Toplumda Uyuz Hastalığı

Epidemioloji (Salgın Hastalıklar Bilimi)

salgın hastalıklar bilimi
salgın hastalıklar bilimi

Uyuz hastalığı, tinea ve piyoderma ile birlikte toplumda çocuklarda en sık görülen üç cilt bozukluğundan biridir. 2010 yılı itibariyle yaklaşık 100 milyon kişiyi (nüfusun % 1,5’i) etkilemektedir ve sıklığı cinsiyetle ilişkili değildir. Akarlar dünyaya yayılmıştır ve farklı iklimlerde her yaş, ırk ve sosyoekonomik sınıfı eşit şekilde enfekte eder. Uyuz, hijyenik olmayan yaşam koşullarına sahip kalabalık alanlarda daha sık görülür. Küresel olarak 2009 itibariyle, her yıl yaklaşık 300 milyon uyuz vakası meydana gelmekle birlikte, çeşitli taraflar bu rakamın aşırı ya da hafife alındığını iddia etmektedir. Küresel nüfusun (Tüm Dünya) yaklaşık % 1-10’unun uyuz ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir, ancak bazı popülasyonlarda enfeksiyon oranı % 50-80 kadar yüksek olabilir.

Toplumda Uyuz Hastalığı; Tarihsel Gelişim

Antik çağlardan beri insanlarda uyuz gözlenmiştir. Mısır ve Orta Doğu’dan gelen arkeolojik kanıtlar uyuzun MÖ 494 gibi erken bir dönemde var olduğunu göstermektedir. Uyuz hastalığında ilk kaydedilen referansı İncil’den olduğuna inanılıyor, – Leviticus c’de belirtilen bir tür “cüzzam” olabilir. M.Ö. 1200 veya Tesniye 28’in lanetlerinden bahsedilebilir. MÖ dördüncü yüzyılda, Aristoteles “bitler” üzerinde “iğnelendikleri takdirde küçük sivilcelerden kaçtığını” bildirdi – uyuzlarla tutarlı bir tanım.

Roma ansiklopedisti ve tıp yazarı Aulus Cornelius Celsus (c. M.Ö. 25 – MS 50) hastalığı “uyuz” olarak adlandırmak ve karakteristik özelliklerini tanımlamakla tanınır. Uyuzun parazitik etiyolojisi, İtalyan doktor Giovanni Cosimo Bonomo (1663-1696) tarafından 1687 tarihli “İnsan vücudunun etli solucanlarına ilişkin gözlemler” bölümünde belgelenmiştir.

Avrupa’da, 19. yüzyılın sonundan 20. yüzyılın ortalarına kadar, Wilson’un merheminin tıbbi adı ile kükürt içeren bir merhem uyuzların topikal tedavisi için yaygın olarak kullanıldı. Merhemin birkaç versiyonunun içeriği ve kökenleri 1945’te British Medical Journal‘da yayınlanan yazışmalarda detaylandırıldı.

Toplum ve Kültür

Uluslararası Uyuz Kontrolü İttifakı 2012 yılında başlatılmıştır ve 15’ten fazla farklı ülkeden 150’den fazla araştırmacı, klinisyen ve halk sağlığı uzmanını bir araya getirmektedir. Uyuzun küresel sağlık üzerindeki etkilerini Dünya Sağlık Örgütü‘nün dikkatine sunmayı başarmıştır. Sonuç olarak, WHO resmi olarak ihmal edilmiş tropikal hastalıklar ve ihmal edilmiş diğer koşullar listesine uyuzu eklemiştir.

Diğer Hayvanlar

hayvanlarda uyuz hastalığı
hayvanlarda uyuz hastalığı

Uyuz çok sayıda evcil ve vahşi hayvanda ortaya çıkabilir; bu istilalara neden olan akarlar, tipik olarak insan formuna neden olanlardan farklı alt türlere sahiptir. Bu alt türler her zaman konakçıları olmayan hayvanları istila edebilir, ancak bu tür enfeksiyonlar uzun sürmez. Uyuz ile enfekte olmuş hayvanlarda şiddetli kaşıntı ve ikincil cilt enfeksiyonları görülür. Genellikle kilo verirler ve zayıflarlar.

Evcil hayvanlarda uyuzun en sık teşhis edilen şekli, köpek ve kedilerde Sarcoptes scabiei canis alt türlerinin neden olduğu sarkotik uyuzdur. Sarkotik uyuz, istila edilen hayvanlarla uzun süreli temas eden insanlara bulaşabilir ve giysilerin kapladığı cilt yüzeylerindeki dağılımı ile insan uyuzundan ayırt edilir. Uyuz ile enfekte olmuş yerli kümes hayvanı “pullu bacak” olarak bilinen şeyden muzdariptir. Vahşi olan ve veteriner bakımı olmayan evcil hayvanlar, uyuz ve diğer birçok rahatsızlıktan sık sık etkilenmektedir.

Toplumda Uyuz Hastalığı; Araştırma Gelişmeleri

Moksidektin uyuz için bir tedavi olarak değerlendirilmektedir. Veteriner hekimliğinde, sarkopik uyuz da dahil olmak üzere bir dizi paraziti tedavi etmek için kurulmuştur. İvermektine göre avantajı insanlarda daha uzun yarılanma ömrü ve dolayısıyla potansiyel etki süresidir. Çay ağacı yağı laboratuvar ortamında etkili görünmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor