güve ilaçlama
Güve İlaçlama

Güve İlaçlama

Güve ilaçlama hizmetinde Çalışkan Group İlaçlama firması olarak 7/24 hizmet vermekteyiz. İstanbul‘da hizmet veren firmamız Güve ilaçlama hizmetinde deneyime ve bilgi birikimine sahiptir. Güve mücadelesi zor bir mücadelidir, zorluğu kaynağını bulamamaktan kaynaklanır. Deneyimli ekiplerimiz ilaçlama öncesi kaynak araştırması yapar ve ona göre uygulama hizmetini vererek, en iyi şekilde çözüme odaklanır.

Güve ve kelebek larvaları evlerde işyerlerinde hiysilere, halılara, kumaşlara, bakliyatlara ve selüloz içeren ağaç malzemelere yerleşir. Evlerde ciddi zararlara sebebiyet verebilirler. Bakliyatların kullanılmamasını sağlayabilirler. Elbiselerin giyilemeyecek kadar fiziksel hasarlara sebebiyet verebilirler.

Güveler ile ilgili geniş makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Güvelerin Zararları

Güveler direk olarak insanlara zarar veremezler ve bilinen bir patojen mikroorganizma taşıyıcısı değillerdir. Güvelerin verdiği zararlar dolaylıdır ve daha çok ekonomik zararlar verirler.

Evlerde, işyerlerin, gıda depolarında (ambar) ciddi gıda kontaminasyonuna sebebiyet verirler, bu gıdaların tüketilmemesi gerekir. Bazı güve türleri ekinlerde, tarlalarda ciddi zararlar verebilirler. Ormanlarda bazı ağaç türlerini istila ederek çevreye zarar verebilirler. Meyve bahçelerinde meyve ile beslenen güve türleri, meyve bahçelerine zarar verirler. Süs bitkilerini istila eden türleri vardır.

Gıda ambalardaki bu zararlarından dolayı uluslararası ticarettede fumigasyon işlemleri zorunlu olmaktadır. Fumigasyon işlemleride firmalara ciddi ekonomik yük getirir.

Gıda harici pamuklu tüm giysilere, halılara, kumaşlara zarar verirler. Larva zamanlarında bunlarla beslenirler ve bunlar üzerinde delik deşik bir görünüm olur.

Evlerde Yaygın Güve Çeşitleri

Güveler ile mücadele etmeden önce ne tür bir güve ile karşı  karşıyasınız bilmeniz gerekir. Yaygın olan güve çeşitlerini aşağıda sıraladık.

Kahverengi Ev Güvesi

En yaygın olan güve çeşididir. Kahverengi toprağımsı renkleri ve koyu benekleri vardır. Kısa tüylü antenleri ve küçük 12-15 mm boyları vardır. Genelde tavan köşelerinde larva bırakırlar, bu şekilde evde olduğu anlaşılabilir. Evdeki yün, deri, pamuk, kumaş parçaları ile larvalar beslenebilir.

Bakliyat Kiler Güveleri

Bu tür güveler larvalarını bakliyat olan kilerlere, dolaplara, kavanozlara bırakırlar. Başlarda çok farkedilmeselerde bir süre sonra tüm evi saracak kadar çoğalabilirler. Evlerde makarnalara, unlara, bulgur, pirinç, fasulye, nohut vb. gıda ürünlerinde olabilirler. Bunlara girdiklerinde gıdaları kontamine ederek zarar verirler. Bazı bölgelerde güve girmiş bakliyatlar güneşte kurutularak tekrar kullanılır ama biz tavsiye etmiyoruz.

Giysi Güveleri

Giysilere larva bırakıp burada gelişen türlere genel olarak yaygın giysi güveleri denmektedir.  Giysiler üzerinde olan bu türler, giysilerde deliklere, yırtılmalara sebebiyet verirler ve anlaşılmaları koaydır. Halk arasında giysileri güvelerden korumak için naftalin yaygın olarak kullanılmaktadır.

Güveler Evlere, Ambarlara, İşyerlerine Nasıl Girer

Güveler gece aktif olan uçan haşerelerdir. Evlere, ambarlara ve işyerlerine açık kapı, pencere vb. alanlardan girerler. Sıklıkla dışarıdan alınan paketlenmiş ürünlerde, açık ürünlerden de girebilir.

Güve İstilası

Güveler bir ortamı çok hızlı şekilde istila edebilirler. Başlangıçta bir kaç adet gözüken güve, önlem alınmadığı takdirde 1 hafta içinde tüm bölgeyi istila edebilir.

Güve Evde, İşyerinde Nerelerde Olur

Güve evlerde en çok mutfak alanında olur. Larvaların beslenmesi gerektiğinden dolayı mutfak alanları uygun yaşam alanları olacaktır. Evlerde güve bakliyat içlerinde, makarna gibi unlu kuru gıdalarda, dolap altları, dolap boşlukları gibi ulaşılamayan alanlarda olur.

Elbise güveleri giysi dolaplarında, gardroplarda, yataklarda, kumaş depolanan alanlarda olabilir.

İşyerlerinde genelllikle mutfaktaki alanları kontrol etmelisiniz.

Güve İstilasından Korunma

Güveler bir ortamı çok hızlı şekilde istila edebilirler. Başlangıçta bir kaç adet gözüken güve, önlem alınmadığı takdirde 1 hafta içinde tüm bölgeyi istila edebilir. Hızlıca aşağıdaki anlattıklarımızı kontrol etmelisiniz.

  • Mutfakta bulunan tüm bakliyat, un, paketlenmiş kuru gıdalar vb. malzemelerinizi kontrol etmelisiniz. Bunlardan herhangi biri sorunun kaynağı olabilir.
  • Mutfakta dolap altları, ulaşılamayan noktalara gıda düşmüş olabilir. Bu gibi alanlar kontrol edilmelidir.
  • Mutfakta çekmece boşlukları gibi dolap boşlukları düşen gıdalar için kontrol edilmelidir.
  • Tüm gıdalarımızı hava geçirmez kavanozlarda ve kaplarda saklamalıyız.
  • Giysi, kumaşların olduğu dolaplar kontrol edilmelidir. Herhangi bir güve izi varmı bakılmalıdır. Güve olduğu zaman kumaşlarda delikler ve yıpranmalar göreceksiniz.
  • Giysi dolaplarına aromatik kokulu bitkiler yerleştirebilirsiniz. Örneğin: Lavanta
  • Larva gözürlen yerler komple çıkarılıp temizlenmelidir.
  • Güvelerin girebileceği tüm pencere, kapılar kapalı tutulmalı veya giremeyecekleri şekilde sineklikler yapılmalıdır.
  • Dışarıdan alınan tüm malzemeler eve sokulurken tüm haşerelere karşı incelenmelidir.
  • Işıklar güveleri çektiği için dış alanda güveleri çekecek ışık kaynakları olmamalıdır.

Güve Mücadelesinde Doğal Yöntemler

  • Güveleri yok etmek için kumaşları, kürkleri sık sık silkelemek, fırçalamak gerekir.
  • Her mevsimde güneşe ve açık havaya çıkarmak gerekir.
  • Güveler ile mücadelede kovucu olarak bazı bitkiler ve tozları kullanılabilir. Bunlar;
  • at kestanesi, lavanta, karabiber, ham kâfur, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozudur
  • Giysiler temizlendikten sonra asmak daha iyi çözümdür.

Güve Mücadelesinde İlaçlama

Güve mücadelesinin son aşaması olarak ilaçlama hizmetini düşünebilirsiniz. Her şeyi denediniz ama sonuç alamadınız ise profesyonel bir firmadan ilaçlama hizmeti almanız gerekir.

Çalışkan Group İlaçlama 15 yıllık deneyimi ile Güve İlaçlama Hizmetinde yanınızda olacaktır. Bizler sorunun kaynağına iner ve kaynaktan çözeriz. Çözemediğimiz sorunları inceleyerek çözene kadar müşterimizin yanında dururuz. Hızlıca fiyat teklifi ve detayları öğrenmek için arayabilirsiniz.

Güve İlaçlama Uygulamasında Kullanılacak İlaçlar

  • Güvenin bulunduğu yer ve cinsine göre ilaç seçimi farklı olacaktır. 3 Çeşit ilaç seçimi yapılabilir
  • SC (Kokusuz İlaç Grubu), bu grup ilaçlar genel haşere ilaç grubudur. En çok kullanılan haşere ilacı çeşididir. Piyasada aynı formda bir çok firmanın ürünü bulunmaktadır. Bizler deneyip etkinliğini gözlemlediğimiz firmaların ürünleri tercih ediyoruz.
  • EC (Kokulu İlaç Grubu), Bu grup ilaçlar ortama koku salarak ulaşılmayan yerlere kadar ilacın ulaşmasını hedeflemektedir. EC grubu ilaç uygulamalarında ek tedbirler gerekir. Ek tedbirleri uygulayıcı profesyonel personel sözlü olarak anlatır.
  • EW Grubu ilaçlar duruma göre kullanılabilir.
  • Bir çok firmanın toz böcek ilaçlarıda mevcuttur. Bazı istisnai durumlarda kullanılabilir.
  • Uygulama yapılacka yere göre Matabi, ULV cihazı ve Pülvarizatör kullanılabilir.

Güve İlaçlama Uygulaması

  • İlaçlama teknik ekip güve problemi olan alanı inceleyip alınabilecek önlemleri anlatır
  • İlaçlama öncesi yapılması gerekenler var ise onları aktarır.
  • Yapılacak güve ilaçlama uygulamasını kısaca anlatır
  • Teknik ekip ilaç seçimini ev güvenlik, ilaç karışımı gibi hazırlıklarını yapar.
  • Güve ilaçlama uygulamasını hızlı şekilde bitirir.
  • İlaçlama sonrası alınacak önlemler veya dikkat edilecek durumlar var ise onlar aktarılarak uyguama bitirilir.
  • Bizler genelde ortamın 2 kez ilaçlanmasını tavsiye etmekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir