Tahtakurusu Nedir ?

Tahtakurusu

tahtakurusu nedir
tahtakurusu nedir

Tahtakurusu Nedir?, Cimicidae familyasından böceklerin (yatak böcekleri) ortak bilinen adıdır. Tahtakuruları isim olarak sıklıkla tahta Kurdu ile karıştırılmaktadır, isim benzerliği nedeni ile genelde karıştırılmaktadır. Tahtakuruları kuşlardan ve memelilerden kan emerek beslenip, yaşarlar. Geceleri aktiftirler, kan emerler. Gündüz ve ışık olan ortamlarda, ışıktan saklanarak yaşarlar.

En çok rastlanılan türü Cimex Lectularius’tur. Renkleri koyu kırmızı ve kahverengi arasındadır. İnsan yaşam alanlarında da sıklıkla görülmektedirler.

Tahta Kurularının Oluşumu ve Yayılmaları:

Tahtakuruları Dünya’nın her bölgesinde yaygın olarak yaşamaktadır. Eski dönemlerde fakir bölgelerde yaygınken,günümüzde her yerde rastlanmaktadır. Günümüzde yayılımı turistik tesislerden olmaktadır. Bir otelde, toplu uzun yolculuk yapılan tren, vapur uçarlardan, pansiyon vb. gibi yerlerden kişiler bavul ve valizlerle diğer bölgelere tahtakurularını taşımaktadırlar.

Tahtakurusu Yaşam Döngüsü

tahtakurusu yaşam döngüsü

Düzenli beslenme durumlarında tahtakurusu dişisi günde 2-3 yumurta bırakabilir. Bu da 1-2 aylık bir süreçte yüzlerce yumurta bırakabileceği anlamına gelebilir. Yumurtalar toplu iğne başı kadar sarımsı oval bir yapıya sahiptir, gözle görülmesi çok zordur. Yumurtalar 10 gün içinde yumurtadan çıkmaktadırlar. yaşam döngüsü sıcak bögelerde daha hızlıdır, soğuk bir alanda bu süreler artmaktadır. Yumurtadan çıktıktan sonra larva 1 hafta içinde uygun bir kan emecek besin bulmalıdır. larva formunda iken haftada en az bir kez beslenmelidir. Larva formunda düzenli beslenmeyle erişkin formuna erişebilir. Tahtakuruları zorunlu kan emicilerdir, besin olarak kan ihtiyaçları vardır ama erişkin bir tahtakurusu 6 ay besinsiz yaşayabilir. Erişkin formunda yaklaşık 5 mm olabilir.

Tahta Kurusu Isırığı

Tahtakuruları beslenmek için cildi deldiğinde deri altına bir madde (enzim) salgılar. Salgılanan bu enzim tahtakurusu ısırığının etkisini belirler. Kimi canlılar bu enzime farklı reaksiyonlar gösterebilir. Örneğin bir insanda ciddi kaşıntı vs. oluşturabilir bir başka insanda hissedilmeyecek düzeyde olabilir. Isırılma sayısı da bu tepki reaksiyonunun şiddetinde bir başka faktördür.

Tahtakuruları kanı çıkardıkları bölgede ufak bir delik açarlar, ilk başlarda bu ısırık çok belli olmaz amam ileriki dönemlerde ısırıkların sayısı arttıkça ağrılı olmaya başlar. Bu nedenle ilk günlerde varlıkları farkedilmezler, ileriki dönemlerde ağrılar ve ısırıklara derinin verdiği reaksiyon arttıkça kişi şüphelenir. Genellikle üst vücut bölgesi, boyun omuzlar ve kollarda ısırıklar gözükür.

Tahta Kurusunun Zararları

Tahta kuruları ev içinde her tür hava koşulunda yaşayabilirler. Tahtakurularının ısırığında bilinen bir hastalık olmamakla beraber. İnsanlarda can sıkıcı şekilde psikolojik etkilere sebebiyet verir. Isırıklar alerjik durumlara yol açabilir, cilt tahrişlerine yol açabilir, aşırı kaşınmayla beraber ciltde kalıcı izler bırakabilir.

Tahta kurularından kurtulma yöntemleri

tahta kurusundan kurtulma yöntemleri
tahta kurusundan kurtulma yöntemleri

Tahtakurularından kurtulmak için evde yapılacak çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu makalemizde tahtakurularından ilaç kullanmadan nasıl kurtulabiliriz hakkında çeşitli bilgiler mevcuttur.

Tahta Kurularından Korunma Yöntemleri

Tahtakurusu olan evlerde tahta kurusu ısırığından korunmak için çeşitli doğal yöntemler kullanılabilir. Çeşitli aromatik yağlar tahta kuruları için bir bariyer görevi görür ve yakakta ısırılma olasılığı azalır. Bilinen aromatik yağlar lavanta yağı, biberiye yağı, çay ağacı yağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor