karınca ilaçlama
Karınca ilaçlama

Çalışkan Group Haşere & Böcek İlaçlama firması olarak istanbul’un her semtinde karınca ilaçlama hizmeti veriyoruz. Teknik ekibimiz karınca sorunlarında uzmandır, sektörde 10-15 senelik deneyimlere sahibiz. Firma olarak çözülemeyen sorunlarda kendi geliştirdiğimiz yöntemleride kullanmaktayız.

Karınca bir zararlı olarak algılanmamalıdır, diğer zararlı böcek gruplarına nazaran karıncalar çevre ve habitat için yararlı kabul edilebilir. Biz ilaçlama firması olarak son çare olarak karınca ilaçlamasını tavsiye ediyoruz. Aldığımız veya aldığınız diğer önlemler işe yaramadı ise ilaçlama uygulamasını düşünebilirsiniz.

Karıncalar bazı durumlarda çok hızlı şekilde bir alanı (mutfak, salon, gıda işletmeleri vb.) istila edebilmektedirler. Karıncaların bu hızlı istila etme özelliği aralarındaki iyi iletişimden kaynaklanır. Bir alanda herhangi bir karınca bir gıda bulduğu zaman kısa zamanda tüm karınca kolonisi o bölgeye akın eder.

Karıncalar, trake solunumu yapan böceklerden farklı bir solunum yaparlar. Bu yüzden genel haşere ilaçlamasında kullanılan ilaçların karıncalarda bir etkisi olmayabilir.

Evinizde veya işyerinizde karınca problemi var ve tüm çözümleri denediniz, sonuç alamadınız. Bu durumda Çalışkan İlaçlama‘yı arayarak sorununuza profesyonel bir çözüm alabilirsiniz. Karıncanın cinsine göre sorununuzu en kısa sürede çözebilecek çözüm önerileri sunar ve yaparız.

Karınca ve biyolojisi hakkında hazırladığımız yazığımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.caliskanilaclama.com/karinca/

Örnek bir karınca istilası
Örnek bir karınca istilası

Karıncanın Zararları Nelerdir ?

 • Karıncalar en yaygın istilacı böcek gruplarından biridir. Koloni olarak yaşadıkları için bir yere girdikleri zaman çok hızlı şekilde o bölgeyi istila ederler.
 • İnsanlar tarafından tüketilen gıdalara zarar verirler. Özellikle sık karşılaşılan durum olarak şekerli yiyeceklere gelirler.
 • Binalarda yapısal problemlere yol açabilirler. Yuvalanmak ve yol açmak için materyalleri oyup yol açar ve yuva yapabilirler.
 • Zeminlerde boşluklara ve kabarıklıklara yol açabilirler.
 • Bazı karınca türleri hastanelerde kan, kusmuk sıvısı, çeşitli atık sıvılar ve yara döküntüleri ile beslenebilirler. Buda hastalık taşıyıcı bakterileri ve virüsleri alıp yaydıkları anlamına gelir.
 • Karıncaların kimi türleri ısırabilir. Üzerinde taşıdıkları bakteri var ise insana geçirebilirler. Isırılan kişide alerji var ise ciddi kızarıklık ve şişliklere yol açabilirler.
 • Ahşap binalarda ciddi sorunlara yol açabilirler. Termitler gibi ahşapla beslenmeseler bile ahşap yapılara zarar verirler.

Karınca İlaçlama ve Mücadele Yöntemleri

Karınca toplulukları farklı türlerden oluşabilir. Kimi karınca türleri şeker gibi gıdalara gelirken, başka bir grup şekerli gıdalara gelmez. Genelde mücadelede bu kısım önemlidir, karıncanın türünü bilmeniz gerekir ve ona göre müdahele yöntemleri değişebilir. Bireysel olarak bunu bilmeniz ve ona uygun bir ilaçlama yöntemi kullanmanız zordur. Bu nedenle genelde mücadele sonuçsuz kalır. İşinin ehli bir ilaçlama firması ile çalışmanız en doğr karar olacaktır.

Karınca İle Mücadelede Doğal Yöntemler

 • Karıncalar sosyal canlılardır, bir topluluk içinde bir bireylerdir. Bu nedenle kesinlikle yuvanın nerde olduğunu keşfetmeniz gerekir.
 • Yuva ev veya işyerinizin dışında (bahçe alanları) ise karıncayı eve çeken bir gıda vardır. O gıda kaynağını yok ederseniz bir süre sonra karıncaların ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.
 • Yuva alanı dış alanda ise çok ekstrem bir durum hariç müdahele edilmesini doğru bulmuyoruz. Örnek bir müdahele: Çocuk eğitimi olan bir işletmenin tüm bahçesi karınca istilası altındaydı, gittiğimizde bahçe alanında milyonlarca karıncadan oluşan enaz 15-20 yuva alanı tespit ettik. Bu ekstrem bir sorundu, bu sorun çcuklar için ve bina için ciddi zararlara yol açabilirdi. Bizler bu soruna müdahele ettik ve sorunu 2 uygulama sonrası tamamen bitirdik.
 • Karıncaların iç alanlara girmemesi için gerekli yapısal eksiklikleri gidermeniz gerekir. Sürekli kullandıkları ev içine gelen yolları kapatarak önlem alınabilir.
 • Karıncalar yürüdükleri yollarda feromen denilen bir vücut izi bırakır. Bu izi kapatacak şekilde çamaşır suyu gibi sert temizlik malzemeleri ile düzenli temizlik yapılmalıdır.
 • Karıncaların giriş alanlarına karıncanın çok fazla girmemesi için kimi toz ürünleri kullanabilirsiniz. Bunlar;  Zerdeçal, tarçın, tebeşir tozu, kömür tozu, kahve telvesi, acı biber yağı, narenciye yağları, talk pudrası, çamaşır makinası deterjanı, sirke
 • Çeşitli esansiyel kokularda karıncaları kovmada etkilidir. Bunlar; Lavanta, kafur, nane, karanfil, defne yaprağı, biber, sarımsak. Bu malzemeleri toz haline getirp karıncanın gezdiği yerlere dökebilirsiniz.
 • Borik asitle karınca mücadelesinde, borik asit karıncaların geldiği yiyeceklere karıştırılarak kullanılır.

Karınca İle Mücadelede İlaçlama

Karınca jel ilaç
Karınca jel ilaç

Karınca mücadelesinde her tür yöntemi denediniz ve işe yaramadı ise son çare olarak ilaçlama uygulaması yapılır. Karınca ilaçlama uygulamasında neler yapılır aşağıda madde madde bilgilendiriyoruz.

 • Bir çok çeşit karınca ilacı mevcuttur. Toz grubu olan ilaçlar, sıvı ilaçlar ve jel ilaçlar olmak üzere kullanılabilecek 3 farklı ilaç grubu vardır.
 • Teknik ekip hangi ilaç grubunu kullanabileceğini yerinde inceleyerek karar verir. Çevre koşulları vs. bu konuda etkendir.
 • Daire içlerinde ağırlıklı olarak jel grubu karınca ilaçları daha etkilidir. Bu ilaçlar çalışma şekli şu şekildedir. Karınca jel yemi yiyerek ortamdan uzaklaşır ve koloniye geri döner. Kolonide üzerinde taşıdığı intektisiti diğer karıncalara bulaştırır. Bu şekilde bir koloni dağılmış olur. Piyasada satılan çok çeşitli karınca ilaçları vardır, bir çoğu yetersiz kalmaktadır. Bizler her durumu göz önünde bulundurarark farklı markalı jel ilaçları bulunduruyoruz.
 • Dış alanlarda çevreye göre sıvı ilaç grupları kullanmaktayız.
 • Karınca kolonisi sürekli problem teşkil edecek ise koloniyi dağıtacak bir uygulama tercih ediyoruz.
 • Yapısal sorunlar var ise bunlarında düzeltilmesi için tavsiyelerde bulunuyoruz.

Karınca İlaçlama Kısa Soru ve Cevaplar

İlaçlama işleminde evi terk etmek gerekmiyor. Kullanılan ilaçlar biyosidal grup ilaçlardır ve sadece hedef canlıya etki edecek şekilde formülüze edilmiştir.

İlaçlama sonrası minimum 2-3 gün sıvı temizlik tavsiye etmiyoruz. Süpürge kullanılabilir.

İnsanlara karşı zararsızdır, jel grubu karınca ilaçlarını başka canlılar yememesi için acılaştırıcı bir etken madde kullanılır.

100 Metrekare bir alanın karınca ilaçlaması maksimum 15-20 dakika zaman alır. Ön keşif ve diğer detaylar süreye dahil değildir.

Karıncanın türüne göre ve yuvalanma alanına göre değişiklik göstermekle beraber, ortalama 1 ilaçlama sonrası 3-4 gün içinde sorun kalkar. Nadiren 2. ve 3. uygulamalar gerekebilir.

Garanti konusunun kararını sahadaki uzman personelimize bırakıyoruz. Uzman personelimiz durumu analiz eder 1 uygulama sonrası garanti verebilir. Firmamız genelde 2 uygulama ile garanti sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir