Uyuz neden olur

Neden Uyuz Olur?

Uyuz bulaşıcıdır ve enfekte (hastalığı kapmış) olmuş kişiyle uzun süreli fiziksel temas neden iyle hastalık bulaşabilir. Uyuz neden lerinin çoğu cilt teması yoluyla olur.

Uyuz Akarı

Uyuz akarı Sarcoptes scabiei
Uyuz akarı Sarcoptes scabiei

18. yüzyılda, İtalyan biyologlar Giovanni Cosimo Bonomo ve Diacinto Cestoni (1637-1718), Sarcoptes scabiei isimli akarı uyuz nedeni olarak tanımladılar. Sarcoptes, cilt parazitlerinin bir cinsidir ve toplu olarak kabuk akarları olarak bilinen daha büyük akar ailesinin parçasıdır. Akarların yetişkinlerinin sekiz bacağı vardır. Örümcekler ve keneler ile aynı filogenetik sınıfa (Arachnida) aittir.

Scabiei akarlarının boyları 0,5 mm’nin altındadır. Gravid dişiler, bir konağın derisinin ölü, en dış katmanına (stratum corneum) tünel açar ve sığ yuvalara yumurta bırakır. Yumurtalar üç ila on gün içinde larva olur. Bu genç akarlar cilt üzerinde hareket eder ve olgunlaşmadan önce, ev sahibinin derisinde üç ila dört hafta yaşayan bir “nimf” aşaması geçirirler. Erkekler cildin üstünde dolaşırlar, bazen cilde girerler. Genel olarak, kabuksuz uyuzlu sağlıklı hijyenik bir kişiyi istila eden yetişkin akarların toplam sayısı azdır.

Akarların cilt içindeki ve üzerindeki hareketi, alerjenlere karşı hassas olanlarda yoğun bir kaşıntı üretir.

Uyuz Neden Olur; Bulaşma – Bulaştırma

Uyuz bulaşıcıdır ve enfekte olmuş bir kişiyle uzun süreli fiziksel temas yoluyla hastalık bulaşabilir. Cinsel temas sonucu hızlıca bulaşsa da, uyuz vakalarının çoğu diğer cilt-cilt teması yoluyla olur. Daha az yaygın olarak, uyuz istilası kıyafetlerin, havluların ve yatakların paylaşılmasıyla gerçekleşebilir. Bireysel akarlar oda sıcaklığında insan derisinden uzakta, en fazla iki ila üç gün hayatta kalabilir. Bitlerde olduğu gibi, lateks prezervatif cinsel ilişki sırasında uyuz bulaşmasına karşı etkisizdir, çünkü akarlar genellikle cinsel organlar dışındaki bölgelerde bir kişiden diğerine geçer.

Sağlık çalışanları hastalardan uyuz kapma riski altındadır, çünkü onlarla uzun süre temas halinde olabilirler.

Uyuz Böceği ve Hastalığı İlaçlama

Uyuz böceği ve hastalığından korunmak veya mevcut evinizde bulunan sorunu çözmek için haşere ilaçlama işlemi tavsiye edilir. Eğer çok aşırı bir problem var ise evin veya o bölgenin karantina alınıp bütün yüzey ilaçlaması yapılmalıdır. İlaçlamada permetrin bazlı biyosidal intektisit ilaçlar yeterli olmaktadır. İlaçlamayı yapacak olan teknik elemanların uyuz böceği ile ilgili temel altyapısının olması gerekir, yanlış ilaçlama problemi gidermez, uzun vadede sakıncaları da olmaktadır. Çalışkan İlaçlama olarak uyuz ve akar türlerinin ilaçlamasında yılların deneyimine sahibiz, ilaçlama teklifimiz için iletişim kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor