle canlı bitkilerle beslenmektedirler. Kırkayaklar ise döküntü yaprak ve organik materyaller ile beslenirler.

Kırkayak ile ilgili geniş bilgilendirici makalemiz ; https://www.caliskanilaclama.com/kirkayak/.

Çıyanlar ile ilgili geniş bilgilendirici makalemiz: https://www.caliskanilaclama.com/ciyan/

İnternetten arattığımızda profesyonel ilaçlama firmaları bile bu böcekleri çıyanlar ile karıştırmaktadır. Gerek resim ve gerekse verdikleri bilgiler Çıyan ile aynı olup bunlar kesinlikle doğru değildir. Böyle firmalardan uzak durmanızı Çalışkan İlaçlama olarak tavsiye ederiz.

Kırkayaklara Karşı Alınacak Önlemler

Bahçe Bakımı

Kırkayakların doğal yaşam, beslenme ve yuvalanma alanları bitki döküntülerin olduğu toprak alanlardır (Bahçe, tarla vb.). Bakımsız olan bahçe alanları yaşamaları için iyi bir ortam sağlayacaktır, bu yüzden bahçenizin bakımlarını düzenli yapmanız gerekmektedir.

Yuvalanma Alanları

Yuvalanmalarını sağlayacak uygun ortamların olmamasına özen gösterin. Birikmiş kuru yapraklar en sevdikleri ortamlardır, yapraklar altında uygun nem koşulları, sıcaklık ve besin bulunduğundan buralarda yuvalanıp hızla üreyebilirler. Uygun ortamlarda sayıları hızlıca 1000 lerce adedi bulabilir.

Nemli Alanlar Bırakmayın

Kırkayaklar yaşamak için uygun nem koşullarına ihtiyaç duyar. Dış alanda akıtan bir musluk çevresi sürekli nem sağladığı için kırkayak için uygun bir yaşam alanı oluşur. Bu gibi  alanların tamirini ve bakımını yapmalısınız.

Yarık ve Çatlaklar

Evinizdeki çatlak ve yarıkları bulup tamir etmelisiniz, kırkayak eve böyle bir çatlaktan girer. Tabandaki çatlakları da doldurmalısınız, buralar muhtemel yuvalanma alanlarıdır.

Havalandırma boşluklarınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Havalandırma kanallarının dışa açılan kısımlarına haşereler için koruyucu ağızlıklar takmalısınız.

Evinizdeki kapı pencerelerin iyi şekilde yapılmış olması gerekir. Kapı ve pencerelerdeki boşluklar muhtemel giriş yerleri ve yuvalanma yerleri olabilir.

Kırkayaklar İle Mücadele Yöntemleri

Kırkayaklara karşı öncelikle doğal yöntemleri denemelisiniz, doğal yöntemler sorunlarınızı çözmez ise böcek ilaçlama hizmeti almalısınız.

Kırkayaklarla Doğal Mücadele Yöntemleri

Tavuk Besleme: Bahçeli bir eviniz var ise bahçenizde tavuk besleyebilirsiniz. Tavuklar kırkayaklara ve kene gibi diğer haşereleri doğal düşmanıdır. Tavuklar ile hiç bir kimyasal ve doğal malzeme kullanmadan kırkayaklardan kurtulabilirsiniz.

Borik asit: Bir çok haşere için kullandığımız doğal borik asit, kırkayaklarda da kullanılır. Kırkayakların gezdiği bölgelere borik asit serperseniz borik asit kırkayakların derisini çizip yakacaktır, uzun süre maruz kalmada öldürecektir.

Diyatomlu Toprak: Diyatomlu toprak, diyatom adı verilen küçük, suda yaşayan canlıların fosil haline gelmiş artıklarından oluşan doğal bir üründür. Bu tozlar çok küçük silis kristallerinden oluşur. Silis kristalleri kırkayakların derilerini çizerek nem kaybetmelerine ve bir süre sonra ölümlerine yol açar.

Kırkayak ile Mücadelede İlaçlama Yöntemleri

Kırkayak istilası değişik şekillerde orta çıkabilir. Bahçenizi istila etmiş olabilirler, evinizi istila etmiş olabilirler. Her iki durumda ve popülasyonuna göre ilaçlama yöntemi değişecektir.

Kırkayakların binlerce türü vardır, ilaçlama yöntemi ve ilaç seçimi türe göre de farklılıklar gösterecektir. En uygun yöntemi ortamı analiz eden uzman ilaçlama personeli bilebilir. Yanlış yapılan uygulamaların sağlığınıza etki edeceğini unutmayın. Aynı zamanda yanlış yapılan uygulamalar sorunlarını çözemez.

Kırkayak ilaçlama uygulamalarında SC (Kokusuz ilaçlar), EC (Kokulu İlaçlar) ve EW (Suda Emülsiyon ilaçlar) böcek ilaçları kullanılabilir. Hangi ilaç grubunun o ortamda sorunu çözebileceğini uzman bir göz anlayabilir.

İlaçlama uygulamasında yine ortama göre sırt motoru, ULV cihazı ve Matabi kullanılabilir. Bu değişiklikler ortama, türe göre seçilecektir.

Kırkayak İlaçlama Kısa Soru ve Cevaplar

Kırkayak ilaçlama hizmeti fiyatı her zaman net değildir. Bir çok koşula göre değişecektir. Ortalama fiyatlar şu şekildedir.
0-100 metrekare: 200 TL
10-150 Metrekare: 250 TL
150 metrekare ve üzeri için aramanız daha uygun olur.

Kırkayak istilasında en garanti yöntem ilaçlamadır. Doğal yöntemlerde Borik asit ve diatomlu toprak kullanabilirsiniz. Bunun haricinde bahçe bakımını, evdeki fiziksel çatlak, yarıkları kapatmanız, havalandırma kanallarını kontrol etmeniz gerekir.

Kırkayak ısırmaz ve zehirli değildir. Çıyanlar ile karıştırmayın, Kırkayak makalemizde bu konuyu geniş olarak anlattık. Linki: https://www.caliskanilaclama.com/kirkayak/

Kırkayak öldürülmez kelimesi hürafedir. Ezerek öldürmek kokuya sebebiyet vereceğinden tavsiye etmiyoruz.

Evde kırkayak olmasının nedeni ev dışı ortamdır, bahçelerin çok olduğu ve nemli yerlerde kırkayak popülasyonu çok yükselebilir. Kırkayaklarda dış ortamdan ev içlerine geçebilirler.

Kırkayak eve, kapı altlarından, kapı kenarlarında, pencere boşluklarından, duvar çatlaklarından, havalandırma hatlarından girebilirler.

Kırkayaklar utangaçdırlar, gece aktiftirler. İnsanlardan kaçarlar. Kırkayaklara benzeyen çıyanlar sıkıştıklarında insana gelebilir.

Kırkayaklar sokmazlar ve ısırmazlar. Sizi sokan çıyan olabilir, çıyanların ısırığı ağrılı ve sancılıdır ama alerjiniz yok ise ciddi sonuçları olmaz. Alerjik reaksiyon olduğunda acilen doktora gidilmelidir.

İstanbul’da Kırkayak İlaçlama Hizmetinde

En Uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz

0542 374 3461

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir