Alman Hamam Böceği İlaçlama
Alman Hamam Böceği İlaçlama

Alman Hamam Böceği, Dünya’daki hamam böceği türleri arasında en küçük boylulardan biridir, yaklaşık boyları 1,1 – 1,6 cm uzunluğundadır. Rengi kahve ve siyah arasında olabilmektedir. Kafa arkasından vücut bitimine kadar kanatları vardır. Biyolojik olarak zar zor uçabilmektedir, genelde uçamazlar. Diğer hamam böcekleri genel olarak çok zararlı olmamasına rağmen, alman hamam böceği zararlıdır. Dünyadaki en yaygın zararlı hamam böceğidir. Zararlılığı, işgalci bir tür olmasından, çok hızlı üreme yeteneklerinden, bir çok ortama uyum sağlama yeteneğinden ve güçlü bağışık sisteminden kaynaklanmaktadır. Alman hamam böcekleri bir çok işletmenin kabusu durumundadır. İlaçlama olmadan fiziksel yöntemler ve doğal yöntemler bu haşereye karşı faydasızdır. Alman hamam böceklerinin mücadelesini uzman bir ilaçlama firmasının yapması şarttır, aksi taktirde bu böcekden kurtulmanız imkansıza yakındır. Ülkemizde Alman hamam böceği, Kalorifer Böceği olarakta bilinmektedir.

Alman hamam böceği,  anatomik olarak Asya hamam böceğine çok benzemektedir. Ancak Asya hamam böceği ışığa doğru hareket eder ve güve gibi uçabilir. Alman hamam böceği, aynı zamanda Amerikan Hamam Böceğinede anatomik olarak benzer. Amerikan hamam böceği çok daha büyüktür, 3 – 5 cm kadar olabilir ve uçabilirler.

Alman Hamam Böceği’nin Yaşam Alanları

Alman hamam böceği, Dünya’da en yaygın olan türlerden biridir. Antartika hariç dünyanın her kıtasında varlıklarını sürdürmektedirler. Alman hamam böcekleri soğuğu sevmezler genel olarak sıcak bölgelerde daha yaygındır ama insan yaşam alanlarında sıcak noktalardada yaygındırlar.

İnsanların yaşadığı tüm alanlarda yaşayabilirler. Özellikle restoranlar, lokantalar, gıda işletmeleri, evler, gıda depoları, fırınlar, pastaneler gibi yerlerde oldukça yaygındır. Haşere kontrolündede en sık karşılaşılan böcek problemidir.

Bir alanda popülasyonları az ise sadece geceleri gözükürler, popülasyon çok fazla ise gündüzleride gözükürler. Alman hamam böceği istilası bir işletme için en zor durumlar biridir. Gıda kontaminasyonu sorununun baş sorumlularından biridir.

Bir alanda tüm çatlak, yapısal eksiklikler, en dar alanlar, makina içleri, motor kısımları, kapaklar vb. tüm alanlarda yuvalanma yapabilirler. Bir alanda yapısal sorunlar ne kadar fazla ise ilaçlama hizmetlerinin sorunu çözmesi okadar zordur.

Alman Hamam Böceği Beslenme Şekli

Alman hamam böceği, omnivordur (hem etçil, hem otçul) artıklarla ve leşlerle beslenir. Bilinen tüm organik malzemeler beslenmelerine dahildir. Çok yüksek adapte olma özellilklerinden dolayı, beslenme alışkanlıklarını bulundukları yere göre şekillendirebilirler. Yiyecek sıkıntısı varsa, sabun, yapıştırıcı ve diş macunu gibi ev eşyalarını yiyebilirler. Aç kaldıkları zaman yamyamlık yaparlar, birbirlerinin kanat bacak gibi uzuvlarını yiyebilirler, birbirlerinin leşlerini yiyebilirler.

Yavru keseli alman hamam böceği
Yavru keseli alman hamam böceği

Alman Hamam Böceği Üreme

Hamam böcekleri arasında en hıslı üreme kabiliyetine sahiptirler. Alman hamam böcekleri doğumdan sonra 50-60 gün içinde yumurta bırakacak ergenliğe ulaşabilir. Çifleştikten sonra karınlarının alt arka alanında yumurta kesesi oluşur, yumurta kesesi arkaya doğru çıkıntı yapar. Yumurta kesesi düşmeden önce yavrular çıkmaya başlayabilir. Her kesede ortalama 40 adet yavru çıkar, yavruların boyları 3 mm kadardır (karınca büyüklüğünde).

Alman Hamam Böceği İlaçlama

Alman hamam böcekleri, haşereler içinde ortama en iyi uyum sağlayan zararlılar arasındadır. Alman hamam böceklerinin eşsiz adaptasyon özellikleri, mücadele kısmında zorluklara yol açmaktadır. Alman hamam böceklerinin eşsiz özellikleri:

 • Çok hızlı üreme özelliği: Alman hamam böceklerinin üreme çevrimi çok hızlıdır. Bir çift senede 1000 lerce yavru yapabilir. Çıkan yavrularda 2 ay içinde tekrar yavrulama periyoduna girerler.
 • İlaçlara karşı bağışıklık: İntektisit ilaçlar bir çok haşereyi hedef alcak şekilde dizan edilirler. Haşere ilaçları geçmiş zamandan bu zamana kadar yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu süre zarfında yeni teknolojiler ile beraber yeni ilaç grupları ortaya çıkmaktadır. Alman hamam böcekleri kendilerini öldürmeyen düşük dozdaki intektisitlere bir süre sonra bağışıklık kazanır. Bu sistemik doz oranları bir daha o aktif maddenin alman hamam böceğinde işe yaramamasını sağlar.
 • Beslenme Adaptosyonu: Yukarıda belirttiğimiz gibi beslenme alışkanlıklarını sürekli değiştirip, bulunduklara yere adaptasyon sağlarlar. Bu nedenle doğal yollarla ölmeleri zordur.
 • Ortam Adaptasyonu: Normalde alman hamam böcekleri sıcağı ve nemi sever, bulundukları bölgede en sıcak bölgeleri tercih ederler. Ama adaptasyonlarından dolayı sıcak olmayan bölgelerde bile varlıklarını sürdürebilirler.

Yukarıda saydığımız özelliklerden dolayı alman hamam böceklerinin kontrolünde ilaçlama zor bir uygulamadır. Yanlış yapılan uygulamalar dirençlerini arttırdığı için ilaçlama işlemi gitgide zorlaşmaktadır. İlaçlama yapacak kişinin veya firmanın bu konuda uzman olması gerekmektedir. Sahada sıklıkla deneyimsiz kişilerin ilaçlama yaptığı alanlarla karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda müşteriye sorunun çözülmesi için yanlış adım atıldığını ve bizimde zorlanabileceğimizi ifade ediyoruz.

Çalışkan Group İlaçlama olarak Alman Hamam Böceği ilaçlamasında aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

 • Ortamın yaklaşık büyüklüğünü öğrenip ortalama bir fiyat belirliyoruz. Müşteri işi verdiğinde yerinde inceleme yapıp gerekli bilgileri müşteriye aktarıyoruz.
 • İlaçlama öncesi neler gerektiği hakkında müşteri bilgilendirilir. Uygulama türüne göre alınacak önlemler anlatılır.
 • Müşteri ile konuşulduktan sonra ilaçlama işlemi Teknik personelimiz tarafından itina ile yapılır.
 • Alman hamam böceği ilaçlama uygulaması enaz 15 gün aralıklı 2 defa yapılmalıdır.
 • Ortama göre kokusuz ilaç, kokulu ilaç veya jel grubu ilaç seçimi yapılır, teknik servis ekibi yerine karar verir.
 • Uygulama sonrası yapılması gerekenler hakkında müşteriye bilgiler verilir.
 • Sağlık bakanlığı uygulama evrağı verilir. Bu evrakta yapılan uygulama ve kullanılan ilaçlar miktarlarıyla beraber yazılır.

İstanbul alman hamam böceği İlaçlama Hizmetinde

En uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz

0542 374 3461

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir