Sinek ve karasinek ilaçlama
Sinek ve karasinek ilaçlama

Sinek ve Karasinek İlaçlama hizmetinde İstanbul‘da faaliyet gösteren firmamız, her tür uçkun probleminizde yanınızdadır. Sinek ve karasinek gibi uçucu zararlı böceklerin kontrolü tek başına ilaçlama ile giderilmez. Fiziksel yöntemler de ilaçlama ile bitlikte kullanılmalıdır, ilaçlama işlemi tek başına kısa zamanlı çözüm sunacaktır. Çalışkan ilaçlama ilaçlama ile birlikte, çevre ile ilgili risk analizi oluşturur ve yapılması gerekeni direk olarak aktarır. Problemin kaynağını müşteriye bildirir.

Sinek ve karasinekler, her türlü gıda ve çöp artıklarıyla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler ve vücutlarında çok çeşitli hastalık mikropları taşıdığı için her dolaştığı şeye mikrobu bulaştırırlar. Zira her 5 dakikada bir gezdiği yerlere dışkı bırakırlar. Koleradiyaredizanterihepatitçocuk felcigıda zehirlenmelerisalmonellozverem gibi hastalıklara neden olurlar. Bu yüzden haşere ilaçlama ve diğer mücadele yöntemleri karasinek kontrolünde önemlidir.

Karasinekler hakkında detaylı makalemizi buradan bulabilirsiniz.

 

Karasinek İle Mücadelede Önlemler

Karasinek ile mücadelede bir çok fiziksel ve kimyasal çözüm uygulanabilir. Bu kadar farklı yöntemlerin beraber kullanılmasının ana sebebi kontrolünün zor olmasıdır. Mücadeleyi komplike bir çözüm olarak ele almak gereklidir. Karasineklerin mücadelesinin zorluklarından biri de çok hızlı ürüyor olmalarıdır.

Karasinek, Sinek Mücadelesinde Çevre Kontrolü

Sinek ve karasinek mücadelesinin başlangıcı çevreyi kontrol etmekten geçer. Sinekler bir alanda üreme yapar ve çevreye yayılırlar. Aşağıdaki kontroller yapılmalıdır.

  • Yakın çevre dikkatlice gezilmelidir.
  • Çevredeki çöplükler kontrol edilip, düzenli toparlanması gereklidir.
  • Organik kirlilik yapacak atıkların çevrede olmaması gerekir.
  • Çevrede sürekli su gibi birikintilerin olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Belediyeler sık sık çöp kutularını dezenfekte etmelidir.
  • Çevre bölgelerde hayvancılık faaliyetleri olmamalıdır.
  • Dış alanlar için, içinde karasinekleri çeken feromon barındıran tuzaklar kurulabilir. Bu karasinek popülasyonunu belli ölçüde tutar.
  • Bahçe bakımlarını düzenli yapmalısınız.
  • Kedi tuvaleti gibi hayvan dışkılarını hemen temizlemelisiniz.
  • Kemirgenleri öldürmek için fare zehiri kullanmaktan kaçının çünkü leşler sinekleri çekebilir.

Sineklerin Eve Girişini Önleme

  • Dışa açılan kapı ve pencerelerde boncuk veya ince şerit sineklikler kullanılabilir.
  • Kapı ve pencerelerde sineklikler kullanılabilir.
  • Karasinekleri çekebilecek organik çürümüş malzemeler bırakılmamalıdır.
  • Eve açılan bütün boşluklar vb. yapısal eksiklikler giderilmelidir.
  • Evde yetiştirdiğimiz bazı süs bitkileri sinekleri eve çekebilir, evde yetiştirdiğimiz süs bitkilerini sineklere karşı araştırmalıyız.
  • Kapı önlerinde veya ulaşılabilecek alanlarda çöp olmamalıdır.
  • Kirli bulaşıkları veya bardakları tezgahın üzerinde bırakmayın.
  • Yiyecekleri hava geçirmez kaplarda uygun şekilde saklayın.

Karasinekleri Öldürme Yöntemleri

Karasineklerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulurum

Bitki ve Çiçekler:

Sinekleri evinizden uzak tutmak için hem bahçenize hem de dışarıya otlar ve çiçekler dikebilirsiniz. Sinekleri uzaklaştırabilen otlar ve çiçekler şunlardır:

  • Fesleğen
  • kadife çiçeği
  • lavanta
  • Defne yaprakları
  • kedi nanesi
  • Karanfil

Sirke ve Bulaşık Sabunu:

Sirke ve bulaşık sabunu karışımı sinekleri yakalamanıza yardımcı olabilir. Bu yöntemi kullanmak için, uzun bir bardağa 2-3 cm elma sirkesi ve birkaç damla bulaşık sabunu karıştırın. Bardağın üstünü plastik sargıyla örtün. Plastik sargıyı lastikle sabitleyin ve üstte sineklerin girebileceği delikler açın.

Sinekler bardaktaki sirkeye çekilecek ve deliklerden girecektir. Bulaşık deterjanı, sineklerin batmasına neden olur.

Acı biber ve su:

Acı biber karasinekleri kovmaya, engellemeye yardımcı olabilir. Sineklerin içeri girmesini önlemek için acı biber suyunu suyla karıştırın ve evin etrafına püskürtün.

Venüs Çiçeği:

Venüs çeçekleri, böcekleri yiyen etçil bitkilerdir. Dış ortama ekersek, doğal olarak sinekleri yerler. Ev içlerinde bitkiyi beslemek için sinek kullanılabilir.

Bitkinin tuzağına bir sinek girdiğinde, sineğin etrafını uzantılarıyla kapatır. Daha sonra böceğin yumuşak iç kısımlarını çözmek için sindirim sıvısı salgılar. Böceği 5 ila 12 gün içinde parçalar, ardından dış iskeleti tükürür.

Doğal karasinek yem tuzağı hazırlama:

Sinekleri tuzağa düşürmek için onları çeken yiyecek veya içecekleri de kullanabilirsiniz. Bunlar şunlardır;

  • şeker (bal veya melas)
  • şarap
  • meyve
  • et

Bunlarla hazırlanmış kaplar, sirke ve bulaşık sabunu gibi hazırlanarak bir kap içerisine tuzak kurulur. Kurulan tuzağa çekilen sinekler tuzağa girer ama çıkamazlar.

Karasinek, Sinek Tuzakları

Işık kapanı:

Işık tuzakları, arkalarında sinekleri çeken bir ışık bulunan kutulardır. Sinekler ışığa ulaşmaya çalıştığında, ne tür bir ışık tuzağı seçtiğinize bağlı olarak ya elektrik çarpmasıyla öldürülürler ya da tuzağa düşerler.

Işık tuzaklarını, dışarıdan görülmemeleri için girişlerden ve pencerelerden uzağa monte ettiğinizden emin olun. Ayrıca tavana yakın monte edilmelidirler.

Yapışkan Tuzaklar:

Yapışkan tuzaklar, evinizin her yerine asılabilen veya yerleştirilebilen yapışkan kağıt şeritleridir. Diğer tuzaklar kadar etkili değiller, ancak istilaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için eklenebilirler.

Dış alan tuzakları:

Dış alanlarda daha geniş alanların kontrollerini sağlamak için sinekleri çeken feromon kokular kullanılarak tuzaklar kurulabilir. Bu yöntem geniş alanlarda sineklerin kontrolünü sağlamak ve popülasyonlarını öğrenmek için kullanılır. Dış alanda kullanılabilecek çeşitli tuzaklar satılmaktadır. Örnek tuzaklar

Sinek ve Karasinek Mücadelesinde İlaçlama

Sinek ve karasinek ilaçlanmasında bir çok farklı yöntem, ilaç grubu olmaktadır. Sineklerin birçoğu ilaçlara karşı hızlı şekilde bağışıklık kazanabilir. Bu yüzden üretici firmalar yeni formülasyonlar üzerinde sürekli çalışmaktadırlar. Temek olarak dış ortamlar ve iç ortamlar için üretilmiş ilaç grupları ve bu ilaçların uygulama yöntemleri vardır.

Bir alanın sinek ilaçlanmasında en önemli konu sinek türüdür. Her sinek farklı ortamlarda yaşar, farklı besinlere eğilimi vardır. Her sinek türü farklı şekillerde üreme yaparlar ve bu alanların bilinmesi gerekir. Şu unutulmamalıdır, ilaçlama işlemleri profesyonel ekiplerin yapması gereken işlerdir. Çevreye karşı zararlı olabilecek uygulamalardan ve ilaçlardan kaçınılması gerekmektedir.

Sinekler İçin Dış Ortamların İlaçlanması

Bu tür ilaçlama işlemlerini sıklıkla bulunduğunuz il, ilçe yönetimleri yapmaktadır. Kamyonet tarzı araçlar üzerine 2-3 nozüllü büyük ilaçlama makineleri ile sinek ilaçlaması yapılır. Piretroit türü Kokulu ilaçlar kullanılır. Araç sokaklar arasında dolaşarak düşük dozdaki ilacı havaya yayar. Bu işlem genel tüm çevredeki uçucu böcek popülasyonlarının belli oranda tutulmasına yardımcı olur. Bu yapılan işlem canlı sinekleri hedef alır, Çevrede sinek üreten bir faktör var ise bu işlem geçici bir çözümdür.

Kalıcı çözüm için hem havanın ilaçlanması hemde larvalara karşı çevrenin ilaçlanması gerekir. Larvalara karşı, larvasit denilen böcek ilaçları grubu kullanılır. Bu tür ilaçlar sucul ortamlara, çöplük alanlarına, organik döküntü tüm alanlara uygulanır.

Bizim gibi firmaların görev alanlarında sokaklar olmadığı için, böcek ilaçlama firmaları sadece bir konut etrafında veya site bahçeleri gibi alanlara karşı sinek ilaçlaması yapar. İlaçlama işlemi ya araç üstü pülvarizatör ile veya motorlu sırt pompaları ile yapılmaktadır. Çalışkan ilaçlama her sene İstanbul’da binlerce alanın sinek problemi için ilaçlama yapmaktadır.

Sinekler İçin Ev Gibi İç Alanların İlaçlanması

Evinizde sinek problemi var ve çözemediniz ise son çare olarak profesyonel olarak bir böcek ilaçlama firması ile anlaşmalısınız. İlaçlama firmasının Sağlık Bakanlığı Ruhsatının olmasına özen gösteriniz. Bizim gibi profesyonel firmalar her sene binlerce kaçak firmanın veya çalışanın yaptığı yanlış ilaçlama uygulamalarını düzeltiyoruz.

Yanlış yapılan ilaçlama uygulamaları haşereler üzerinde bağışıklık sistemi oluşturabilir. Buda uzun vadede mücadelede ciddi zorluklar yaratmaktadır. Uçkun mücadelesinde garantili ilaçlama sunulmaz, bu mantığa aykırı bir durumdur. Size garanti veren firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Sinek ilaçlamasında firmamız ön telefon görüşmesinde sinek türünü belirler ve ona göre uygulama önerir. Uygulamaya göre fiyatlandırma ve detayları aktarır. Teknik personel sinek ilaçlama alanında problemin ne olduğunu, ne kadar olduğunu ve çözüm yollarını belirler. Müşteriye ilaçlama önce ve sonrası hakkında bilgi vererek sinek ilaçlama uygulamasına başlar ve bitirir. Uygulama ortam metrekaresine ve uygulama çeşidine göre değişmekle beraber ortalama bir ev için 20 dakika sürer.

Sinek ilaçlama uygulamasında kullanılacak ilaç seçimi ve uygulama yöntemine teknik personel yerine karar vererek uygular. Ekstrem bir durum var ise gerekli bilgileri sunarak müşteriyi bilgilendirir.

Sinek, Karasinek İlaçlama Sık Sorulan Sorular ?

Doğru fiyatlandırma genellikle gerekli bilgileri aldıktan sonra verilebilir.

Ortalama sinek karasinek ilaçlama fiyatları şu şekildedir.
0-100 metrekare: 200 TL
10-150 Metrekare: 250 TL
150 metrekare ve üzeri için aramanız daha uygun olur.

Sinek ilaçlamada ev içlerinde ULV cihazları ve dış ortamlarda Pülvarizatör makinaları kullanılır. Uygun miktarda sinek ilacı su ile karıştırılarak ortam ilaçlanır. Bireysel şekilde makinasız uygulamaları tavsiye etmiyoruz.

Sineklerin bir çok türü vardır, karasineklerden küçük olarak yaygın 2 tür vardır. Drenaj sineği ve meyve sineği. İkiside belli koşullar altında üreme yapar ve ortamı istila ederler. Kaynağı bulamadınız veya yaptıklarınız yeterli gelmedi ise profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almalısınız.

İstanbul’da Sinek, Karasinek İlaçlama Hizmetinde

En Uygun Fiyatlar ve Bilgi İçin Arayabilirsiniz

0542 374 3461

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir