güvenli pestisit haşere ilacı kullanımı

GÜVENLİ PESTİSİT HAŞERE İLACI KULLANIMI

Pestisit kullanımı profesyonellerin yapması gereken bir uygulamadır. Yanlış uygulamalar uzun vadede önemli risklere yol açmaktadır. Güvenli pestisit haşere ilacı kullanımı için belli başlı kurallara uyulması gerekmektedir. Maalesef haşere ilaçlama sektöründe bir çok firma ve çalışan bu kuralları göz ardı etmektedir.

Aşağıda maddeler halinde uyulması gereken kuralları bulabilirsiniz.

 1. Vektör mücadele uygulamalarında kimyasal mücadele yerine mümkün olduğunca diğer mücadele yöntemlerinin kullanılmasına çalışılmalıdır.
 2. Uygun pestisit seçimi: Pestisit kullanmak gerekiyorsa en uygun olanı seçmeye çalışılmalıdır. Sadece hedef canlıya karşı etkili, diğer canlılar ve çevre için güvenli pestisit seçilmesi gerekmektedir. Bir bölgede ilaçlama yapılacak ise, o bölge ve çevresi iyi şekilde analiz edilmelidir. Hedef haşerenin popülasyonu, bölgedeki diğer canlıların çeşitliliği ve popülasyonu, daha önce herhangi bir pestisit kullanılıp kullanılmadığı, bölgede tarımsal pestisitlerden dolayı hedef canlıda direnç oluşup oluşmadığı tespit edilmelidir. Halk sağlığı alanında kullanılacak olan pestisitlerin mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından izinlendirilmiş olması gerekmektedir. İzinli biyosidal ürünler listesi için tıklayınız.
 3. Pestisit uygulanan mesken ve barınaklar ile iş ve çalışma yerlerinin kapı pencerelerinin bir süre sıkıca kapatılması gerekmektedir. Uygulama sonunda ise kapı pencereler açılarak çok iyi bir şekilde havalandırılması gerekmektedir. Varsa hayvanların yemlik ve suluk gibi malzemeleri iyice temizlendikten sonra hayvanlar içeri alınmalıdır.
 4. Uygulama öncesi koruyucu önlemler alınmalı, uygulayıcılar eğitilmeli, uygulamalar asla çocuklara yaptırılmamalıdır. Diğer personeller uygulama alanından uzaklaşmalıdır.
 5. Ambalajı bozuk ilaçlar alınmamalı, kullanılan ilacın üzerindeki etiket bilgileri eksiksiz ve okunur olmalıdır.
 6. Uygulayıcılar, tulum, şapka, çizme, eldiven, maske gibi koruyucu ekipmanları mutlaka kullanmalıdırlar.
 7. Aşırı zehirli olan Tarım zararlılarına karşı kullanılan pestisitler asla halk sağlığı amaçlı kullanılmamalıdır.
 8. Gerekli donanım, ilaç ve diğer malzemeler zamanında hazırlanmalı, bakım ve ayarları düzenli olarak yapılmalıdır.
 9. Pestisit karıştırırken veya uygularken yemek yenmemeli, bir şey içilmemeli, içki ve sigara içilmemeli, en küçük bir bulaşmada bile bulaşan yerler su ve sabunla yıkanmalıdır.
 10. Kullanım öncesi pestisitler hakkında gerekli bilgi edinilmeli, ilacın dozu önerilen oranda ve hedef zararlıya uygun zamanda uygulanmalıdır.
 11. Uygulama açık alanda yapılacak ise; uygun hava koşularında, rüzgarsız, yağışsız havada ve günün serin saatlerinde yapılmalıdır.
 12. İlaçlanan sahaya ve tarım alanları ile meyve bahçelerine uyarıcı levhalar asılmalı, çiftlik hayvanları, arılar sahadan uzaklaştırılmalıdır.

İlaçlama Uygulaması Sonrası Alınacak Önlemler :

 1. Pestisit artıkları (ilaç şişesi, karıştırma materyalleri) kuyu ve kanal ile diğer su kaynaklarına, göl ve göletlere dökülmemeli ve bulaştırılmamalıdır.
 2. Uygulama bittikten sonra artan pestisitler ortamdan uzaklaştırılmalı (depoya götürülmeli), kullanılan alet ve ekipmanlar temizlenmeli, koruyucu elbiseler değiştirilip yıkanmalı, uygulayıcı personel su ve sabunla temizlenmelidir.
 3. Boş kaplar açığa atılmamalı, usulüne uygun şekilde yakılarak veya toprağa gömülerek imha edilmelidir.
 4. Pestisitler, çocuklarla hayvanların yetişemeyecekleri ve bulamayacakları şekilde saklanmalı, besin maddeleri ile aynı yerde taşınmamalı ve depolanmamalıdır.

Çalışkan İlaçlama Olarak Çalışma şeklimiz

Çalışkan ilaçlama olarak “güvenli pestisit haşere ilacı kullanımı” nı önemsiyoruz ve yaptığımız işlerde elimizden geldiğince kuralları uygulamaya çalışıyoruz. Değerli müşterilerimiz ve kendimizi korumak ilk önceliğimizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor