Kalorifer böceği ilaçlama
Kalorifer böceği ilaçlama

Halk arasında ki ismiyle Kalorifer Böceği, latince ismi Blattella germanica olan Alman Hamam Böceğidir. Kalorifer böceği diğer hamam böceği türleri arasında en küçük boyutlara sahiptir. Erişkin bir kalorifer böceği ortalama 1,5 cm boyutlarındadır. Rengi kahve ve siyah arasında olabilmektedir. Kafa arkasından vücut bitimine kadar kanatları vardır. Biyolojik olarak zar zor uçabilmektedir, genelde uçamazlar. Kalorifer Böceği denmesinin sebebi sıcak ortalamları seviyor olmasındandır. Genelde evlerin işletmelerin en sıcak olduğu alanlarda yuvalanırlar. Kalorifer böceği diğer tüm hamam böceği türlerinden daha zararlıdır. Diğer hamam böceklerlerinden daha zararlı olmasının bazı nedenleri vardır. Bunlar; İşgalci bir türdür, bulundukları ortama hızla yayılırlar, Her ortama uygum sağlar, çok çeşitli beslenme şekilleri vardır, ilaçlara ve ilaçlanma ya karşı dirençlidirler. Kalorifer böcekleri bir çok işletmenin ve evin başlıca böcek sorunudur. Bu böceğin ilaçlama uygulaması diğer haşere gruplarından daha zordur. Kalorifer böceği ilaçlama hizmeti bireysel yapılacak bir uygulama değildir, ilaçlama işleminin profesyonel bir firma tarafından yapılmasını tavsiye ederiz. Bireysel mücadele büyük çoklukla yetersiz kalıyor ve kalorifer böceğinin direnç mekanizmasını yükselttiği içinde profesyonel ilaçlama firmalarıda zorlanmaktadır.

Kalorifer Böceği’nin Yaşam Alanları

Kalorifer Böceği'nin Yaşam Alanları
Kalorifer Böceği’nin Yaşam Alanları

Kalorifer böceği sıcak alanları, nemi ve sıcak ülkeleri sever. Buna karşın mükemmel uyum sağlama yeteneklerinden dolayı Dünya’nın tüm kıtalarında yaşama alanları bulmaktadır. Çoğunlukla insan yaşam alanlarına yakın yuvalanırlar. Sadece antartika kıtasının genelinde bulunmaz.

İnsanların bulunduğu tüm alanlarda kendilerine yaşam alanı bulurlar. Özellikle restoranlar, lokantalar, gıda işletmeleri, evler, gıda depoları, fırınlar, pastaneler gibi yerlerde oldukça yaygındır. Haşere kontrolü ve mücadelesinde en zor türlerden biridir.

Geceleri aktiftirler, gündüz ve ışıklı ortamlarda genelde saklanırlar. Popülasyon çok arttığı zaman gündüzleride gözükmeye başlarlar. Genel olarak fiziksel yapı eksikliklerinden faydalanırlar, duvar çatlakları, kablo kanalları, buzdolabı gibi aletlerin motor kısımlarında ve saklanabilecekleri her noktada yuvalanabilirler. Ulaşılabilir noktaların uzağında olduklarından dolayı ilaçlama hizmetinde haşerenin yuvalanma alanına ulaşılmaz.

Kalorifer Böceği Beslenme Şekli

Kalorifer böceğinin beslenmesi çok çeşitlidir. Yamyamlık özellikleride gösterir, yavruları dahil kendi ölülerinin kanat gibi kısımlarını yerler. Omnivor bir beslenme şekli gösterir, yani hem etçil hem otçuldur. Neredeyse yenebilecek tüm gıda çeşitlerini yiyebilirler. Çok aç kaldıklarında sabun, yapıştırıcı, tutkal, diş macunu vb malzemelerinide yiyebilirler.

Keseli kalorifer böceği
Keseli kalorifer böceği

Kalorifer Böceği Üreme

Kalorfier böceklerinin üreme kabiliyetleri çok yüksektir. Yavrudan ergenliğe 50 – 60 gün içinde geçebilirler. Ergenliğe ulaşır ulaşmaz tekrardan yumurta bırakabilirler. Kalorifer böceği çiftleştikten sonra karın bölgelerinde kese oluşur, bu kese içinde yaklaşık 40 adet yumurta barındırır. Yumurtalar kesede olgunlaştıktan sonra 3 mm boyutlarındaki yavrular çıkmaya başlar. Kese düşmendende düştükten sonrada keseden yavru çıkabilir.

Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer böcekleri, zararlı böcekler arasında kontrolü en zor haşere çeşididir. Kalorifer böceklerinin eşsiz özellikleri, bu zararlıyla mücadelede çeşitli zorlulara yol açmaktadır. Kalorifer böceklerinin eşsiz özellikleri:

 • Üreme özellikleri: Kalorifer böceklerinin üremeleri bir ok canlıya göre daha hızlıdır. Bir çift senede 1000 lerce yavru yapabilir. Yumurtadan çıkan her yavruda 2 ay içinde üreme yapabilir.
 • Direnç özelliği: Kalorifer böcekleri çok hızlı şekilde çeşitli intektisitlere karşı direnç kazanabilirler. Yani öldürmeyen güçlendirir prensibi ile bir haşere ilacıyla bu boceği öldüremez iseniz aynı haşere ilacının yüksek dozlarıda muhtemelen öldürmeyecektir. Bu nedenle ilaç şirketleri Kalorifer böcekleri için kullanabilen özel jeller tasarlamaktadırlar. Geliştirdikleri yeni ilaçların etken maddeleri değişmektedir.
 • Beslenme Şekli: Duruma adapte olduklarından yaşam şekillerinide bulundukları ortama göre geliştirebilirler. Kalorifer böcekleri hem etçil hem otçuldurlar. Ortamda hemen hemen bulabiledikleri her tür şeyle beslenebilirler.
 • Çevre adaptasyonu: Kalorifer böcekleri isminden anlaşılacağı üzere nem ve sıcağı severler. İdeal ortamları nemli sıcak bölgelerdir ama çevreye karşı olan adaptasyonları sonucu farklı alanlardada yuvalanabilirler.

Kalorifer böceklerinin yukarıda saydığımız özelliklerinden dolayı kontrolü ve mücadelesi zordur. Yanlış yapılan ilaçlama uygulamaları ile çok sık karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda profesyonel ekipler bile zorlanmaktadır. Daha önce kullanılmayan bir ilaç grubu ile çalışmak gerekir ama her zaman bir önce ne kullanıldığını bilemiyoruz. Bu gibi durumlarda Çalışkan ilaçlama olarak en verimli uygulamaları seçip, haşere kontrolünü takip ediyoruz.

Kalorifer böceği ilaçlaması tek seferlik bir uygulama, ilaçlama değildir. Kontrollü şekilde ilerlemek ve sorunun net olarak bittiğini anlamak gerekiyor. Bu yüzden ilaçlama firması olarak biz evlerde olan kalorifer böceği sorunlarında enaz 2 uygulama öneriyoruz. Popülasyonun çokluğuna göre uygulama sayısı 2 den fazla olabilir.

Çalışkan Group İlaçlama olarak Kalorifer Böceği ilaçlamasında aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

 • Ortamın yaklaşık büyüklüğünü öğrenip ortalama bir ücret belirliyoruz.
 • İlaçlama öncesi yapılması gerekenler hakkında müşteri bilgilendirilir. Uygulama türüne göre alınacak önlemler anlatılır. Jel uygulamada genelde herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz
 • Teknik personelimiz uygun gördüğü ilaçlama yöntemi ile ilaçlamaya başlar ve yaklaşık 15-20 dakika içinde ilaçlama uygulamasını bitirir.
 • Kalorifer böceği ilaçlama uygulaması enaz 15 gün aralıklı 2 defa yapılmalıdır. Popülasyonun çokluğuna göre nadirende olsa 2 den fazla uygulama gerekbilir.
 • Ortama göre kokusuz ilaç, kokulu ilaç veya jel grubu ilaç seçimi yapılır, teknik servis ekibi yerine karar verir.
 • Uygulama sonrası yapılması gerekenler hakkında müşteriye bilgiler verilir.
 • Sağlık bakanlığı uygulama evrağı verilir. Bu evrakta yapılan uygulama ve kullanılan ilaçlar miktarlarıyla beraber yazılır.
İstanbul Kalorifer böceği İlaçlama HizmetindeEn uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz
0542 374 3461

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir