Pire Nedir, Zararları ve Pire İlaçlama Yöntemleri

Pire Nedir, Zararları ve İlaçlama Yöntemleri

Ergin Pirenin genel görünüşü
Ergin Pirenin genel görünüşü

Pire hakkında yazdığımız makalemizde, pire hakkında genel bilgi, yaşam döngüleri, zararları ve pire ilaçlama hakkında genel bilgilere yer verdik. Pire ilaçlama yöntemleri hakkında detaylı bilgi buradan vermek çok zordur, ortama göre uygulamalar çok değişiklik gösterebiliyor.

Pireler boyları 1,5 ile 3,5 mm arasında değişen küçük kan emici parazitlerdir. Yaklaşık olarak 2500 çeşidi bulunmaktadır. En çok rastlanan pire türü Kedi Piresidir. Pirelerin genelde renkleri kahverengidir, kedi piresinin rengi kırmızıya dönüktür. Pireler vücut yapıları sayesinde (Yassı gövde) hayvanların kürk ve tüyleri arasında rahatça hareket edip deri yüzeyine ulaşabilirler. Pirelerin kanatları yoktur ama Dünya’da en iyi zıplayan canlıdır, 30 santime kadar zıplayabilirler ve bu şekilde konakçıya yerleşirler. Pireler Konakçıya yerleştiğinde çok sıkı şekilde tutunabilirler. Özel ağız yapıları sayesinde cildi deler ve rahatça kan emebilirler.
Ülkemizde genelde kedi, köpek, insan, kümes hayvanları ve tavşanlarda bulunur. Pireler Kan emmek için ısırdıkları yeri uyuşturmak amaçlı bir salgı yayar, bu salgı kaşıntılara yol açar.

Pirelerin Yaşam Döngüsü ve Gelişimi

Pirelerin Yaşam Döngüsü
Pirelerin Yaşam Döngüsü

Pireler, yumurta , larva , pupa ve imago’nun (yetişkin) dört yaşam döngüsü aşamasından geçen holometabolous böceklerdir. Çoğu türde, ne dişi ne de erkek pireler ilk ortaya çıktıklarında tam olarak olgunlaşmazlar, ancak üreme yeteneğine gelmeden önce kanla beslenmelidirler. Bazı türler tüm yıl boyunca ürerler, bazıları ise faaliyetlerini ev sahiplerinin yaşam döngüleri veya yerel çevresel faktörler ve iklim koşulları ile senkronize eder. Pire popülasyonları kabaca % 50 yumurta ,% 35 larva, % 10 pupa ve % 5 yetişkinlerden oluşur.

Pirelerin Yumurta Evresi

Pireler bir kerede 2-5 düzine arası yumurta bırakabilirler. Bir dişi yaşamı boyunca binin üzerinde yumurta bırakabilir. Pireler yumurtalarını genellikle konakladığı canlının yuvasına veya cilt yüzeyine bırakırlar. Pire yumurtaları konağın üzerinden kolay bir şekilde yere düşebilir. Bu nedenle konağın gezdiği, yuvalandığı alanlar larvaların birinci yaşam alanlarını oluşturur. Larvaların yumurtadan çıkmaları 2 gün ile 2 hafta arasında değişebilir. Konakçının sağlık durumu eğer kötüyse yumurta bırakma sayıları artar, ölü hayvanlar üzerine de çok fazla yumurta bırakabilirler.

Larva

Pire larvaları, ölü böcekler, dışkı, belirgin yumurtalar ve bitkisel maddeler gibi mevcut herhangi bir organik materyali beslenmek için kullanabilir. Kördürler ve güneş ışığından kaçınırlar, kum veya toprak, çatlaklar ve çatlaklar gibi karanlık, nemli yerlerde, halıların altında ve yatak takımlarında yaşayabilirler. Tüm larva aşaması 4 ila 18 gün sürer.

Pupa

Pireler larva aşamasınnın son günlerinde bir koza örerek yetişkin formuna metamorfoz geçirir. Pupa evresi 4 gün sürer, olumsuz hava koşullarında bu süre artabilir. Çeşitli tetikleyiciler yardımı ile kozadan çıkar ve uygun bir konakçı arar.

Yetişkin

Pire yetişkinliğe ulaştığında, birincil amacı kan bulmak ve daha sonra çoğalmaktır. Dişi pireler yaşamları boyunca 5000 veya daha fazla yumurta bırakabilir, bu da sayıların hızlı bir şekilde artmasına izin verir. Genel olarak, yetişkin bir pire sadece 2 ya da 3 ay yaşarlar. Genellikle bir konakçı bulamazlarsa bir kaç gün yaşayabilirler. İdeal sıcaklık, yiyecek arzı ve nem koşullarında, yetişkin pireler bir buçuk yıla kadar yaşayabilir. Tamamen gelişmiş yetişkin pireleri yumurtlamadıkları sürece yemek yemeden birkaç ay yaşayabilirler. Pire yaşam döngüsü için optimum sıcaklıklar 21 ° C ila 30 ° C’dir ve optimum nem % 70’tir.

Pirelerin Konakçılarla Olan Yaşam İlişkisi

Pireler , insanlar, köpekler, kediler, tavşanlar, sincaplar, yaban gelinciği, sıçanlar, fareler ve kuşlar dahil olmak üzere çok çeşitli sıcak kanlı omurgalılar la beslenir. Pireler normalde bir konakçı tür veya tür grubunda uzmanlaşır, ancak genellikle diğer türlerde beslenebilir ancak çoğalamaz.

Pire Isırığının Zararları

Doğrudan Zararları: Pirelerin ısırıkları insanlarda ve konakladığı diğer canlılarda ciddi kaşıntı hissine sahip olurlar. Pire ısırığının kaşıntı bölgesine canlılar; ısırarak, gagalayarak veya pençelerle çizerek çıkarmaya çalışırlar, buda o bölgeyi tahriş eder. Pire Isırığı ciltte bir yükseltiye sahip olur, kızarıklığa neden olur ve merkezde sivrisinek ısırığı gibi tek bir delme noktası bulunur. Isırıklar bir kaç hafta kadar kaşıntı oluşturur ve iltihaplı kalabilir. Pire ısırığı sonucu kaşıntılar sonucu tüy ve saç kaybına neden olabilir. Aşırı durumlarda anemiye neden olabilirler.

Hastalık taşıyıcısı olarak (Vektör): Pireler, canlılar arasında hastalık taşıyıcı olan vektörlerdir. Pirenin taşıdığı bakteriyel hastalıklar arasında Veba, Murin veya Endemik Tifüs ve çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Dünya çapında önemli bir halk sorunu olan hastalık tungazisine neden olmaktadır.

Pire İstilasının Belirtileri

Pire istilası çok belirgindir, özellikle bir bölgede çok yoğun şekilde yer alabilirler. Uygun konakçı ve koşullar var ise çok hızlı şekilde sayıları binleri bulabilir. O bölgede bulunan diğer canlılar sürekli olarak kaşınarak kendilerini belli ederler. Bölgeye girildiğinde hızlı bir şekilde konakçının üzerine tutunurlar ve kan emmeye başlarlar. İnsanlarda bir anda onlarcası bacaklara geldiğinde istilanın yoğunluğu anlaşılır.

Pirelerden Kurtulma, Pireyle Mücadele ve Pire İlaçlaması

Pirelerden kurtulmak için yapılması gerekenler vardır. Pire mücadelesinde en önemli konu kaynak tespitidir. Kaynağı tespit edemediğiniz sürece mücadeleye eksiden başlamış olursunuz.
Pireden korunmak için evcil hayvanlar için ense damlaları düzenli olarak kullanılmalıdır, evcil hayvanlar dış alanlara gözetimsiz çıkmamalıdır. Bina, depo vb. dış alanlar sıklıkla kontrol edilmelidir. O bölgelerde olabilecek yavrulama ölü hayvan gibi durumlara bakılmalıdır. Evcil hayvan bulunduran kişilerin evlerini sıklıkla süpürgeyle süpürmesi gerekir.

Pire İlaçlama

Pire mücadelesinin son evresi ruhsatlı, işinin ehli araştırmacı bir İlaçlama şirketi ile çalışmaktır. İlaçlama şirketi geldiğinde kaynak tespitinde bulunmalı, gerekli uyarıcı açıklamaları, mevcut popülasyon durumunu, yapılması gerekenleri anlatmalıdır. Son olarak uygun şekilde Pire İlaçlama sı yapılarak sorundan kurtulmaya çalışılır. Pire ilaçlaması genellikle 2-3 kez tekrar edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor