Uyuz Tedavisi

Uyuz Tedavisi

Uyuz tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi tüm hane halkını ve istila edilen kişiyle yakın zamanda uzun süre temasta olanları içermelidir. Kaşıntıyı kontrol etmek için seçenekler arasında antihistaminikler ve reçeteli antienflamatuar ajanlar bulunur. Son üç gün içinde kullanılan yatak takımları, giysiler ve havlular sıcak suda yıkanmalı ve sıcak kurutucuda kurutulmalıdır.

Uyuz Tedavisi; Permetrin Tedavisi

permethrin krem
permethrin krem

Bir piretroid insektisit olan Permetrin, uyuz için en etkili tedavidir ve tercih edilen tedavi olmaya devam etmektedir. Genellikle yatmadan önce boyundan aşağıya doğru uygulanır ve yaklaşık sekiz ila 14 saat bekletilir, sonra sabah yıkanır. Sadece semptomatik alanları değil, tüm cilt yüzeyini kaplamak gerekmektedir; tedavi edilmeyen herhangi bir cilt yaması, bir veya daha fazla akarın hayatta kalması için “güvenli bir sığınak” sağlayabilir. Permetrin, yumurtaları, yavruları ve yetişkin akarları öldürdüğü için normal olarak tek uygulama yeterlidir, ancak birçok doktor önlem olarak üç ila yedi gün sonra ikinci bir uygulama önermektedir. Kabuklu uyuz birden fazla uygulama veya oral ivermektin ile ek tedavi gerektirebilir. Permetrin, genellikle tolere edilebilen cildin hafif tahriş olmasına neden olabilir.

Uyuz Tedavisi; Ivermektin Tedavisi

Oral ivermektin uyuzların yok edilmesinde, genellikle tek bir dozda etkilidir. Kabuklu uyuz için tercih edilen tedavidir ve bazen topikal bir ajan ile kombinasyon halinde reçete edilir. Bebekler üzerinde test edilmemiştir ve altı yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

Topikal ivermektin preparatlarının yetişkinlerde uyuz için etkili olduğu gösterilmiştir, ancak şu anda ABD’de uyuz tedavisi olarak FDA onaylı değildir. Sarkoptik uyuz (insan uyuzlarının veteriner analogu) için de yararlıdır.

Diğer tedavi yöntemleri

Diğer tedaviler arasında lindan, benzil benzoat, crotamiton, malathion ve kükürt preparatları bulunur. Lindan etkilidir, ancak potansiyel nörotoksisite konusundaki endişeler birçok ülkede bulunabilirliğini sınırlamıştır. Kaliforniya’da yasaklanmıştır, ancak diğer eyaletlerde ikinci basamak tedavi olarak kullanılabilir. Kükürt merhemleri veya benzil benzoat düşük maliyetlerinden dolayı gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla kullanılmaktadır; Bazı % 10 kükürt çözeltilerinin etkili olduğu gösterilmiştir, kükürt merhemleri en az bir hafta boyunca tipik olarak kullanılmaktadır, ancak birçok insan kükürt ürünlerinin kokusunu itici buluyorlar. Sınırlı çalışmalarda krotamitonun permetrin’den daha az etkili olduğu bulunmuştur. Permetrin dermal emilimine ilişkin endişeler nedeniyle bazen çocuklar için permetrin yerine crotamiton veya kükürt preparatları önerilmektedir.

Toplu (Bölgesel) Tedavi Yöntemleri

Uyuz pek çok gelişmekte olan ülkede endemiktir ve özellikle kırsal ve uzak bölgelerde yaygındır. Bu tür ortamlarda, yüksek reinfeksiyon oranı nedeniyle sadece bireylerin tedavisi etkisiz olduğundan, hastalık oranını azaltmak için toplum çapında kontrol stratejileri gereklidir. Eşgüdümlü müdahalelerin tüm toplulukları tek bir çaba içinde tedavi etmeyi amaçladığı durumlarda büyük ölçekli kitle ilaç uygulama stratejileri gerekebilir. Her ne kadar bu tür stratejiler bu tür topluluklardaki uyuz yükünü azaltabildiğini göstermesine rağmen, uyuşturucu seçimi de dahil olmak üzere benimsenecek en iyi strateji hakkında tartışmalar devam etmektedir.

Bu büyük ölçekli müdahalelerdeki maliyet önemlidir, etkin ve sürdürülebilir bir şekilde uygulamak için gerekli kaynaklara ihtiyaç vardır. Dahası, endemik uyuzlar büyük ölçüde yoksul ve uzak bölgelerle sınırlı olduğundan, politika yapıcılardan ve uluslararası bağışçılardan fazla ilgi çekmeyen bir halk sağlığı konusudur.

Uyuz Böceği ve Hastalığı İlaçlama

Uyuz böceği ve hastalığından korunmak veya mevcut evinizde bulunan sorunu çözmek için haşere ilaçlama işlemi tavsiye edilir. Eğer çok aşırı bir problem var ise evin veya o bölgenin karantina alınıp bütün yüzey ilaçlaması yapılmalıdır. İlaçlamada permetrin bazlı biyosidal intektisit ilaçlar yeterli olmaktadır. İlaçlamayı yapacak olan teknik elemanların uyuz böceği ile ilgili temel altyapısının olması gerekir, yanlış ilaçlama problemi gidermez, uzun vadede sakıncaları da olmaktadır. Çalışkan İlaçlama olarak uyuz ve akar türlerinin ilaçlamasında yılların deneyimine sahibiz, ilaçlama teklifimiz için iletişim kurabilirsiniz.

Uyuz Tedavisi” yazısında 4 düşünce

    • oguzhan diyor ki:

      Merhaba, düzgün şekilde teklif verebilmemiz için çeşitli detayları öğrenmemiz gerekiyor. Bizimle bir telefon numarası paylaşırsanız veya iletişim numaralarımızdan bizi ararsanız net bir fiyat verilebilir. Ayrıca uyuz ile ilgili genel yapılması gerekenleride bizlerden öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor