Uyuz Teşhis ve Tanısı

Uyuz Teşhis ve Tanısı

uyuz teşhisi
uyuz teşhisi

Uyuz hastalığını teşhis etme ve tanısı doğru şekilde yapılmalıdır; Uyuzlar, yaygın olarak kaşıntı, iki tipik noktadaki lezyonlarla birlikte ya da başka bir hane üyesinde kaşıntı olduğunda yaygın olan coğrafi bölgelerde klinik olarak teşhis edilebilir. Uyuzun klasik işareti, cilt içinde bir akar tarafından yapılan yuvadır. Oyuğu tespit etmek için, şüpheli alan bir dolma kalem veya özel bir ışık altında parlayan topikal tetrasiklin çözeltisinden mürekkeple ovulur. Cilt daha sonra bir alkol pedi ile silinir. Kişiye uyuz bulaşırsa, deride karakteristik zikzak veya S paterni ciltte görünecektir; bununla birlikte, bu testlerin yorumlanması zor olabilir, çünkü yuvalar azdır ve çizik izleriyle örtülebilir. Kesin tanı ya uyuz akarları ya da yumurtaları ve fekal topaklar bulunarak konur. Bu işaretlerin araştırılması; şüpheli bir alanı kazıma, numuneyi potasyum hidroksit içine koyma ve mikroskop altında incelemeyi veya cildi doğrudan incelemek için dermoskopi kullanmayı içerir.

Uyuz Teşhis ve Tanısı; Ayırıcı Tanı

Erken uyuz istilası belirtileri dermatit, sifiliz, eritema multiforme, çeşitli ürtikerle ilişkili sendromlar, alerjik reaksiyonlar, saçkıranla ilişkili hastalıklar ve bit ve pire gibi diğer ektoparazitler gibi diğer cilt hastalıklarını yansıtır.

Uyuz Teşhis ve Tanısı; Patofizyoloji

Patofizyoloji, bir hastalık ya da hastalık olarak adlandırılamayacak anormal sendromlar ya da durumlar nedeniyle normal mekanik, fiziksel ve biyokimyasal işlevlerde ortaya çıkan bozuklukları inceler. Örneğin bulaşıcı hastalıklar alanında patofizyoloji, bir bakteri tarafından salınan toksinin vücuda zarar vermek için ne yaptığının araştırılmasıdır.

Semptomlara, konağın vücudunun akar proteinlerine alerjik reaksiyonu neden olur, ancak tam olarak hangi proteinler reaksiyonun sebebidir bilinmiyor. Akar proteinleri, bağırsaktan, cilt altında biriken akar dışkılarında da bulunur. Alerjik reaksiyon, hem gecikmeli (hücre aracılı) hem de ani (antikor aracılı) tiptedir ve IgE’yi içerir (antikorların yeniden enfeksiyona ilişkin çok hızlı semptomlara aracılık ettiği varsayılır). Alerji tipi semptomlar (kaşıntı), tüm akarlar öldürüldükten sonra birkaç gün ve hatta birkaç hafta devam eder. Akarlar ortadan kaldırıldıktan birkaç gün sonra yeni lezyonlar ortaya çıkabilir. Uyuzlardan çıkan nodüler lezyonlar, akarlar öldürüldükten sonra haftalarca semptomatik olmaya devam edebilir. Uyuz oranları sıcaklık ile negatif, nem ile pozitif ilişkilidir.

Uyuz Böceği ve Hastalığı İlaçlama

Uyuz böceği ve hastalığından korunmak veya mevcut evinizde bulunan sorunu çözmek için haşere ilaçlama işlemi tavsiye edilir. Eğer çok aşırı bir problem var ise evin veya o bölgenin karantina alınıp bütün yüzey ilaçlaması yapılmalıdır. İlaçlamada permetrin bazlı biyosidal intektisit ilaçlar yeterli olmaktadır. İlaçlamayı yapacak olan teknik elemanların uyuz böceği ile ilgili temel altyapısının olması gerekir, yanlış ilaçlama problemi gidermez, uzun vadede sakıncaları da olmaktadır. Çalışkan İlaçlama olarak uyuz ve akar türlerinin ilaçlamasında yılların deneyimine sahibiz, ilaçlama teklifimiz için iletişim kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor