kahverengi kokarca böceği ilaçlama
Kahverengi kokarca böceği ilaçlama

Kahverengi Kokarca Böceği İlaçlama

Kahverengi kokarca böceği ilaçlama hizmetini şirketimiz kaliteli, profesyonel bir şekilde İstanbul’da yapmaktadır. İstanbul’da kadıköy, fenerbahça taraflarında sıklıkla görmekteyiz. Kahverengi kokarca böceği ülkemizde 3-5 senedir görülen istilacı ve zararlı bir böcek türüdür. Yaz aylarında dış alanlarda yayılabilmektedir, kış ve sonbahar aylarında ev ve işyerlerine girebilmektedirler.

Tarımsal zararları çok fazla olabilmektedir, belli başlı zararlı olduğu tarımsal ürünler şunlardır; elma, kayısı, Asya armudu, kiraz, mısır (tarla ve tatlı), üzüm, fasulye, nektarin ve çok sayıda meyve, sebze ve tarla mahsulünden beslenebilmekte ve üremektedirler.

Kahverengi kokarca böceği Dünya’nın bir çok bölgesinde ciddi ekin hasarları vermiştir. Bu bölgelerde doğal düşmanlarının olmaması zararını katlayarak arttırmaktadır. EPA Bu böcek için Dünya çapında çeşitli çalışmalar yapmıştır ve kimi bölgelerde zararları karşılamıştır. Konu hakkında EPA da olan yazıyı burdan okuyabilirsiniz: https://www.epa.gov/safepestcontrol/brown-marmorated-stink-bug

Kimyasal mücadele arasında yer alan İlaçlama uygulamasında gerekli uygulamayı ve kullanılacak ilaçları iyi seçmek gerekir. Piyasada olan standart ilaçlar çoğu zaman işe yaramayacaktır. Bu ve benzeri grup böcekler için formülüze edilmiş çeşitli insektisitler kullanılmalıdır. Çalışkan Group İlaçlama firması olarak Dünya’daki gelişmeleri takip edip, ilaçlama hizmet uygulamalarımızı geliştiriyoruz.

Kahverengi kokarca böceğinin evlerdeki zararları

Sonbaharın başlarında, yetişkin kahverengi kokarca böceği kış aylarını geçirecek yerler ararlar. Yılın bu zamanında, genellikle binaların dış kısımlarında veya kapıların, pencerelerin ve diğer giriş noktalarının yakınında bulunurlar. Ayrıca yaprak döküntülerin de ve açık havada bitki örtüsünde de bulunabilirler. Yuvalandıkları alanlarda yüzlerce, binlerce adetlere çıkabilirler.

İçeri girdiklerinde, kitaplıklar dahil neredeyse her yerde toplanabilirler; yatak ve kanepelerin altında; süpürgeliklerin, pencere ve kapı pervazlarının altındaki veya arkasındaki çatlaklarda, tavan arasında. Bu haşereler evlerde yapısal hasara neden olmaz veya üremezler.

İnsanları,evcil hayvanları ısırmazlar ve hastalık bulaştırmazlar. Bununla birlikte, bazı insanlar kokarca böceğinin yaydığı alerjenlere karşı hassas olabilir.

Yetişkin, kahverengi kokarca böceği evlere çatlak ve yarıklardan girebilir. Evlere girmelerini engellemeye yardımcı olacak birkaç basit ipucu:

 • Pencereleri içten ve dıştan kenarları kapatın.
 • Kapının çevresinde gün ışığı görülüyorsa, kenar şeritleri ve süpürgelik takın.
 • Zararlıları çekmemek için evinizin bahçesindeki tüm döküntüleri ve yenilebilir bitki örtüsünü toplayın. Balkonunuzda yenilebilir süs bitkileri bulundurmayın
 • Potansiyel bir giriş noktasını engellemek için temel çatlaklarını inceleyin ve kapatın.
 • Pencerelere ve kapılara sineklikler takabilirsiniz. Baca çıkışı gibi yerlere koruyucu takın.
 • Açıkta olan tesisat hatlarının boşluklarına vs. dikkat. Gerekirse cam yünü gibi malzemelerle kapayın.
 • Evinizde bir şömine varsa, zararlıları uzak tutmak için bacanın üstünü kapatın veya perdeleyin.
 • Evinizin yakın çevredeki bitki örtüsünü tedavi etmek için bir haşere kontrol uzmanıyla iletişime geçin. Dış alan bitkilerinde yuvalanmış halde binlerce kokarca böceği bulunabilir.

Hem canlı hem de ölü kahverengi kokarca böceği, elektrikli süpürge kullanılarak iç alanlardan temizlenebilir, yalnız uzun süre süpürge makinasında kalırsa koku kalabilir. Sabunlu suyla doldurulmuş metal bir tava ve bir ışık kaynağı kullanılarak yapılan tuzaklar kokarca böceğini çeker. Evsel kullanıma uygun aerosol böcek ilaçları geçici olarak kokarca böceğini öldürür, ancak uzun vadede bir çözüm değildir. Bunun nedeni sürekli olarak dış alandan giriyor olmalarıdır.

Kahverengi kokarca böceğinin evlerdeki sıkıntılarından öte işletmelerde, özellikle de yurtdışına ürün gönderen işletmelerde sorun teşkil etmektedir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde kahverengi kokarca böceğinin bulunduğu bölgelerde üretilen arabalar ve diğer araçların gönderilmeden önce bu böceğe karşı fumigasyon işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Buda işletmeler için ciddi maliyetler demektir.

Kahverengi kokarca böceğinin ilaçlama uygulaması

 • Sıklıkla sitelerin bahçelerinden kaynaklanan problemler görmekteyiz. Bu böceği kontrol etmek için öncelikle yakın bölgelerdeki bitkilerin ilaçlanması gereklidir. Evinizde yapılan bireysel uygulama geçici çözüm olacaktır.
 • İlaçlama uygulamasında bahçe alanlarına sırt pülvarizatörü ile ilaçlama işlemi uygulanır. Sırt pülvarizatörü ile ağaçların mümkün olan en üst noktalarına kadar ilacın yayılması hedeflenir.
 • Kullanılacak ilaç grubu bu ve benzeri zararlılar için ruhsatlandırılmış olan ürünlerdir. Daha çok bayer, basf firmalarının insektisitlerini kullanmayı tercih ediyoruz.
 • Ev içlerinde özellikle balkon, teras gibi kapalı alanlarda görülmektedir. Bu alanlarda öncelikle fiziksel kontrol yapılmalıdır. Fiziksel kontroller bitince ilaçlama uygulaması yapılmalıdır.
 • Evlerde ilaçlama uygulaması duruma göre matabi veya ULV ile yapılabilir. Uygulamanın nasıl yapılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini Uzman Personel ilaçlama öncesi söyleyecektir.

Kahverengi Kokarca Böceği Kısa Soru ve Cevaplar

Kahverengi kokarca böceği insanları ve hayvanları ısırmaz, hastalık yapıcı patojen mikroorganizmaları barındırmaz ama alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilirler.

Kokarca böceğinin yaşam alanı dış alanlardır, yenebilecek bitki vs. olan bahçelerden evlere gelirler.

Kokarca böceğinin diğer ismi olan osuruk böceği insana zarar vermez. Alrjik reaksiyonlara yol açabilir.

Kokarca böceğinin kendine has bir kalıcı kokusu vardır. Kahverengi kokarca böceğinin kokusu trans-2-dekenal ve trans-2-oktenaldan kaynaklanmaktadır. Böceğin kokusu “kişniş gibi kokan keskin koku” şeklinde karakterize edilmiştir. Karnındaki deliklerden koku yayabilen böcek, bu yeteneğini kuş ve kertenkelelere karşı bir savunma mekanizması olarak gelişmiştir. Bununla birlikte, böceği yaralamak, böceği hareket ettirmeye çalışmak veya sadece böceğe dokunmak bile koku salınımını tetikleyebilir.

Kokarca böceği dünya üzerinde tarım ürünlere ciddi zarar verebilen bir haşere çeşididir.

Kahverengi kokarca böceği insanları ve hayvanları ısırmaz.

İstanbul Kahverengi kokarca Böceği İlaçlama Hizmetinde

En Uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz

0542 374 3461

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir