Kene ilaçlama
Kene ilaçlama

Kene ilaçlama hizmetinde 10 senelik tecrübesi ile Çalışkan Group ilaçlamaya güvenebilirsiniz. İlaçlama hizmetlerimiz tamamen sorunun kaynağına ve çözüme yöneliktir. Gerekli bilgileri müşterilerimize anlatır, güven ortamı içinde ilaçlama hizmetimizi sunarız. Çalışanlarımızın hepsi işinde uzman, gerekli bilgilendirmeler yapılmış uzman ekiplerden oluşur. Bilgi ve fiyat için bir telefon kadar uzağız.

Kenelerle ilgili geniş çaplı makalemizi buradan okuyabilirsiniz. Makalemizde kene çıkarılması ile ilgili yöntemler anlatılmaktadır.

Kene Isırığının Zararları

1) Lokal İrritasyon: Konakların derisine yangın oluşumuna neden olurlar. Kan emilen bölgede bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir. Kene eğer dikkatli çıkarılmazsa deri içerisinde kalan ağız parçaları daha ciddi ve yaygın bir yangı meydana getirir.

2) Borreliosis (Lyme hastalığı): Hastalık etkeni Borrelia adlı bir mikroorganizmadır. Semptomlar: Deride kızarıklık, ateş, lenf yumurtalarının şişmesi ile seyreden grip benzeri semptomlar. Uzun sürede vücudun etkilenen bölgesinde ağrılı nevritis ve felçler.

3) Babesiosis : Bir kan paraziti olan Babesia ülkemizde yaygındır. Bulaşmasından 1-3 hafta sonra konakçıda ateş, giderek artan durgunluk, anemi, mukoza ve göz kapaklarında sarılık, dalak şişmesi ve kan işeme meydana gelir.

4) Kene Felci: Kan emme davranışı sırasında deri içerisine enjekte edilen nörotoksinler sinirsel impuls geçişini bozar. Hastalık bulaşan köpeklerin arka bacaklarında ilerleyen bir felç ve nadir vakalarda solunum felcine bağlı ölüm meydana gelir. Kenelerin kısa sürede uzaklaştırılması ile semptomlar 24 saat içerisinde kaybolur.

5) Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA): 1944 tanımlanmaya başlayan hastalık Batı Kırım’da olmuştur. 2002 de Tokat ilimizde ilk sendroma rastlanmıştır. Ülkemizde 2007 Ye kadar 1100 vaka tespit edilmiştir. Bunlardan 58’i hayatını kaybetmiştir.

Kenelerle Mücadele Yöntemleri

Keneyle Mücadelede Önlem

 1. Mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan (hayvan barınakları, piknik amaçlı gidilen su kenarı, otlak şeklindeki yerler, çalış çırpı ve gür ot bulunan yerler, av alanları, orman vb) kaçınılması gerekmektedir. Bulunulması durumunda, çıplak ayakla veya kısa giysilerle girilmemeli (lastik çizme giyilmeli veya pantolonların paçaları çorap içine alınmalı) vücut belli aralıklarla kene yönünden aranmalı; vücuda yapışmamış olanlar dikkatlice toplanıp yokedilmeli. yapışan keneler ise ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan (bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi) alınmalıdır.
 2. Kenelerin yaşam alanlarında yabani otların ve bitkilerin ürememesi için herbisitler kullanılmalı. Yabani otlar için kontrollü arazi yakılması, sürülmesi, havalandırılması önem arz etmektedir.
 3. Hayvan barınakları kenenin yaşayamayacağı şekilde yapılmalı. çatlak olmamalı ve boya yapılmalıdır.
 4. Gerek insanlar gerekse hayvanlar için böcek kovucu (DEET içeren) ilaçların cilde sürülerek kullanılması koruma sağlar.
 5. Kenelerle mücadele genellikle konak hayvanların ve çevrenin düzenli aralıklarla akarisid ilaçlarla ilaçlanması esasına dayanır. Akarisid kullanımı masraflı ve zahmetlide olsa kullanılması zaruridir.

Kene Mücadelesinde Zorluklar

 1. Kenelerin yoğun biçimde tarım ve orman alanları içinde yayılmış olması, çevreye zarar vermeyecek düzeyde akarisid kullanımını gerektirmektedir.
 2. Akarisitlerin kenelerin konakları üzerinde tutundukları bölgelere ulaşabilmesi ancak konağın tüm vücudunun yıkanmasını gerektirmektedir.
 3. Konak üzerinde bulunmadıkları süre içinde keneler akarisid ilaçların ulaşamayacağı yerlerde saklanmaktadır.
 4. Kenelerin yüksek orandaki üreme yeteneği (3000-4000 yumurta) ilaçlamaların düzenli bir sıklıkta yapılmasını gerektirmektedir.
 5. Keneler uygun olmayan çevre koşullarında çok uzun süreler boyunca canlı kalabilmektedir.
 6. Kenelerin konak seçiminde çok alternatifleri bulunmaktadır.
 7. Akarisid direncinin oluşması sözkonusudur.

Kene Mücadelesinde Doğal Yöntemler

 1. Kenelerin doğal düşmanlarının ortama salınması üzerinde çalışmalar olsa da pratikte çok işe yaramamaktadır.
 2. Bazı mantar türlerinin keneler üzerinde öldürücü etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ancak kontrol etkilerinin 1-2 haftada göstermektedir.
 3. Feramon tuzakları kullanılabilmektedir. Akarisit içerikli feramon maddeler tuzak olarak kullanılabilmektedir.

Kene Mücadelesinde İlaçlama

Kene mücadelesinde kimyasal etkili preparatlar, özellikle mükrokapsül formülasyona sahip olanlar kullanılmaktadır. Bu formülasyonslar da sinerjitik etki gösteren maddeler kullanılabilir. İlaçlamanın deneyimli kişilerce yapılması gerekmektedir, ufak bir yanlış uygulama çevre ve sağlığa zararlıdır. Profosyonel destek almanız gerekmektedir.

Alttaki tabloda 2006 Dünya Sağlık Örgütü yayınında belirtilen ve önerilen akaristler yer almaktadır. Kene ilaçlamasında bu etken maddeye sahip insektisitler (böcek ilacı) kullanılabilir.

AkarisitKimyasal TipKonsantrasyon(g/L veya g/Kg)
CarbarylCarbamate50
PropoxurCarbamate10
Chlorpyriphos-methylOrganophosphate5
DiazinonOrganophosphate5
MalathionOrganophosphate20
Primiphos-methylOrganophosphate10
a-CypermethrinPyrethroid0,3-0,6
BifenthrinPyrethroid0,48-0,96
VypermethrinPyrethroid0,5-2
DeltamethrinPyrethroid0,25
CyhalothrinPyrethroid0,25
PermethrinPyrethroid2,5

 

Kene İlaçlama Kısa Soru ve Cevaplar

Kene ilaçlama hizmeti daha çok ilaçlama yapılacak alanların büyüklükleriyle doğru orantılıdır. Ortalama fiyatlar şu şekildedir.
0-100 metrekare: 200 TL
10-150 Metrekare: 250 TL
150 metrekare ve üzeri için aramanız daha uygun olur.

Bahçe gibi alanlarda kene mücadelesinde haşere ilaçlama hizmeti tavsiye ederiz. Doğal yöntem olarak tavuk beslenebilir.

Çalışkan ilaçlama bahçenizdeki tüm kene sorunlarınıza yerinde müdahele eder ve sizi bu sorundan kurtarır. Uzman olmayan firmalara ilaçlama yaptırmayın.

Genelilkle esansiyel yağlar ve sirke ile yapılan bu tür ilaçlar keneleri öldürmez. Kovucu etki gösterirler.

Temel olarak kene bahçe gibi alanlardan üzerimize gelir. Bu tarz ortamlarda dolaşırken dikkat etmeliyiz. eve girerken kendimizi kontrol etmeliyiz. Yukarıdaki makalemizde geniş olarak önleme yöntemleri anlattık.

Tarla, bahçe gibi alanlar kenelerin muhtemel yaşam alanlarıdır. Buralardaki yabani hayvanlar ile beslenebilirler.

Normal koşullarda evler kenelerin yaşam alanları değildir. Bir şekilde üzerimizden eve keneyi taşıyarak eve keneyi getiririz.

İstanbul’da Kene İlaçlama Hizmetinde

En Uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz

0542 374 3461

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir