Entegre Zararlı Yönetimi (IPM) nedir ? Nasıl uygulanır ?

Entegre Zararlı Yönetimi (IPM) nedir?

Entegre Zararlı Yönetimi (Integrated Pest Management) (IPM), çeşitli  uygulamalarının birleşimine dayanan, haşere yönetimine etkili ve çevreye duyarlı bir yaklaşımdır. IPM  programları, zararlıların yaşam döngüleri ve çevre ile etkileşimleri hakkında güncel ve kapsamlı bilgiler kullanır. Bu bilgi, mevcut haşere kontrol yöntemleriyle birlikte, haşere hasarını en ekonomik yöntemlerle bertaraf etmeye yarar. Bu bilgi, haşereleri insanlar, mallar ve çevre için olası en az tehlikeyle yönetmek için kullanılır.

IPM yaklaşımı, ev, bahçe ve işyeri gibi hem tarımsal hem de tarımsal olmayan ortamlara uygulanabilir. IPM’de, pestisit ve intektisitlerin kullanımı makul ölçülerdedir. IPM bunlarla sınırlı değildir, tüm uygun haşere yönetimi seçeneklerinden yararlanır. Buna karşılık, organik gıda üretimi IPM ile aynı kavramların çoğunu uygular, ancak pestisitlerin kullanımını sentetik kimyasalların aksine doğal kaynaklardan üretilenlerle sınırlandırır.

Çalışkan ilaçlama olarak profesyonel mühendislerden oluşan ekibimizle işletmelerde, kurumsal yerlerde IPM uygulaması yapmaktayız. Zararlılar işletmeye yerleşmeden en optimum analiz, kontrol, düzeltici hizmetleri hızlıca yapıyoruz.

Entegre Zararlı Yönetimi IPM programları nasıl çalışır?

IPM, tek bir haşere kontrol yöntemi değil, bir dizi haşere yönetimi değerlendirmesi, kararları ve kontrolüdür. IPM uygulamasında, dört aşamalı bir yaklaşım izlemektedir.

Dört adım şunları içerir:

Haşere popülasyonu eylem eşiklerini belirleme:
entegre zararlı yönetimi
entegre zararlı yönetimi aşamaları

Herhangi bir haşere kontrol işlemine başlamadan önce, IPM ilk önce haşere popülasyonlarının veya çevresel koşulların haşere kontrol işleminin yapılması gerektiğini gösterdiği bir nokta olan bir eylem eşiği belirler. Tek bir haşere ile mücadele etmek her zaman kontrolün gerektiği anlamına gelmez. Haşere ve zararlıların işletmede önlem alınacak düzeylerini belirlemek IPM nin ilk adımıdır.

Haşere ve zararlıları izleme ve tanımlama;

Tüm böcekler, yabani otlar ve diğer canlı organizmalar kontrol gerektirmez. Birçok organizma zararsızdır ve hatta bazıları faydalıdır. IPM programları zararlıları izlemeye ve onları doğru bir şekilde tanımlamaya çalışır, böylece eylem eşikleri ile birlikte uygun kontrol kararları alınabilir. Bu izleme ve tanımlama, pestisitlerin gerçekten ihtiyaç duyulmadıklarında kullanılması veya yanlış türde bir pestisit kullanılması olasılığını ortadan kaldırır.

Önleme;

İlk haşere kontrol hattı olan Entegre Zararlı Yönetimi IPM programları, haşerelerin tehdit oluşturmasını önlemek için işletme, depo veya iç mekanı yönetmeye çalışır. Tarımsal bir üründe, bu, farklı ürünler arasında dönme, haşere dirençli çeşitlerin seçilmesi ve haşere içermeyen köklerin dikilmesi gibi kültürel yöntemlerin kullanılması anlamına gelebilir. Bu kontrol yöntemleri çok etkili ve düşük maliyetli olabilir ve insanlara ya da çevreye zarar vermemesi için çok az risk yaratabilir.

Kontrol ;

İzleme, tanımlama ve işlem eşikleri, haşere kontrolünün gerekli olduğunu ve önleyici yöntemlerin artık etkili veya mevcut olmadığını gösterdikten sonra, IPM programları daha sonra hem etkinlik hem de risk açısından uygun kontrol yöntemini değerlendirir. İlk olarak etkili, daha az riskli haşere kontrolleri, haşere çiftleşmesini bozacak feromonlar gibi yüksek oranda hedeflenmiş kimyasallar veya tuzaklama gibi mekanik kontrol dahil olmak üzere seçilir. Daha fazla izleme, tanımlamalar ve eylem eşikleri daha az riskli kontrollerin çalışmadığını gösterirse, pestisitlerin hedefli şekilde püskürtülmesi gibi ek haşere kontrol yöntemleri kullanılacaktır. Spesifik olmayan pestisitlerin yayınlanması son çaredir.

Gıda İmalatçıları, satıcısı  Entegre Zararlı Yönetimi IPM kullanıyor mu?

Bu adımlarla IPM en iyi şekilde süreklilik olarak tanımlanır. Gıda imalat, üretim, satış yerleri, toplu yaşam merkezlerinin çoğu olmasa da, kurumsal yaklaşımları kendine öncü etmiş olan firmalar Entegre Zararlı Yönetimi IPM kullanmaktadır.

Gıdanın Entegre Zararlı Yönetimi IPM kullanılarak size ulaştığını nasıl anlarsınız?

Çoğu durumda, IPM uygulamaları kullanılarak yetiştirilen gıdalar pazarda organik gıdalar gibi tanımlanmamaktadır. Tarım ürünlerinin IPM yöntemi çok detaylı olduğu için ve mevzuat tam olarak hazır olmadığı için size kadar ulaşan tarım ürünlerinde IPM ile üretilip üretilmediğini anlayamazsınız. Gıda üretici, imalatçı firmalar (restoran, fabrikalar, gıda dağıtıcıları vb) kendi şirket içerisinde IPM kullanabilir. Mevzuatta herhangi bir sertifika bu işletmelere verilmemektedir. Sonuç olarak yediğiniz içtiğiniz gıdaların IPM kullanılarak size kadar ulaştığını anlayamazsınız.

Çalışkan ilaçlama IPM çerçevesinde neler yapmaktadır?

Haşere ve kemirgen kontrolünde IPM standartlarını sağlamak için müşterilerimizle uzun soluklu bir diyaloğa giriyoruz. Ön keşif sonrası çeşitli raporlandırmalarımızı oluşturup, gerekli eşik değerlerini de göze alarak gerekirse düzeltici hizmetleri yerine getiriyoruz. Aşağıdaki maddelerde kontrol sağlıyoruz

  • Hammadde alım kontrolleri
  • Hammadde alım işletmelerinin kontrolleri (Tedarikçi denetimleri)
  • İşletme için hammadde deposu
  • İşletme çevre analizleri
  • İmalat alanları
  • İmalat dışı alanların analizleri
  • Paketleme
  • Ürün dağıtım ağı (nakliye)

Detaylı bilgiler için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz

Wikipedia 

Uluslararası Gıda Organizasyonu

ucanr.edu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir