Uyuzun Belirtileri

Uyuzun Belirtileri Nelerdir ?

Uyuzun eldeki belirtileri
Uyuzun eldeki belirtileri

Uyuz enfeksiyonunun karakteristik belirtileri arasında yoğun kaşıntı ve ciltte yüzeysel izler bulunur. Uyuzun yuva izleri; genellikle dört ya da daha yakından yerleştirilmiş, eşit derecede sivrisinek benzeri ısırıklar ve düzgün bir çizgi halinde doğrusal izler vardır. Akarların zamanla vücuttaki gelişiminde reaksiyon; tipik olarak istila başlangıcı ve kaşıntı başlangıcı arasında dört ile altı haftalık bir gecikme sonrası meydana gelir. Benzer şekilde, akarların başarılı bir şekilde yok edilmesinden sonra semptomlar genellikle bir ile birkaç hafta devam eder. Belirtildiği gibi, başarılı tedaviden sonra uyuzun tekrar aktif olduğu görülebilir, çok daha kısa bir süre içinde bir ile dört gün gibi kısa bir sürede yeni istila belirtileri gösterebilirler.

Uyuzun Belirtileri; Kaşıntı

Genellikle kaşıntı sıcaklıkla daha da kötüleşir ve geceleri daha yoğundur. Bunun nedenide muhtemelen geceleri insanın daha fazla kendini dinlemesidir. Geceleri bu semptom olarak yaşlılarda daha az görülür.

Uyuzun Belirtileri; Döküntü

Uyuz döküntüsü
Uyuz döküntüsü

Döküntüye neden olan derideki yüzeysel uyuz yuvaları genellikle parmak araları, ayaklar, ventral bilekler, dirsekler, sırt, kalçalar ve dış cinsel organlar bölgesinde görülür. Bebekler ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar dışında enfeksiyon genellikle yüzün derisinde veya kafa derisinde meydana gelmez. Yuvalar, yetişkin akarların epidermiste kazılmasıyla oluşur.

Çoğu insanda, uyuz akarlarının izleri, küçük sivilce benzeri sivrisinek veya böcek ısırıkları sıralarıyla birlikte, ciltte doğrusal veya S şekilli izler oluşturur. Bu işaretler genellikle parmak ve ayak parmaklarının ağlarında, genital bölge çevresinde, cildin mide kıvrımlarında ve kadınların göğüslerinin altında vücudun çatlaklarında bulunur.

Döküntü semptomlar genellikle uyuzdan iki ile altı hafta sonra uyuzlara daha önce maruz kalmamış kişilerde ortaya çıkar. Daha önce maruz kalanlar için, semptomlar istiladan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, belirtiler birkaç ay veya yıl sonra ortaya çıkabilir. Akropustüloz, ayakların avuç içi, ayak tabanlarındaki kabarcıklar ve püstüller bebeklerde uyuzun karakteristik semptomlarıdır.

Kabuklu Uyuz

HIV, kanser veya immünsüpresif ilaçlar kullanan bağışıklık sistemi bozulmuş yaşlılar, engelliler ve insanlar kabuklu uyuzlara (Norveç uyuzları olarak da adlandırılır) karşı hassastır. Zayıf bağışıklık sistemi olanlarda, yüz dışında kişinin vücuduna yayılan daha yoğun semptomlar gözükür. Bağışıklık sistemleri düşük olduğu için vücutta daha yoğun bir akar popülasyonu oluşur. Kabuklu uyuzlardaki akarlar kabuksuz uyuzlardan daha virülan değildir; ancak, bunlar çok daha fazladır (iki milyona kadar). Kabuklu uyuz olan kişilerde çok sayıda uyuz akarı içeren pullu döküntüler, hafif kaşıntı ve kalın cilt kabukları görülür. Bu şekilde enfekte olduğu için kabuklu uyuzu olan kişiler diğer kişilere karşı daha bulaşıcıdır. Kabuklar akarları topikal mitisitlerden (akar ilaçları) / skabisitlerden (iç parazit ilaçları) koruduğu için bu alanlarda akarların yok edilmesini özellikle zorlaştırır ve bu alanların uzun süre tedavi edilmesini gerekir.

Uyuz Böceği ve Hastalığı İlaçlama Hizmeti

Uyuz böceği ve hastalığından korunmak veya mevcut evinizde bulunan sorunu çözmek için haşere ilaçlama işlemi tavsiye edilir. Eğer çok aşırı bir problem var ise evin veya o bölgenin karantina alınıp bütün yüzey ilaçlaması yapılmalıdır. İlaçlamada permetrin bazlı biyosidal intektisit ilaçlar yeterli olmaktadır. İlaçlamayı yapacak olan teknik elemanların uyuz böceği ile ilgili temel altyapısının olması gerekir, yanlış ilaçlama problemi gidermez, uzun vadede sakıncaları da olmaktadır. Çalışkan İlaçlama olarak uyuz ve akar türlerinin ilaçlamasında yılların deneyimine sahibiz, ilaçlama teklifimiz için iletişim kurabilirsiniz.

Uyuzun Belirtileri” yazısında 2 düşünce

 1. Nesrin bayram diyor ki:

  Merhaba bizde ev halkı olarak uyuz var dışarda kaşınmıyoruz ama eve girince hepimiz kaşınıyoruz doktora gittik uyuz teşhisi konuldu ama evde de bişeler var zannedersem bildiğim kadarıyla uyuz bulaşıcı ama bizle temas eden kimsede böyle sıkıntılar bu yüzden her türlü haşerata (pire uyuz tahtakurusu)karşı evimizi
  ilaçtatmak istiyorum ama yerim Antalya burada bayimiz varmı

  • oguzhan diyor ki:

   Merhaba, Sadece İstanbul’da çalışıyoruz. Antalya’da bu konularda çalışan bir ilaçlama firması bulmanızı tavsiye ederiz.
   Makalelerimizde detaylı şekilde ele aldık bu konuyu, tam olarak okursanız beklentilerinizi ve olması gerekenleri daha net anlarsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor