Oryantal Şark Hamam Böceği

oryantal hamam böceği
oryantal hamam böceği

Blatta orientalis  olarak da bilinen Oryantal şark hamam böceği nemli bölgeleri seven geniş bir türe verilen ortak isimdir. Oryantal Şark Hamam böceği  yetişkin erkekleri 18-29 mm boyundadır ve yetişkin dişiler 20-27 mm boyundadır. Koyu kahverengi veya siyah renkli olup parlak gövdelidir. Dişi, erkekten biraz farklı bir görünüme sahiptir, ilk bakışta kanatsız gibi görünür, ancak kanatlıdır. Başının hemen altında işlevsel olmayan kanatlara sahiptir. Erkekten daha geniş bir vücudu var. Erkek, karnın dörtte üçünü kaplayan uzun kanatlara sahiptir, kahverengi renklidir ve daha dar bir gövdeye sahiptir. İkisi de uçamaz.

Bir çok türün ortak ismi olarak kullanıldığından tür içinde ufak farklılıklar vardır. Dünya’da çeşitli bölgelerde farklı halk isimleri de vardır. Türkçede Karafatma olarak bilinen hamam böceği türü budur.

Habitat

Oryantal (şark) hamamböcekleri diğer türlere göre biraz daha yavaş hareket etme eğilimindedir. Karanlık ve nemli yerleri tercih ettikleri için genellikle “nem böcekleri” olarak adlandırılırlar. Genellikle çürüyen organik maddelerin çevresinde ve kanalizasyonlarda, kanalizasyonlarda, nemli bodrumlarda, sundurmalarda ve diğer nemli yerlerde bulunabilirler. Dışarıda çalılıklarda, yaprak toprak örtüsünün altında ve açık havada diğer nemli yerlerin çevresinde bulunabilirler. Bunlar Kuzeybatı, Ortabatı ve Güney Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgelerinde ve Avrupa , İsrail , Avustralya ve Güney Amerika’da  bulunabilen başlıca ev zararlılarıdır. Türkiye’de bulunan en yaygın zararlı böceklerden biridir. Hemen hemen bir çok binanın zeminlerinde, çatısında, bodrumlarında rastlanmaktadır.

Üreme ve Gelişim

Gelişmek için hamamböceği saklanacak bir yere ihtiyaç duyar. Sıcak yerleri ve nispeten yüksek nemi tercih ederler; ayrıca bir gıda/sıvı kaynağına ihtiyaçları vardır. Oryantal Şark hamam böcekleri için optimum sıcaklık 20 ila 29 °C (68 ila 84 °F) arasındadır. Dişi şark hamam böceklerinin körelmiş tegminası (azaltılmış ön kanatlar) vardır ve erkeklerin tegminası daha uzundur. Hamam böcekleri çoğunlukla gece aktiftirler. Şark hamam böceklerinin ortamda olduğunu anlamak kolay değildir. Genellikle ışık altında en koyu karanlık bölgelere saklanırlar. Şark hamam böcekleri, kanalizasyon boruları, lavabo giderleri ve evlerdeki diğer nemli alanlar gibi genellikle nemli yerlerde bulunabilir.

Oryantal Şark Hamam Böceği Yumurta Kesesi

Şark hamam böceklerinin ortamda olduğunu anlamanın bir yolu Ootheca yumurtadır. Şark hamam böceğinin siyahımsı-kahverengi yumurtası 10-12 mm (0,39-0,47 inç) uzunluğundadır ve her kese içinde 16-18 yumurta barındırır. Yumurta kesesi çiftleşmeden bir gün sonra oluşur. Başlangıçta sarı-beyazdırlar, kırmızımsı-sonra siyahımsı-kahverengiye dönerler. 0 °C’nin (32 °F) altındaki sıcaklıklarda canlılıklarını kaybederler. 29.5 °C’de (85.1 °F) yaklaşık 42 gün ve 21 °C’de (70 °F) 81 günde kendi başlarına yumurtadan çıkarlar.

Beslenme Alışkanlıkları

Hamam böcekleri hem etçil hem otçuldur. Hemen hemen bütün organik gıdaları tüketebilirler. Mesela çatı aralarında güvercin dışkıları ile beslenebilirler. Kanalizasyonlarda her tür atıkla beslenebilirler.

İnsanlarla Olan İlişkisi

Bakteri ve virüsleri bacaklarından yiyeceklere, bulaşıklara, mutfak eşyalarına ve tezgahlara aktarırlar ve dizanteri, E. coliSalmonella ve gıda zehirlenmelerine yol açtıkları bilinmektedir.

Hamam böceklerinin neredeyse her türü hastalık yapıcı mikroorganizmaların taşıyıcılarıdır. Daha çok nemli bölgelerde, kanalizasyon, rutubetli alanlarda yaşamaları buna etkendir. Yaşam alanlarında bilinen her tür zararlı hastalık yapıcı mikroorganizmalar mevcuttur.

Tıpkı amerikan hamam böceği gibi bu türde dünya’da bazı ülkelerde gıda olarak tüketilmektedir. Ayrıca çeşitli ülkelerde farklı nedenlerle hamam böceği yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Oryantal Şark Hamam Böceği Haşere Kontrolü

Şark hamam böceklerinden kurtulmak diğer hamam böceklerinden daha zor olabilir. Erişkinler artık insektisit uygulanmasıyla oldukça kolay öldürülebilse de, insektisitler temizlik sırasında kolayca gidebilir ve kısa süre sonra dişiler yeni yavrular doğurabilir.

Haşere kontrolünde Çalışkan İlaçlamayı tercih edebilirsiniz, bizim için Şark hamam böceklerinin kontrolü oldukça kolaydır. Kullandığımız ilaçlar yüzlerce kez yoğun problemi olan yerlerde test edilmiştir. Özellikle zorlu alanların ilaçlanması konusunda profesyonel bir firmayız.

Haşere kontrolünde genellikle kendini ispat etmiş olan insektisit üretici firmaları tercih etmekteyiz. Çevre koşullarına göre kullandığımız ilaçları değiştirerek daha yüksek sonuç almayı hedeflemekteyiz.

Üç Yaygın Hamam Böceği Karşılaştırması

Hamamböceği TürüAlman hamam böceği Oryantal Şark hamamböceğiAmerikan hamamböceği  
Boy12 mm ila 15 mm25 mm ila 30 mm28 mm ila 43 mm
Yetişme ortamıoptimum 32 °C20 °C ile 29 °C arasıoptimum 32 °C
Yavru gelişme zamanı6 ila 12 hafta6 ila 12 ay4 ila 15 ay
Ömür6 ila 9 ay1 ila 1.5 yıl1 ila 1.5 yıl
Uçabilme KabiliyetiZar zorHayırEvet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor