Alman Hamam Böceği

Alman Hamam Böceği

Dünya’daki hamam böceği türleri arasında boyut olarak küçüktür. Yaklaşık 1,1 ila 1,6 cm uzunluğundadır. Rengi kahve ve siyah arasında olabilmektedir. Kafa arkasından vücut bitimine kadar kanatları vardır. Biyolojik olarak zar zor uçabilmektedir, genelde uçmaz. Diğer hamam böcekleri genel olarak çok zararlı olmamasına rağmen, alman hamam böceği zararlıdır. Dünyadaki en yaygın zararlı hamam böceğidir. Alman hamam böceği,  anatomik olarak Asya hamam böceğine çok benzemektedir. Ancak Asya hamam böceği ışığa doğru hareket eder ve güve gibi uçabilir.

Biyolojisi

Alman hamam böceği yerleşim binalarında yaygın olarak görülür, ancak özellikle restoranlar , yiyecek işleme tesisleri, oteller ve bakım evleri gibi kurumsal kuruluşlarla ilişkilidir .

Soğuk iklimlerde, yalnızca insan konutlarına yakın yerlerde bulunur, çünkü şiddetli soğukta hayatta kalamazlar. Bununla birlikte, açık havada kısa sürede ölecek olsalar da, dünyanın soğuk bölgelerinde insan yerleşim yerlerinde popülasyonları vardır.

İlk zamanlarda alman hamam böceğinin Avrupa’nın yerlisi olduğu düşünülüyordu, Alman hamam böceği daha sonra Kuzeydoğu Afrika’daki Etiyopya bölgesinden dünyaya yayıldığı düşünüldü, ancak daha yeni kanıtlar aslında Güneydoğu Asya’da ortaya çıktığını gösteriyor.

Maddenin hakikati ne olursa olsun, hamam böceğinin soğuğa duyarlılığı, kaynağını bu kadar ılık iklimlerden yansıtabilir ve eski zamanlardan bu yana evcil bir haşere olarak yayılması tesadüfi insan nakliyesi ve sığınağından kaynaklanmaktadır. Şimdiki türlerin birçoğu Antartika bölgesi hariç tüm Dünya’da varlığını göstermektedir. Alman hamam böceğine her kıtada, her bölgede farklı isimler verilmiştir. Örneğin, İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olarak “Alman hamam böceği” olarak bilinmesine rağmen, sırayla Almanya’da, Rus hamamı olarak da bilinir.

Alman hamam böceği normalde gece gözükür ama gecede olsa kalabalık yerlerde rahatsız olabilir, bu gibi durumlarda gündüz görünür. Bununla birlikte, karanlık bir odaya ani girişlerde görülmesi muhtemeldir.  Heyecanlandığında veya korktuğunda bu türler hoş olmayan bir koku yayar.

Beslenme

Alman hamam böceği, omnivordur (hem etçil, hem otçul) artıklarla beslenir. Özellikle et, nişasta , şeker ve yağlı yiyeceklerden etkilenirler . Yiyecek sıkıntısı varsa, sabun, yapıştırıcı ve diş macunu gibi ev eşyalarını yiyebilirler. Açlık koşullarında, birbirlerinin kanat ve bacaklarında çiğneme yaparak yamyamlık yaparlar.

Üreme

Alman hamam böceği, diğer evcil hamam böceklerinden daha hızlı ürer,  yaklaşık 50 – 60 gün içinde yumurtadan ergenliğe ulaşır.  Döllendikten sonra, dişi bir Alman hamam böceği bir kese geliştirir karnında kesenin yarı saydam ucu çıkıntı yapmaya başlayana kadar karın şişer ve o zamana kadar içerisindeki yumurtalarla birlikte 16 cm ye kadar boylanır. İlk yarı saydam olan kese beyaza döner ve birkaç saat içinde pembeye döner, 48 saat sonra kestane kabuğunun koyu kırmızı-kahverengine kavuşana kadar kademeli olarak kararır. Kesenin yavruların çıktığı çizgi boyunca omurga benzeri bir sırtı vardır ve olgunlaşmasını tamamladığı için hafifçe kıvrılır.

Kese hala dişiye bağlıyken, yavruların küçük bir yüzdesi yumurtadan çıkabilmektedir, ancak çoğunluğu kesenin dişinin vücudundan ayrılmasından yaklaşık 24 saat sonra ortaya çıkmaktadır. 3 mm uzunluğundaki yavrular dışarı çıkar. Çıkan yavruların yarısı doğal nedenlerle ölmektedir. Genelde ölen yavruların derileri vb. uzuvları diğer yavrular tarafından yenir.

Alman Hamam Böceği Haşere kontrolü

Alman hamam böceği, binalarda üremeye, popülasyonunu artırmada çok başarılı ve birçok haşere kontrol önlemi karşısında dayanıklıdır. Bağışıklık sistemleri diğer türlere göre daha güçlüdür, bu nedenle haşere kontrolünde kullanılan yetersiz yöntemler alman hamam böceğinin daha da güçlenmesine ve mücadelesinin zorlanmasına yol açmaktadır. Alman hamam böceği diğer türlere göre neden daha zararlıdır ?

 Sebepler:

  • İnsan yaşam alanında doğal avcı eksikliği

  • Hızlı üreme

  • Kısa üreme döngüsü

  • Çok küçük sığınaklarda gizlenebilme yeteneği

  • Birkaç hafta içinde ulaşılan cinsel olgunluk

  • Kimyasal böcek ilaçlarına adaptasyon ve direnç

Alman hamam böcekleri tigmotaktiktir, yani sınırlı alanları tercih ederler ve diğer haşere türlerine kıyasla daha küçüktürler, böylece gözden kaçması kolay olan küçük çatlaklar ve yarıkların içine gizlenebilirler, böylece insanları ve onların yok etme çabalarını gizleyebilirler.

Alman Hamam Böceğinden Kurtulma (İlaçlama)

İlaçlama (Pest kontrol) hizmetini veren kişilerin deneyimli ve iyi gözlemci olması gerekmektedir. Yaygın olarak bir çok yerde yapılan hata şudur; İlaç alırım ben daha iyi yaparım bu işi iyi düşünülebilir ama sonuç daha da kötüye gitmekten öteye gitmez. İlaç direncide arttığı için sonradan bertaraf edilmesi zorlaşır. Alman hamam böceği kontrolünde sıvı (likit) ilaçlama kullanılabilir ama sıvı ilaçlama çoğu zaman tek başına yeterli olmamaktadır. İlaçlama uygulamasında genellikle jel ilaçlar kullanılmaktadır.

İlaçlamanın etkili olması için kontrol önlemlerinin kapsamlı, sürdürülebilir ve sistematik olması gerekir; Sadece birkaç yumurtanın ortamda kalması, yok olmuş canlının tekrardan üremesine, çoğalmasına yeterlidir. 

Alman hamam böceği kontrolünde bir başka sorun da nüfus davranışlarının niteliğidir. Sosyal olmasalar ve organize anne bakımı yapmasalar da, dişiler kuluçkaya kalmadan hemen önce kuluçkalama zamanına kadar, diğer hamam böceği türlerinin çoğunun yaptığı gibi düşürmek yerine keselerinde 18-50 yumurta (ortalama 32 civarında) taşırlar. Bu, yumurtaları belirli yırtıcı sınıflarından korur. Daha sonra, yumurtadan çıktıktan sonra, yavrular büyük ölçüde yetişkinlerden atılımlar ve huylar edinerek hayatta kalır, böylece kendi iç mikrobiyal popülasyonlarını kurar ve böcek öldürücü yüzey işlemlerinin ve yemlerinin çoğu ile temastan kaçınırlar.

Etkili bir kontrol, küflenmeyi önleyen ve böylece çeşitli instarların olgunlaşmasını önleyen böcek üremesini engelleyen biyositlerle sağlanmaktadır.

Alman hamam böceği, yumurta keseli
Alman hamam böceği, yumurta keseli
Kese ile Dişi Alman Hamamböceği

Alman hamam böcekleri hızlı bir şekilde duruma adapte olabilir. Şekerli biyositler kullanıldığında bir süre sonra glikoz tepkisi denen bir durum ortaya çıkar ve şekerli biyositlerden uzak dururlar. Şekerli yemleri sevdikleri halde diğer yiyecek gruplarına yönelmişlerdir. Şekerden uzak duran hamam böceklerinin büyümesi ve çoğalması daha yavaş olur ama şekerin çekiciliği de olmayınca üremeyi teşvik eder.

Üç ortak hamam böceği karşılaştırılması

hamamböceğiAlman hamamböceğiOryantal hamamböceğiAmerikan hamamböceği
Gelişim Sıcaklığı15–35 ° C20–30 ° C20–29 ° C
Yavru gelişimi54-215 gün 
(24–35 ° C’de)
164–542 gün 
(22–30 ° C’de
150–360 gün 
(25–30 ° C
Ömür200 gün civarında35-190 gün90–706 gün
Uçabiliyor mu?Yaygın olmayanHayırHayır

Genom

Alman hamam böceği genomu Şubat 2018’de Doğa Ekolojisi ve Evrimi’nde yayınlandı . Nispeten büyük genoma sahiptir, bu sebeple iyonotropik reseptörler olarak adlandırılan ve en önemlisi bir grup kemoreptör grubunun çok yüksek sayıda proteinine ​​sahiptir. Bu kemoreptörler, Alman hamam böceğinin toksinler, gıdalar, patojenler ve feromonlardan gelen çok çeşitli kimyasal ipuçlarını tespit etmesine izin verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor