Haşere risk analizi nedir ?

Haşere risk analizi işletmeniz ve çevrenizin profesyonel kişilerce kontrol edilip, haşere ve kemirgen problemlerinden dolayı işletmenizde oluşabilecek zararları önceden belirlemektir. Bu zararlar maddi veya manevi olabilir. İşletmelerde bir çok personel çalıştığı halde bu işlerin uzmanı olmadığından doğru karar verememektedirler. 3. göz bir denetçinin, kontrolcünün olması görülemeyen riskleri her zaman minimize eder.

Bir kaç durum örneği ;

Örneğin;

İşletmeniz içinde veya dışında oluşabilecek kemirgen problemi büyük elektronik kontrollü makinaların elektrik kablolama hatlarına büyük zararlar verebilmektedir. Bu işletmeniz için çok yüksek bir maliyet çıkarabilir.

Örneğin:

haşere risk analizi döngüsü
haşere risk analizi döngüsü

Gıda işletmeniz var ve mevcut halde içeride kemirgen yok. Yapısal eksikleriniz mevcut, dışarı alanlara erişim noktaları var. Yakınınızda büyük bir bina yıkım işlemi yapıldığını varsayalım. Büyük ölçüde işletmenize kemirgen girişimi olacaktır. Gıda işletmelerinde kemirgen çok risklidir. Bu sadece maddi olarak değil, manevi olarak da işletmeyi zor durumda bırakabilir.

Özellikle gıda sektöründe kemirgen problemi yüzünden çok zor durumlarda kalan işletmeler olmuştur, hatta iflasa kadar giden işletmelere de rastlıyoruz. Bu tamamen doğru bir şekilde risk raporunun olmamasından kaynaklanmaktadır.

Haşere risk analizinin faydaları nedir ?

    • Haşere risk analizi ile çevresel sorunlarınızı önceden belirlersiniz
    • Haşere risk analizi ile işletmenizin yapısal problemlerini öğrenirsiniz, düzeltici faaliyetlerde bulunabilirsiniz
    • Haşere, kemirgen kontrolü periyot sıklıklarını belirleyebilirsiniz
    • Gereksiz ilaçlama yapılmasının önüne geçebilirsiniz
    • İlaçlama sonrası periyotlarda başlangıç ve son durum hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Haşere risk raporu nedir ?

Bir çok sektörde risk analiz ve raporlamalar kullanılmaktadır. En kullanım şekli “iş sağlığı ve güvenliği” prosedürleridir. Dünya’da bu raporlama ve analiz kabul görmüş bir şekilde her sektörde başarıyla uygulanıyor. Gıda sektöründe HACPP protokolleri kapsamında kullanılmaktadır.

Haşere ve kemirgenlerden oluşabilecek riskler belirlendikten sonra, risk raporu oluşturulur. Risk raporunda istenirse düzeltici faaliyetler hakkında da bir rapor oluşturulur.

Çalışkan Group İlaçlama firması olarak deneyimli kimya ve ziraat mühendislerimiz aracılığıyla detaylı haşere risk analizi yapıp bunları rapor olarak müşterilerimize sunuyoruz. Yapacağımız ön keşif hizmeti ücretsizdir, ön keşif sonrası istenildiği takdirde detaylı raporlama oluşturulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir