Sarcopte scabiei uyuz akar böceği, uyuz böceği ilaçlama
Sarcopte scabiei uyuz akar böceği

Uyuz böceği ilaçlama da yılların verdiği deneyim, bilgi birikimine sahibiz. Sorununuzu %100 güvenilir, garantili şekilde çözüme ulaştıracağımıza inanıyoruz. Sorununuzu yerinde görmek için Ücretsiz Keşif hizmeti sunuyoruz. Uyuz böceği ve hastalığı hakkında sizi bilgilendiriyoruz. Uyuz böceği hastalığının olası bulaşma şekillerini tarafınıza sözlü olarak iletiyoruz. Alınması gereken korunma yöntemlerini ve ilaçlama öncesi – sonrası yapmanız gerekenleri anlatıyoruz.

Uyuz Böceği İlaçlama işlemini bireysel olarak haşere ilacı alıp yapabileceğinizi düşünmeyin, profesyonel ekipmanlara ve deneyime ihtiyaç vardır. İlaçlama acemiler için riskli bir uygulamadır.

Aşağıda uyuz böceği ve hastalığı hakkında tüm detayları okuyabilirsiniz.

 

Uyuz böceği ilaçlama nasıl olur ?

 • ULV Makinesi
  Uyuz Böceği İlaçlama – ULV Makinesi

  Permetrin bazlı haşere, böcek ilaçları (intektisit) uyuz böceği ilaçlama da kullanılmaktadır.

 • Kullanılacak haşere ilaçları genellikle CS (Konsantre solüsyon) biyosidal ilaçlardır.
 • Kullanılacak olan ilaçlar Biyosidal (Halk sağlığı alanında kullanılan)  ilaç olmalıdır. Linkte Türkiye’de halk sağlığı alanında kullanılan ürünleri görebilirsiniz.
 • Uyuz böceği ilaçlama uygulamasını profesyonel bir ekip yapmalıdır.
 • Profesyonel koruyucu ekipman kullanılmalıdır. (Maske, tulum, eldiven)
 • Uygulama matabi ile spreyleme yöntemi kullanılarak yapılabilir.
 • Bizim tavsiye edeceğimiz ULV (Ultra low volume) makinesi ile sisleme yöntemidir. ULV yönteminde ilaç mikronize olur, çok küçük moleküllere ayrılır.
 • Uygulama sırasında kişisel koruyucu ekipman giyilir ve evde kimse olmamalıdır.
 • Uygulama mümkün olduğu kadar kısa sürede yapılmalıdır.
 • Kapılar ve pencereler kapalı olmalıdır
 • Uygulama sonrası iyi bir sonuç için 8 saat ev kapalı tutulmalıdır. Bu mümkün değilse 6-8 saat yeterli olacaktır.
 • Uyuz böceği ilaçlama uygulama sonrası eve girilmeden bütün kapılar pencereler açılarak ev 1-2 saat havalandırılmalıdır. havalandırıldıktan sonra eve girilmelidir.
 • Kullanılacak bütün eşyalar detaylı olarak temizlenmektedir.
 • Giysi, yatak, kumaşlar, havlu vb. eşyalar sıcak olarak yıkanmalı ve sıcak kurutucuda kurutulmalıdır.
 • Uyuz ciddi bir sorundur. Uyuz için ev ilaçlama yaptırmak istiyorsanız, kesinlikle iyi firmalardan destek alınız. İstanbul’da uyuz için ev ilaçlama fiyatlarımızı telefondan hızlıca alabilirsiniz.

Uyuz Böceği (Uyuz Akarı)

Uyuz akarı Sarcoptes scabiei, uyuz böceği ilaçlama
Uyuz akarı Sarcoptes scabiei

Scabiei akarlarının boyları 0,5 mm’nin altındadır. Gravid dişiler, bir konağın derisinin ölü, en dış katmanına (stratum corneum) tünel açar ve sığ yuvalara yumurta bırakır. Yumurtalar üç ila on gün içinde larva olur. Bu genç akarlar cilt üzerinde hareket eder ve olgunlaşmadan önce, ev sahibinin derisinde üç ila dört hafta yaşayan bir “nimf” aşaması geçirirler. Erkekler cildin üstünde dolaşırlar, bazen cilde girerler. Genel olarak, kabuksuz uyuzlu sağlıklı hijyenik bir kişiyi istila eden yetişkin akarların toplam sayısı azdır.18. yüzyılda, İtalyan biyologlar Giovanni Cosimo Bonomo ve Diacinto Cestoni (1637-1718), Sarcoptes scabiei isimli akarı uyuz nedeni olarak tanımladılar. Sarcoptes, cilt parazitlerinin bir cinsidir ve toplu olarak kabuk akarları olarak bilinen daha büyük akar ailesinin parçasıdır. Akarların yetişkinlerinin sekiz bacağı vardır. Örümcekler ve keneler ile aynı filogenetik sınıfa (Arachnida) aittir. Sağda Uyuz Böceği nin mikroskobik resmini görebilirsiniz.

Akarların cilt içindeki ve üzerindeki hareketi, alerjenlere karşı hassas olanlarda yoğun bir kaşıntı üretir.

Uyuz Böceği Nerede Yaşar ?

Uyuz böcekleri insan derisinin üst katmanında tüneller açarak epidermis tabakasına yerleşirler. Oraya her gün yumurta ve dışkı bırakarak deride birtakım lezyonlara ve kaşıntıya sebep olmaktadırlar. Uyuz böceği deri üzerinde yaşam sonuna kadar yaşayabilir. İnsan vücudu dışında ise 72 saate kadar hayatta kalabilmektedir. Vücut hariç beslenebilecekleri her tür ortamda (Yatak, baza, organik döküntü olan yerler vb.) yaşayabilirler.

Uyuz Böceği Nereden Gelir ?

Uyuz Böceği bulaşıdır, ten temasından çok kolaylıkla yeni konakçı ya ulaşabilirler. Genellikle toplu yaşam alanlarından, otellerden, pansiyonlardan, ortak kullanılan yataklardan vb. şekillerde kişilere bulaşabilirler.

Uyuz Böceği Gözle Görülürmü?

Akarların çoğu gözle görülmez, mikroskobik boyutlardadır. Uyuz böceğide akar grubunda olan bir böcek türüdür, gözle görülmez. Böceği görüyor iseniz başka bir akar grubu veya farklı bir böcek türüdür.

Uyuz Böceği İlaçlama Zararlımı?

Uyuz böceği ilaçlama hizmetimiz tamamen zararsızdır. Kullanılan ilaçlar biyosidal sınıf intektisitlerden oluşur, halk sağlığı alanında kullanılır. İlaçlama hizmetinde duruma göre ekibimiz tehlikeler hakkında bilgi verir.

Uyuz Böceği Hastalığı, (Uyuz Olma)

Uyuz böceği hastalığını, uyuz böceğinin ve uyuz yapıcı akarların yol açtığı şiddetli kaşıntı olarak tanımlayabiliriz. Uzun süreli kaşıntı olarak da bilinen uyuz, akar (Sarcoptes scabiei) uyuz böceğinin bulaşıcı bir cilt istilasıdır. Uyuz hastalığında en sık görülen semptomlar şiddetli kaşıntı ve sivilce benzeri bir döküntüdür. Bazen ciltte küçük oyuklar görülebilir. İlk enfeksiyonda kişi genellikle iki ile altı hafta arasında semptomlar geliştirir. İkinci bir enfeksiyon sırasında semptomlar 24 saat gibi kısa bir sürede başlayabilir. Bu semptomlar vücudun çoğunda veya bilekler, parmaklar arasında yada bel boyunca sadece belirli bölgelerde görülebilir. Vücudun baş kısmı etkilenebilir, ancak bu genellikle sadece küçük çocuklarda görülür. Kaşıntı genellikle geceleri daha kötüdür. Kaşıma ciltte bozulmaya ve cildin ek bakteriyel enfeksiyonuna neden olabilir.

Uyuz böceği, dişi akar Sarcoptes scabiei’dir. Uyuz böceği hominis(İç Parazit) ektoparazittir (Dış parazit). Akarlar yaşamak ve yumurtalarını bırakmak için cilde girerler. Uyuz belirtileri akarlara karşı alerjik reaksiyona bağlıdır. Uyuz en sık olarak, cinsel ilişki sırasında veya enfekte olmuş biriyle yaşamada ortaya çıkar. Enfekte olmuş bir kişiyle (en az 10 dakika) doğrudan cilt teması yapılması halinde kişi uyuz böceğini vücuduna alabilir. Etkilenen kişi henüz semptom geliştirmemiş olsa bile (kaşıntı vb. durumlar) hastalığın vücuda yayılması olasıdır. Çocuk bakım tesislerinde, anaokullarında, yaşlı bakım evlerinde, askeriyelerde, okullarda, toplu yaşam alanlarında, hastanelerde, spor salonlarında, hapishanelerde ve benzeri kalabalık yaşam koşullarında yayılma riski yüksektir. Suya erişimi olmayan alanlarda ve kişisel hijyenin az olduğu ülkelerde hastalık oranları daha yüksektir.

Uyuz Böceği Hastalığının Belirtileri Nelerdir ? 

Uyuzun Böceği hastalığının eldeki belirtileri ve ilaçlama
Uyuzun eldeki belirtileri

Uyuzun Belirtileri; KaşıntıUyuz enfeksiyonunun karakteristik belirtileri arasında yoğun kaşıntı ve ciltte yüzeysel izler bulunur. Uyuzun yuva izleri; genellikle dört ya da daha yakından yerleştirilmiş, eşit derecede sivrisinek benzeri ısırıklar ve düzgün bir çizgi halinde doğrusal izler vardır. Akarların zamanla vücuttaki gelişiminde reaksiyon; tipik olarak istila başlangıcı ve kaşıntı başlangıcı arasında dört ile altı haftalık bir gecikme sonrası meydana gelir. Benzer şekilde, akarların başarılı bir şekilde yok edilmesinden sonra semptomlar genellikle bir ile birkaç hafta devam eder. Belirtildiği gibi, başarılı tedaviden sonra uyuzun tekrar aktif olduğu görülebilir, çok daha kısa bir süre içinde bir ile dört gün gibi kısa bir sürede yeni istila belirtileri gösterebilirler.

Genellikle kaşıntı sıcaklıkla daha da kötüleşir ve geceleri daha yoğundur. Bunun nedenide muhtemelen geceleri insanın daha fazla kendini dinlemesidir. Geceleri bu semptom olarak yaşlılarda daha az görülür.

Uyuzun Belirtileri; Döküntü

Uyuz döküntüsü
Uyuz döküntüsü

Döküntüye neden olan derideki yüzeysel uyuz yuvaları genellikle parmak araları, ayaklar, ventral bilekler, dirsekler, sırt, kalçalar ve dış cinsel organlar bölgesinde görülür. Bebekler ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar dışında enfeksiyon genellikle yüzün derisinde veya kafa derisinde meydana gelmez. Yuvalar, yetişkin akarların epidermiste kazılmasıyla oluşur.

Çoğu insanda, uyuz akarlarının izleri, küçük sivilce benzeri sivrisinek veya böcek ısırıkları sıralarıyla birlikte, ciltte doğrusal veya S şekilli izler oluşturur. Bu işaretler genellikle parmak ve ayak parmaklarının ağlarında, genital bölge çevresinde, cildin mide kıvrımlarında ve kadınların göğüslerinin altında vücudun çatlaklarında bulunur.

Döküntü semptomlar genellikle uyuzdan iki ile altı hafta sonra uyuzlara daha önce maruz kalmamış kişilerde ortaya çıkar. Daha önce maruz kalanlar için, semptomlar istiladan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, belirtiler birkaç ay veya yıl sonra ortaya çıkabilir. Akropustüloz, ayakların avuç içi, ayak tabanlarındaki kabarcıklar ve püstüller bebeklerde uyuzun karakteristik semptomlarıdır.

Uyuz Böceği Hastalığının Geçtiğini Nasıl Anlarız ?

Uyuz böceğinin kişide oluşturduğu hastalığın geçtiğini anlamak kolaydır. Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler azalmışsa tedavi işe yarıyordur. Tamamen belirtiler ortadan kalktığında uyuz hastalığının geçtiğini anlarız.

Uyuz Böceği Hastalığı Teşhis ve Tanısı

uyuz teşhisi
uyuz teşhisi

Hastalığı teşhis etme ve tanısı doğru şekilde yapılmalıdır; Uyuzlar, yaygın olarak kaşıntı, iki tipik noktadaki lezyonlarla birlikte ya da başka bir hane üyesinde kaşıntı olduğunda yaygın olan coğrafi bölgelerde klinik olarak teşhis edilebilir. Uyuzun klasik işareti, cilt içinde bir akar tarafından yapılan yuvadır. Oyuğu tespit etmek için, şüpheli alan bir dolma kalem veya özel bir ışık altında parlayan topikal tetrasiklin çözeltisinden mürekkeple ovulur. Cilt daha sonra bir alkol pedi ile silinir. Kişiye uyuz bulaşırsa, deride karakteristik zikzak veya S paterni ciltte görünecektir; bununla birlikte, bu testlerin yorumlanması zor olabilir, çünkü yuvalar azdır ve çizik izleriyle örtülebilir. Kesin tanı ya uyuz akarları ya da yumurtaları ve fekal topaklar bulunarak konur. Bu işaretlerin araştırılması; şüpheli bir alanı kazıma, numuneyi potasyum hidroksit içine koyma ve mikroskop altında incelemeyi veya cildi doğrudan incelemek için dermoskopi kullanmayı içerir.

Uyuz Hastalığı Teşhis ve Tanısı; Ayırıcı Tanı

Erken uyuz istilası belirtileri dermatit, sifiliz, eritema multiforme, çeşitli ürtikerle ilişkili sendromlar, alerjik reaksiyonlar, saçkıranla ilişkili hastalıklar ve bit ve pire gibi diğer ektoparazitler gibi diğer cilt hastalıklarını yansıtır.

Uyuz Hastalığı Teşhis ve Tanısı; Patofizyoloji

Patofizyoloji, bir hastalık ya da hastalık olarak adlandırılamayacak anormal sendromlar ya da durumlar nedeniyle normal mekanik, fiziksel ve biyokimyasal işlevlerde ortaya çıkan bozuklukları inceler. Örneğin bulaşıcı hastalıklar alanında patofizyoloji, bir bakteri tarafından salınan toksinin vücuda zarar vermek için ne yaptığının araştırılmasıdır.

Semptomlara, konağın vücudunun akar proteinlerine alerjik reaksiyonu neden olur, ancak tam olarak hangi proteinler reaksiyonun sebebidir bilinmiyor. Akar proteinleri, bağırsaktan, cilt altında biriken akar dışkılarında da bulunur. Alerjik reaksiyon, hem gecikmeli (hücre aracılı) hem de ani (antikor aracılı) tiptedir ve IgE’yi içerir (antikorların yeniden enfeksiyona ilişkin çok hızlı semptomlara aracılık ettiği varsayılır). Alerji tipi semptomlar (kaşıntı), tüm akarlar öldürüldükten sonra birkaç gün ve hatta birkaç hafta devam eder. Akarlar ortadan kaldırıldıktan birkaç gün sonra yeni lezyonlar ortaya çıkabilir. Uyuzlardan çıkan nodüler lezyonlar, akarlar öldürüldükten sonra haftalarca semptomatik olmaya devam edebilir. Uyuz oranları sıcaklık ile negatif, nem ile pozitif ilişkilidir.

Kabuklu Uyuz Hastalığı

"<yoastmark

 

Kabuklu uyuz hastalığı, hastalığın ileri düzey bir şeklidir. Uyuz hastalığı tipik olarak sadece zayıf bir bağışıklık sistemi olanlarda görülür ve milyonlarca akar vücutta olabilir, bu da onları daha bulaşıcı hale getirir. Bu gibi durumlarda, kısa süreli temas sırasında veya kontamine nesnelerle enfeksiyon yayılabilir. Akar çok küçüktür ve genellikle doğrudan görünmez. Teşhisi belirti ve bulgulara dayanır.

Uyuz böceği nin yol açtığı hastalığı tedavi etmek için permetrinkrotamiton ve lindan kremleri ve ivermektin aktif maddeleri kullanılan haplar dahil olmak üzere bir dizi ilaç mevcuttur. Cinsel ilişki ve aynı evde yaşayan insanlar da aynı zamanda tedavi edilmelidir. Son üç gün içinde kullanılan yatak ve giysiler sıcak suda yıkanmalı ve sıcak kurutucuda kurutulmalıdır. Akar insan derisinde üç günden fazla yaşayamadığından daha fazla yıkamaya gerek yoktur. Semptomlar tedaviyi takiben iki ile dört hafta devam edebilir. Bu süreden sonra semptomlar devam ederse, yeniden tedavi gerekebilir.

Uyuz, saçkıran ve bakteriyel cilt enfeksiyonları ile birlikte çocuklarda en sık görülen üç cilt bozukluğundan biridir. 2015 itibarıyla yaklaşık 204 milyon insanı (dünya nüfusunun% 2,8’i) etkilemektedir. Her iki cinsiyette de eşit derecede yaygındır. Gençler ve yaşlılar daha sık etkilenmektedir. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde ve tropik iklimlerde daha sık görülür. Diğer hayvanlar insan uyuzlarını yaymazlar. Diğer hayvanlarda enfeksiyon tipik olarak biraz farklı fakat birbirleriyle ilişkili akarlardan kaynaklanır.

Uyuz Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur ?

Uyuz Hastalığı Kendiliğinden Geçermi ?

Hastalık kendiliğinden geçmez, uyuz böceği hastalığında muhakkak teşhis, tanı konulduktan sonra uygun bir tedavi alınması gerekmektedir.

Adım Adım Uyuz Hastalığı Tedavisi :

 • Tam bir teşhis için yetkili bir hastaneye gidilmelidir. Teşhisi net olarak konulmalıdır. Teşhis ve tanı yöntemlerini buradan inceleyebilirsiniz.
 • Uyuz teşhisi konulduktan sonra, Permethrin bazlı kremler, eczanelerden satın alınarak kullanılabilir. Bu makalemizde daha geniş bilgi verilmektedir.
 • Kabuklu uyuz hastalığında tedavi biraz daha uzun zaman almaktadır.
 • Kişisel olarak hijyen önemlidir. Kükürt lü sabunlarla kişisel temizlik yapılabilir.
 • Kullandığınız yatak, çarşaf, havlu, giysi vb. eşyalarınızı sıcak suda yıkadıktan sonra sıcak kurutucuda kurutarak kullanmalısınız.

Çalışkan İlaçlama olarak sorununuza bakıyoruz, eğer ilk ilaçlama uygulamasında çözülecek bir sorunsa söylüyoruz. Çözülmeyecek bir durumda ise ona göre bir yol haritası çiziyoruz. Uyuz böceği ilaçlama uygulamalarında bizimle irtibata geçebilirsiniz. Size en uygun fiyatlarla çözüme ulaştırabileceğimize emin olabilirsiniz.

Uyuz Tedavisi; Permetrin Tedavisi

permethrin krem
permethrin krem

Bir piretroid insektisit olan Permetrin, uyuz için en etkili tedavidir ve tercih edilen tedavi olmaya devam etmektedir. Genellikle yatmadan önce boyundan aşağıya doğru uygulanır ve yaklaşık sekiz ila 14 saat bekletilir, sonra sabah yıkanır. Sadece semptomatik alanları değil, tüm cilt yüzeyini kaplamak gerekmektedir; tedavi edilmeyen herhangi bir cilt yaması, bir veya daha fazla akarın hayatta kalması için “güvenli bir sığınak” sağlayabilir. Permetrin, yumurtaları, yavruları ve yetişkin akarları öldürdüğü için normal olarak tek uygulama yeterlidir, ancak birçok doktor önlem olarak üç ila yedi gün sonra ikinci bir uygulama önermektedir. Kabuklu uyuz birden fazla uygulama veya oral ivermektin ile ek tedavi gerektirebilir. Permetrin, genellikle tolere edilebilen cildin hafif tahriş olmasına neden olabilir.

Uyuz Tedavisi; Ivermektin Tedavisi

Oral ivermektin uyuzların yok edilmesinde, genellikle tek bir dozda etkilidir. Kabuklu uyuz için tercih edilen tedavidir ve bazen topikal bir ajan ile kombinasyon halinde reçete edilir. Bebekler üzerinde test edilmemiştir ve altı yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

Topikal ivermektin preparatlarının yetişkinlerde uyuz için etkili olduğu gösterilmiştir, ancak şu anda ABD’de uyuz tedavisi olarak FDA onaylı değildir. Sarkoptik uyuz (insan uyuzlarının veteriner analogu) için de yararlıdır.

Diğer tedavi yöntemleri

Diğer tedaviler arasında lindanbenzil benzoatcrotamitonmalathion ve kükürt preparatları bulunur. Lindan etkilidir, ancak potansiyel nörotoksisite konusundaki endişeler birçok ülkede bulunabilirliğini sınırlamıştır. Kaliforniya’da yasaklanmıştır, ancak diğer eyaletlerde ikinci basamak tedavi olarak kullanılabilir. Kükürt merhemleri veya benzil benzoat düşük maliyetlerinden dolayı gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla kullanılmaktadır; Bazı % 10 kükürt çözeltilerinin etkili olduğu gösterilmiştir, kükürt merhemleri en az bir hafta boyunca tipik olarak kullanılmaktadır, ancak birçok insan kükürt ürünlerinin kokusunu itici buluyorlar. Sınırlı çalışmalarda krotamitonun permetrin’den daha az etkili olduğu bulunmuştur. Permetrin dermal emilimine ilişkin endişeler nedeniyle bazen çocuklar için permetrin yerine crotamiton veya kükürt preparatları önerilmektedir.

Toplu (Bölgesel) Tedavi Yöntemleri

Uyuz pek çok gelişmekte olan ülkede endemiktir ve özellikle kırsal ve uzak bölgelerde yaygındır. Bu tür ortamlarda, yüksek reinfeksiyon oranı nedeniyle sadece bireylerin tedavisi etkisiz olduğundan, hastalık oranını azaltmak için toplum çapında kontrol stratejileri gereklidir. Eşgüdümlü müdahalelerin tüm toplulukları tek bir çaba içinde tedavi etmeyi amaçladığı durumlarda büyük ölçekli kitle ilaç uygulama stratejileri gerekebilir. Her ne kadar bu tür stratejiler bu tür topluluklardaki uyuz yükünü azaltabildiğini göstermesine rağmen, uyuşturucu seçimi de dahil olmak üzere benimsenecek en iyi strateji hakkında tartışmalar devam etmektedir.

Bu büyük ölçekli müdahalelerdeki maliyet önemlidir, etkin ve sürdürülebilir bir şekilde uygulamak için gerekli kaynaklara ihtiyaç vardır. Dahası, endemik uyuzlar büyük ölçüde yoksul ve uzak bölgelerle sınırlı olduğundan, politika yapıcılardan ve uluslararası bağışçılardan fazla ilgi çekmeyen bir halk sağlığı konusudur.

Uyuz Hastalığı Neden Nasıl Olur – Oluşur?

Hastalık bulaşıcıdır ve enfekte (hastalığı kapmış) olmuş kişiyle uzun süreli fiziksel temas nedeniyle hastalık bulaşabilir. Uyuz neden lerinin çoğu cilt teması yoluyla olur.

Uyuz Neden, Nasıl Olur; Bulaşma – Bulaştırma

Uyuz bulaşıcıdır ve enfekte olmuş bir kişiyle uzun süreli fiziksel temas yoluyla hastalık bulaşabilir. Cinsel temas sonucu hızlıca bulaşsa da, uyuz vakalarının çoğu diğer cilt-cilt teması yoluyla olur. Daha az yaygın olarak, uyuz istilası kıyafetlerin, havluların ve yatakların paylaşılmasıyla gerçekleşebilir. Bireysel akarlar oda sıcaklığında insan derisinden uzakta, en fazla iki ila üç gün hayatta kalabilir. Bitlerde olduğu gibi, lateks prezervatif cinsel ilişki sırasında uyuz bulaşmasına karşı etkisizdir, çünkü akarlar genellikle cinsel organlar dışındaki bölgelerde bir kişiden diğerine geçer.

Sağlık çalışanları hastalardan uyuz kapma riski altındadır, çünkü onlarla uzun süre temas halinde olabilirler.

Uyuz Böceği Hastalığından Korunma Yolları

Genel olarak uyuzdan korunma yolları dediğimizde, kişisel hijyen ön plana çıkmaktadır. Tanımadığımız kişilerle ten teması, cinsel ilişkiden kaçınmalıyız. Günlük olarak kişisel hijyenimize dikkat edip, kullandığımız günlük eşyalarımızı iyi şekilde temizlemeliyiz. Aşağıda uyuzdan korunma yolları nı madde madde sizin için sıraladık.

Uyuzdan korunmak için yapılması gerekenler

 • Kişisel hijyeninize dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Kalabalık yerlerde ten temasından kaçınmanız gerekir. (Otobüs, metro, AVM, Toplu Yaşam alanları, vb. alanlarda)
 • Uyuz ten teması halinde bulaşıcı olduğundan, özellikle ilişkilerinizde partnerinize dikkat etmeniz gerekir.
 • Uyuz olan bir ortamda oturduğunuz yerlere, dokunduğunuz tüm yüzeylere dikkat etmeniz gerekir.
 • Evinizde şüpheli bir şekilde kaşıntı hissettiğinizde evinizi dipli bucaklı temizlemelisiniz.
 • Yatak, yastık, çarşaf ve benzeri ev eşyalarını kaynar suda yıkayıp, sonrasında sıcak kurutucuda kurutmalısınız
 • Tüm elbiseleri aynı şekilde yıkayıp kurutmalısınız
 • Evinizi veya çalıştığınız ortamları düzenli olarak ilaçlatmanız gerekir.
 • Tatillerde, özellikle ücra köşelere gitmişseniz, günlük olarak kişisel hijyeninizi üst seviyede tutmalısınız
 • Evinizde çay ağacı yağı bulundurabilirsiniz. Uyuz için kanıtlanmış doğal yöntemdir. Çay ağacı yağı kullanılan kremler kullanabilirsiniz
 • Düzenli olarak kükürtlü sabunlarla yıkanabilirsiniz.
 • Yakınınızdaki insanlara dikkat etmelisiniz, bulaşma genelde bu şekilde olur
 • Arabanıza binen kişilere dikkat etmelisiniz

Topikal permetrin veya oral ivermektin ilaçlarını kullanan tedavi çalışmaları, bazı popülasyonlarda uyuz hastalığını yaygınlığını azaltmada etkili olmuştur. Uyuz için aşı yoktur. Nüksetme oranlarını azaltmak için enfeksiyon belirtileri göstermemiş olsalar bile (asemptomatik) tüm yakın bireylerin eşzamanlı tedavisi önerilmektedir. Akarlar konakçı olmadan sadece iki ila üç gün yaşayabildiğinden, ortamdaki diğer nesneler kabuklu uyuzlar haricinde çok az bulaşma riski taşır. Bu nedenle temizlik çok önemlidir. Kabuklu uyuz olanların kullandığı odalar kapsamlı temizlik gerektirir..

 •  

Toplumlarda Uyuz Hastalığı

Epidemioloji (Salgın Hastalıklar Bilimi) 

Toplumda salgın hastalıklar ve Uyuz böceği hastalığı ilaçlama
Salgın Hastalıklar Bilimi

Uyuz hastalığı, tinea ve piyoderma ile birlikte toplumda çocuklarda en sık görülen üç cilt bozukluğundan biridir. 2010 yılı itibariyle yaklaşık 100 milyon kişiyi (nüfusun % 1,5’i) etkilemektedir ve sıklığı cinsiyetle ilişkili değildir. Akarlar dünyaya yayılmıştır ve farklı iklimlerde her yaş, ırk ve sosyoekonomik sınıfı eşit şekilde enfekte eder. Uyuz, hijyenik olmayan yaşam koşullarına sahip kalabalık alanlarda daha sık görülür. Küresel olarak 2009 itibariyle, her yıl yaklaşık 300 milyon uyuz vakası meydana gelmekledir. Çeşitli taraflar bu rakamın aşırı ya da hafife alındığını iddia etmektedir. Küresel nüfusun (Tüm Dünya) yaklaşık % 1-10’unun uyuz ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bazı popülasyonlarda enfeksiyon oranı % 50-80 kadar yüksek olabilir.salgın hastalıklar bilimi

Toplumda Uyuz Hastalığı; Tarihsel Gelişim

Antik çağlardan beri insanlarda uyuz gözlenmiştir. Mısır ve Orta Doğu’dan gelen arkeolojik kanıtlar uyuzun MÖ 494’de  var olduğunu göstermektedir. Uyuz hastalığında ilk kaydedilen referansı İncil’den olduğuna inanılıyor, – Leviticus c’de belirtilen bir tür “cüzzam” olabilir. M.Ö. 1200 veya Tesniye 28’in lanetlerinden bahsedilebilir. MÖ dördüncü yüzyılda, Aristoteles “bitler” üzerinde “iğnelendikleri takdirde küçük sivilcelerden kaçtığını” bildirdi – uyuzlarla tutarlı bir tanım.

Roma ansiklopedisti ve tıp yazarı Aulus Cornelius Celsus (c. M.Ö. 25 – MS 50) hastalığı “uyuz” olarak adlandırmak ve karakteristik özelliklerini tanımlamakla tanınır. Uyuzun parazitik etiyolojisi, İtalyan doktor Giovanni Cosimo Bonomo (1663-1696) tarafından 1687 tarihli “İnsan vücudunun etli solucanlarına ilişkin gözlemler” bölümünde belgelenmiştir.

Avrupa’da, 19. yüzyılın sonundan 20. yüzyılın ortalarına kadar, Wilson’un merheminin tıbbi adı ile kükürt içeren bir merhem uyuzların topikal tedavisi için yaygın olarak kullanıldı. Merhemin birkaç versiyonunun içeriği ve kökenleri 1945’te British Medical Journal‘da yayınlanan yazışmalarda detaylandırıldı.

Toplum ve Kültür

Uluslararası Uyuz Kontrolü İttifakı 2012 yılında başlatılmıştır. 15’ten fazla farklı ülkeden 150’den fazla araştırmacı, klinisyen ve halk sağlığı uzmanını bir araya getirmektedir. Uyuzun küresel sağlık üzerindeki etkilerini Dünya Sağlık Örgütü‘nün dikkatine sunmayı başarmıştır. Sonuç olarak; WHO resmi olarak ihmal edilmiş tropikal hastalıklar ve ihmal edilmiş diğer koşullar listesine uyuzu eklemiştir.

Diğer Hayvanlar

Uyuz hastalığı, evcil veya vahşi hayvanlarda ortaya çıkabilir. Bu istilalara neden olan akarlar, tipik olarak insan formuna neden olanlardan farklı alt türlere sahiptir. Bu alt türler her zaman konakçıları olmayan hayvanları istila edebilir. Ancak bu tür enfeksiyonlar uzun sürmez. Şiddetli kaşıntı ve ikincil cilt enfeksiyonları uyuz böceği ile enfekte olmuş hayvanlarda görülür. Genellikle kilo verirler ve zayıflarlar.

Hayvanlarda uyuz hastalığı

Hayvanlarda uyuz hastalığı ilaçlama
Hayvanlarda Uyuz Hastalığı

Evcil hayvanlarda uyuzun en sık teşhis edilen şekli, köpek ve kedilerde Sarcoptes scabiei canis alt türlerinin neden olduğu sarkotik uyuzdur. Sarkotik uyuz, istila edilen hayvanlarla uzun süreli temaslarda insanlara bulaşabilir. Uyuz ile enfekte olmuş yerli kümes hayvanı “pullu bacak” olarak bilinen şeyden muzdariptir. Veteriner bakımı olmayan evcil hayvanlar, uyuz ve diğer birçok rahatsızlıktan sık sık etkilenmektedir.

Toplumda Uyuz Hastalığı; Araştırma Gelişmeleri

Moksidektin uyuz için bir tedavi olarak değerlendirilmektedir. Veteriner hekimliğinde, sarkopik uyuz da dahil olmak üzere bir dizi paraziti tedavi etmek için kurulmuştur. İvermektine göre avantajı insanlarda daha uzun yarılanma ömrü ve dolayısıyla potansiyel etki süresidir. Çay ağacı yağı laboratuvar ortamında etkili görünmektedir.

Sık Sorulan Sorular ?

 • Uyuz Böceği Isırığı Nasıl Olur ? Uyuz böceği cilt altına yerleşir. Cilt altında alerjik reaksiyonlara benzeyen izler bırakırlar. Sürekli kaşıntıdan kaynaklı tahriş izleri ve kırmızı izler bırakırlar.
 • Uyuz Böceğini Ne Öldürür ? Uyuz böceğini permetrin bazlı ilaçlar öldürür. Bitkisel olan bir çok malzeme tedavi edici ve öldürücü etkiye sahip değildir. Profesyonel ilaçlama ve doktor tedavisi gerekir.
 • Uyuz Böceği Gözle Görülürmü ? Uyuz böceği mikroskobik boyutlarda olduğundan gözle görülmez.
 • Uyuz Böceği Nerelerde Yaşar ? Uyuz böceği Organik beslenme sağlayabileceği her tür canlıda yaşayabilir.
 • Uyuz Böceği Nasıl Oluşur ? Uyuz böceği kendiliğinden oluşmaz. Enfekte olmuş bir canlıdan temas yoluyla taşınır ve bulaşırlar.
 • Uyuz Böceği Nereden Bulaşır ? Uyuz böceği enfekte olmuş hayvan, insandan bulaşabilir. Genelde sosyal yaşam alanları, otel, pansiyon vb. yerlerde ortak kullanılan eşyalardan bulaşabilir.
 • En Etkili Uyuz İlacı Nedir ? Permetrin ve Ivermektin bazlı ilaçlar bilinen en etkili ilaçlardır. Bunlardna başka tedaviye yönelik ilaçlar makalemizde yer almaktadır.
 • Uyuz Kendiliğinden Geçer mi ? Uyuz kendiliğinden geçmez, tedavi ve ilaçlama gereklidir.
 • Uyuz Böceği Nasıl Olur ? Uyuz böceği gözle görülmediği için ancak belirtileri sayesinde anlaşılabilir. Şüphe duyulduğu takdirde doktora gidilip teşhis edilmelidir.
 • Uyuz Kaç Günde Geçer ? Uyuz hastalığı ve tedavinin seyrine göre 1-2 haftadan aylara kadar sürebilir.
 • Uyuz Böceği Vücuttan Nasıl Atılır ? Uyuz böceği vücuttan permetrin bazlı ilaç tedavisi ile atılır.
 • Uyuz İçin Ev İlacı ?  Uyuz için kullanılacak ilaç grupları Permetrin bazlı biyosidal halk sağlığı ilaçlardır. Profesyonel bir ilaçlama ekibi gerekli olan ilacı ilaçlama da kullanmalıdır. Şu unutulmamalıdır bir çok ilaçlama firmasının teknik altyapısı olmadığı için, uyuz ilacı yerine herhangi bir haşere ilacı kullanabilir. Böcek ilaçlama firmasını kesin olarak iyi seçmelisiniz.
 • Uyuz Hastalığında Ev Temizliği Nasıl Yapılır ? Makalemizin “Uyuz Böceği İlaçlama” Başlığında ev temizliği hakkında bilgi verilmiştir.
 • Uyuz Böceğinin Ömrü Ne Kadardır ? Uyuz böceği beslebildiği sürece yaşam döngüsünü devam ettirebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir