Amerikan Hamam Böceği

Amerikan hamamböceği

Amerikan hamam böceği ( Periplaneta americana ) hamamböceği türleri arasında en büyük boyutlara sahip türdür. Her bölgede farklı bir isimle anılsa da bölgelerdeki isimleri şunlardır, Gemi hamamböceği, kakerlac, bombay kanarya. Bazı bölgelerde palmetto böceği olarak yanlış tanımlanır.

Amerikan hamamböceği Afrika ve Orta Doğu’ya özgüdür. İsimlerine rağmen, Amerika’ya ve Yeni Dünya’ya ancak 17nci yüzyıldan bu yana insan ticaretlerinin bir sonucu olarak geldiğine inanılıyor.

Dünya’da Dağılım

İsmine rağmen, Periplaneta türlerinin hiçbiri Amerika’ya özgü değildir ; P. Americana olarak tanındı ama Afrika’da varlığı 1625 yılından itibaren bilinmektedir. Tropikal iklimleri sevmektedir, afrika ve benzeri ülkelerde yaygındır.  Amerikan hamam böceği küresel ticaretin bir sonucu olarak İspanya, akdeniz kıyıları, portekiz’e yayılmıştır. Bazı bölgelerde veba olarak da bilinir.

Tarihçe

Hamamböcekleri Carboniferous erken dönemine kadar uzanır . Süper kıta Pangea’da veya Pangaea kıtasının kızı Gondwana’da ortaya çıktığı düşünülmektedir . Hamamböceği, birçok türün yokolduğu büyük afetlerden kurtulabilmek için yıllar içinde birçok değişim geçirdi.  Bununla birlikte, mevcut tüm türler gibi, Amerikan hamamböceği son birkaç milyon yılda ( Kuvaterner döneminde ) muhtemelen son birkaç milyon yılda evrimleşmiştir ve tamamen modern bir organizmadır.

BİYOLOJİ

Özellikler

Tüm genel hamamböceği türlerinin arasında, Amerikan hamamböceği en büyük vücut boyutuna sahiptir; metamorfozdan önce 6–14 kez (çoğunlukla 13 kez) molt; ve yaklaşık 700 güne kadar yaşamaktadır, hamamböcekleri arasında en uzun ömre sahiptir.

Ortalama uzunluğu 4 cm civarındadır ve yaklaşık 7 mm yüksekliğindedir. Kırmızımsı kahverengidirler ve pronotumda başın arkasındaki vücut bölgesi üzerinde sarımsı bir kenar vardır. Olgunlaşmamış hamamböceği kanatsız olmaları dışında yetişkinlere benzer.

Hamamböceği üç bölüme ayrılmıştır; Gövde düzleştirilir ve geniş ovaldir, kafasını örten bir kalkan benzeri pronotum vardır. Bir pronotum, belirli böceklerin göğüslerinin dorsal yüzeyinin tamamını veya bir kısmını kapsayan, plaka benzeri bir yapıdır. Aynı zamanda çiğneme ağız parçaları, uzun, parçalı antenleri ve narin arka kanatları olan deri gibi ön kanatları vardır. Hamamböceğinin üçüncü bölümü karındır.

Amerikan hamamböceği hızlı bir şekilde hareket edebilir, bir tehdit algılandığında genellikle gözle görülemez ve büyük boyutuna rağmen küçük çatlaklara ve kapılara sığabilir. Türleri arasında en hızlı böceklerden biri olarak kabul edilir.

Bir deneyde, bir P. americana’nın bir insan boyutunda olduğu düşünülürse, 330 km / sa hızda hareket edebildiği görülmüştür.  Saniyede yaklaşık 50 gövde uzunluğunda 5.4 km / sa ‘lık rekor bir hız kaydedildi.

Her biri 2000’den fazla bireysel lense sahip , mozaik görüş olarak bilinen gece görüşü güçlü, bir çift büyük bileşik göze sahiptir  ve ışıktan kaçan, çok aktif bir gece böceğidir.

Amerikan hamamböceği yavruları uzuv yenileme yeteneğine sahiptir .

Morfoloji

Amerikan hamamböceği, baş, gövde ve karın gibi vücut kısımlarını taşıyan karakteristik bir böcek morfolojisi gösterir. Gövde veya toraks, prothoraks, mezotoraks ve metorakrakta bölünebilir. Her bir torasik segment, bir çift yürüme apensine yol açar (cursorial bacaklar olarak bilinir). Organizma iki çift kanat taşıyor. Tegmina olarak bilinen ön kanatlar, mezotorakstan kaynaklanır karanlık ve opaktır. Arka kanatlar metorakraksten doğar ve uçuşlarda kullanılır, ancak hamamböcekleri nadiren uçar. Karın, her biri dorsal tergitler, ventral sternitler ve lateral plöritler de dahil olmak üzere skleritler adı verilen şık dış iskelet plakaları ile çevrili 10 parçaya bölünebilir.

Yaşam Döngüsü

Amerikan hamamböceği üç gelişim aşamasına sahiptir: Yumurta , yavru ve yetişkin .

Dişiler , karın ucundan çıkıntı yapan bir yumurtalık (kese) üretir . Ortalama olarak, dişiler bazen 90 kadar yumurta üretebilseler de,  ortalama 9-10 yumurta üretir. Yaklaşık iki gün sonra, yumurta kılıfları güvenli bir yere bir yüzeye yerleştirilir. Yumurta kılıfları yaklaşık 0.9 cm uzunluğunda, kahverengi ve çanta şeklindedir. Olgunlaşmamış hamamböceği yumurtalardan 6-8 hafta sonra ortaya çıkar ve 6-12 ay arası olgunlaşma gerektirir.   Yetişkin hamamböceği bir yıla kadar yaşayabilir, bu sırada dişiler ortalama 150 yavru üretir. Amerikan hamamböceği üreme döngüsü 600 güne kadar sürebilir;  fakültatif partenogenezle  (Eşeysiz) üreme yeteneğine sahiptir.

Genetik

Amerikan hamamböceği genomu, Locusta migratoria’dan (Çekirge)  sonra ikinci en büyük böcek genomudur . Genomunun yaklaşık % 60’ı tekrar eden elementlerden oluşur. Genomun yaklaşık % 90’ı diğer böcek üyelerinde bulunabilir . Genetik olarak, Amerikan hamamböceği iki termit türüne, Zootermopsis nevadensis ve Macrotermes natalensis’e , Alman hamamböceklerinden  daha yakındır . Genom , 522 tat reseptörü ve 154 koku alma reseptörü dahil olmak üzere çok sayıda kemreseptör’e sahiptir. 522 tat alıcısı, genomların sıralandığı böcekler arasında bulunan en büyük sayıyı içerir. Tat alıcılarının yaklaşık 329’u acı tat algısı ile ilgilidir. Bu özelliklerin, detoksifikasyon, bağışıklık sistemi ve büyüme ve üreme ile ilgili genişletilmiş gen grupları ile birlikte, hamamböceğinin insan yaşam alanlarına adapte olma yeteneğinin arkasındaki nedenlerin bir parçası olduğuna inanılmaktadır.

Beslenme

Amerikan hamamböceği, peynir, bira, çay, deri, unlu mamuller, kitap ciltlerinde nişasta, el yazmaları, tutkal, saç, kurumuş cilt pulları, ölü hayvanlar, bitki materyalleri, kirli giysiler ve parlak gibi malzemeleri yiyen çok amaçlı ve fırsatçı besleyicilerdir. Özellikle, fermente gıdalara düşkünlerdir. Kendi veya başka türlerinin ölü veya yaralı hamamböcekleri ile beslendikleri de gözlemlenmiştir.

Habitat

Amerikan hamamböceği genellikle nemli bölgelerde yaşar, ancak suya erişimi varsa kuru bölgelerde hayatta kalabilir. 29 ° C civarında yüksek sıcaklıkları tercih ederler  ve düşük sıcaklıklara tolerans göstermezler. Bu hamamböcekleri bodrum katlarında, sürünme boşluklarında, çatlak ve sundurmaların, temellerin ve binalara bitişik geçitlerin çatlaklarında yaygındır. Tropiklerin dışındaki yerleşim yerlerinde, bu hamamböcekleri bodrum katlarında ve lağımlarda yaşar ve sıcak havalarda açık havada bahçelere taşınır.

İnsanlar için risk

Amerikan hamamböceği tarafından üretilen kokulu sekresyonlar, yiyeceklerin tadını değiştirebilir. Ayrıca, hamamböceği popülasyonları yüksekse, bu kokulu sekresyonun güçlü bir konsantrasyonu bulunabilir. Hamamböcekleri Salmonella gibi hastalığa neden olan bakterileri bacaklarına alabilir ve daha sonra bunları yiyeceklerin üzerine koyabilir. Yiyeceklerin üzerinde yürürlerse gıda zehirlenmesine veya enfeksiyona neden olabilir. Hamamböceği dışkısı ve vücut parçaları içeren ev tozu, bazı kişilerde alerjik reaksiyonları ve astımı tetikleyebilir.

Zararlı olarak kontrol et (Haşere Kontrolü)

Soğuk iklimlerde, hamamböceği hava sıcak olduğunda, daha sıcak ortamlar ve yiyecek arayan iç mekanlarda hareket edebilir. Hamamböcekleri, kanalizasyon bağlantıları, kapılar altında veya su tesisatı, hava kanalları veya bina içindeki diğer açıklıkların etrafından evlere girebilir. Hamamböceği popülasyonları böcek öldürücüler (biyosit) kullanılarak kontrol edilebilir . Hamamböceklerinin girebileceği çatlak veya yarıkların örtülmesi ve yapılan dökülme veya dağılmaların temizlenmesi yararlıdır. Bu şekilde hamamböceği giremez ve besin kaynağına erişemez. Hamamböceklerinin binaları istila etmemesinin bir başka yolu, içeriye sokulan herhangi bir materyali iyice kontrol etmektir. Hamamböcekleri ve yumurta kutuları mobilyaların içine, mobilyalarına, kutulara, valizlere, manavlara vb. gizlenebilir.

 Geleneksel Çin tıbbında kullanım 

Daha fazla bilgi: Hamamböceği yetiştiriciliği

Amerikan hamamböceği, geleneksel Çin tıbbında, Materia Medica ve Shennong Ben Cao Jing Özeti’nde kullanımına atıfta bulunulan bir bileşen olarak kullanılmıştır . Çin’de, Amerikan hamamböceği bir etanol ekstresi, kang fu xin ye , yara iyileşmesi ve doku onarımı için öngörülen bir ilaç olarak kullanılır.

Üç tür hamamböceği karşılaştırılması:

  Alman hamamböceği Oryantal hamamböceği Amerikan hamamböceği
Gelişim Sıcaklığı 15–35 ° C 20–30 ° C 20–29 ° C
Yavru gelişimi 54-215 gün
(24–35 ° C’de)
164–542 gün
(22–30 ° C’de
150–360 gün
(25–30 ° C
Ömür 200 gün civarında 35-190 gün 90–706 gün
Uçabiliyor mu? Süzülebilir Hayır Kısmen

Notlar

  • Sıcaklık değeri (önemli ölçüde), cinsiyet ve beslenme dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı.
  • Alman hamamböceği, özellikle erkekler süzlebilir, kanatla uçuş nadirdir.
  • Amerikan hamamböceği, genellikle yüksek yerlerden başlayarak kısa mesafelere uçabilir, ancak popüler inanca rağmen, gerçek uçuş nadirdir.

Amerikan Hamam Böceği” te bir düşünce

  1. Pingback: Alman Hamam Böceği - Çalışkan Haşere Böcek Fare Hamamböceği İlaçlama Hizmetleri

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.