Tahta kurdu ilaçlama
Tahta kurdu ilaçlama

Tahta kurdu (Anobium punctatum)tos böceğigiller  (Anobiidae) familyasından zararlı bir kın kanatlı böcek türüdür.  Tahta kurdu ciddi zararlılar grubundandır. Tahta kurdu ilaçlama ve mücadele yöntemleri zararı en az indirmede yardımcı olacaktır. Tahta kurdunun verdiği zararlar ilk başta belli olmaz, görünür değildir. Hemen hemen her tür ahşaba girip içten içe çürüterek ahşabı zayıflatır. İleriki safhalarda ahşap tamamen kullanılmaz hale gelir.

Özellikle müzelerdeki eski ahşap materyallerde ciddi zararlar verebilirler. Bu zarar hem maddi hem manevidir, değerli antika eşyalar, tablolar, mobilyalar, yapılar tahta kurdunda zarar görür.

Çalışkan Group İlaçlama firması olarak istanbul’da önemli yere sahip müze, kilise gibi yapıların tahta kurusuyla mücadelesinde bulunduk. Milyon dolarlık değerli antika eşyaların kurtarılmasında ciddi efor sarfettik. Bizler bu tür malzemelerin ülkemize olan değerlerinin bilinciyle hareket edip özveri ile işimizi yapmaya özen gösterdik.

Tahta kurdu ile alakalı bir sorununuz var ise kesinlikle iyi bir ilaçlama firması ile çalışmanız gerekmektedir. Aşağıda makalemizi okudukça neden bunu söylediğimizi daha net anlayacasınız. İlaçlamadaki en zorlu uygulamaları tahta kurdu için kullanmalısınız.

Tahta kurdunun biyolojisi, yaşamı, zararları hakkında hazırladığımız makalemizi buradan okuyabilirsiniz. https://www.caliskanilaclama.com/tahta-kurdu/

Tahta Kurdu İlaçlama Yöntemleri:

ULV ile İlaçlama :

Tahta kurdu ilaçlamada sık kullandığımız yöntemlerden biridir. Çatı katı gibi ulaşılması zor alanların ve özel mobilyaların olduğu yerlerde ULV ile tahta kurdu ilaçlama uygulaması tercih edilir. Profesyonel bir uygulamadır, gerekliliği, nasıl yapılacağı, kullanılacak ilaç seçimini tamamen uzman personel yerinde karar vererek uygular. Bu yöntemde kişisel güvenlik önlemleri alınmalıdır. Ciddi zehirlenme durumlarına yol açabilir.

Pülvarizatör İle İlaçlama:

Daha büyük alanların tahta kurdu ilaçlama işleminde uygulanır. Prensibi ULV cihazı ile aynıdır. Kişisel güvenlik önlemleri kesinlikle alınmalıdır.

Matabi ile İlaçlama:

Genelde ufak yerlerde kullanılan bir yöntemdir. Mobilya gibi objelerin ilaçlanmasında kullanılabilir.

Fumigasyon:

Fumigasyon daha büyük sorunlarda kullanılabilecek ekstrem bir uygulamadır. Bu yöntemde hemen hemen her tür canlıyı hedef alırsınız. Fumigasyon işleminde fumigant denilen zehirli gazlar kullanılır. Ahşap işleme tesislerinde ahşaplara uygulanır. Çeşitli objelerin, ahşap eşyaların, hatta eski evlerin tahta kurdu mücadelesinde önemli bir yere sahiptir.

Yukarıda saydığımız yöntemlerden başka uygulanabilecek bir çok yöntem vardır. Bu yöntem seçimi tahta kurdu ilaçlamanın temelini oluşturur. Yanlış seçilmiş bir uygulama ile başarı şansı sıfırdır. Bu yüzden deneyimli uzman kişilerin tahta kurdu ilaçlaması yapmasını tavsiye ediyoruz.

Tahta Kurdu İlaçlama Uygulamasında Neler Yapıyoruz:

İlaçlama Öncesi:

 • Telefondan yer ile ilgili genel bilgileri alıyoruz. Tarihi bir yermi, özel bir yermi, kaç metrekare vb. sorular ile telefondan aldığımız bilgiler ile bir ön fikir elde ediyoruz. Büyük alanlar için ücretsiz keşif hizmeti veriyoruz ve sorunu yerinde görüyoruz.
 • Uygun olabilecek tahta kurdu ilaçlama yöntemini müşterimize anlatıyoruz.
 • Kullanılacak haşere ilaçları hakkında bilgi veriyoruz.
 • İlaçlama günü öncesi neler yapmaları gerekiyor, bunun hakkında bilgi veriyoruz.

Tahta Kurdu İlaçlama Uygulaması

 • İlaçlama sırasında teknik personel gerekli güvenlik önlemlerini (Gaz maskesi, tulum, eldiven vb) alır.
 • Seçtiği uygulamaya  göre uygun ilaç seçimini cihaz seçimini yaparak, hazırlıklarını yapar.
 • İlaçlama işlemini mümkün olan en kısa zamanda bitirecek şekilde plan yapar.
 • İlaçlama işlemi genelde kısa sürer, 100 metrekare bir alanın ilaçlaması en fazla 10 dakika sürer. Uygulama yöntemine göre süreler değişsede, en kısa zamanda bitirilmeye çalışılır.
 • Kullanılacak yönteme göre ortamda başka bir kişi bulunabilir. Bunu teknik personel sözlü olarak ilaçlama öncesi söyler.
 • İlaçlama bitirilir ve son kontroller yapılır. Kontrollerde ilaçlanmayan alanların olup olmadığı, başka yapılacak işlemin olup olmadığına bakılır.

İlaçlama Sonrası:

 • İlaçlama sonrası genelde ortamın 8 saat kapalı tutulmasını tavsiye ediyoruz. Bu süre zarfında içeri girilmemelidir.
 • Minimum 3 gün temizlik yapılmamasını tavsiye ediyoruz.
 • Teknik personel gerek gördüğü şekilde müşteriye ilaçlama sonrası bilgileri verir.

Tahta Kurdu İlaçlama Hizmetinde İstanbul'daEn uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz
0542 374 3461

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir