Tahta Kurusundan Kurtulma Yöntemleri

tahtakurusu yaşam döngüsü

Tahtakurularının yaşam döngüsünde, her dişi günde ortalama 3 yumurta bırakabilir. Yani her dişi ayda en az 100 ün üzerinde yumurta bırakabilir. Bir ortamda onlarca dişi olduğu düşünürsek 1 ayda  binlerce tahtakurusu yumurtası ortamda olacaktır.Yumurtalar kuytu köşelerdedir, kolay ulaşılamayacak gözden uzak noktalardadır. Bu nedenle tahtakusu ile mücadele hiç kolay değildir. Sistematik şekilde bir çok işlemin yapılmasını gerektirir. Sıra ile yapılacak olan uygulamalar ve yöntemleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Fiziksel Yöntemler:

Çatlak ve oyukları kapatmak:

Tahtakurusu olduğunu şüphelendiğiniz alanlarda bulunan her türlü çatlaklar, oyuklar, aralıklar vb. yerleri tamamen onararak düzeltmeniz lazım. Tahtakuruları o bölgeden çıkamayacakları için öleceklerdir ve mevcut yumurtaları var ise onlarda ölecektir.

Süpürge çalıştırmak :

Evinizde tahtakurusundan şüphelendirğiniz alanları sıklıkla vakum gücü yüksek süpürge makinesi ile süpürebilirsiniz. Süpürge makinesinin başlığını değiştirerek zor alanlara uygun başlık kullanarak ara noktaları, yatak, koltuk aralarını ve çatlaklar gibi alanları süpürmeniz özellikle yumurtaları ortadan kaldırmak için iyi yöntemdir.

Buharla temizlik :

Buhar makineleri ile temizlik hem hijyen (Covid-19) açısından çok güvenli bir yöntemdir hemde mevcut tahtakurusu erişkin ve yumurtaların bertaraf edilmesi açısından güzel bir yöntemdir. Tahtakurusundan nasıl kurtulurum diyenler için en iyi yöntemlerden biridir. Buharla tahtakurusundan nasıl kurtulunur, nasıl uygulanır.

  • Buharla temizlikte kişisel güvenlik önlem alınmalıdır. Ciddi yanıklara kadar yol açabilecek durumlar olabilir.
  • Elektronik kısımlara, prizle gibi elektrik olabilecek yerlere uygulama yapılmamalıdır.
  • Buhar makinesi uygulamasında bir sistem halinde uygulanmalıdır. Yukarıdan aşağıya doğru süpürerek bir noktaya doğru hareket edilmelidir. Aksi takdirde ortamda tahtakurusu yumurtası var ise onları dağıtacaktır.
  • Çatlaklar vb. dar alanlara ulaşacak şekilde buhar her yere nüfus etmelidir.

Temizlik :

Detaylı günlük düzenli temizlik yapıldığında tahtakuruları ve yumurtaları o bölgede yaşayamazlar. Özellikle çatlaklar vb. tahtakurularının olma olasılığı yüksek alanlarında temizlik maddeleri ile temizlik yapılmalıdır. Çarşaflar ve giysi gibi yıkanabilecek şeyler düzenli olarak yıkanmalıdır. Çamaşır makinesi sıcak programda çalıştırılmalıdır.

Kurutma Makinesi:

Çamaşır, giysi ve yıkanabilir ürünler yıkandıktan sonra, sıcak programda kurutma makinesinde kurutulunca oldukça etkili olur. Var olan hemen hemen her tür yumurta vb. haşereler yok olur. Yıkanmadan da kurutma makinesin de sıcağa maruz bırakılabilir.

Doğal Bitkisel Yöntemler

Şunu belirtmekte fayda var, doğal yöntemler tahtakurularını öldürmezler, sadece bir bariyer oluşturarak kan emeceği bölgeye geçememelerini sağlarlar. Dolaylı olarak düşünülürse belli bir süre beslenemeyen haşere bir süre sonra ölecektir. Doğal bitkisel yöntemler de kullanılacak bitkiler şunlardır. Lavanta yağı, biberiye yağı, çay ağacı yağı gibi aromatik kokulu yağlar kullanılabilir. Şu şekilde kullanılmalıdır, mevcut aromatik yağ sprey bir şişe yardımı ile tahtakurusu olabilecek yerlere sıkılır. Yine aynı şekilde yatak içi ve çevresine damlatılarak, sıkılarak uygulanabilir. Önemli olan yuva olarak kullanabilecekleri alanlarda yuvalanmalarını önlemektir.

Kimyasal Yöntemler (Haşere İlaçlama)

Tahtakurusundan kurtulma yöntemlerini denediniz ve başarılı olamadınız, kesin çare olarak haşere ilaçlama firmasından destek almalısınız. Güvenebileceğiniz profesyonel bir haşere ilaçlama firması sizlere yardım olacaktır. Kimyasal yöntemleri kendinizin yapmasını tavsiye etmiyoruz. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek haşere ilaçları piyasada satılmaktadır. Son kullanıcı olarak hangisi güvenli, hangisi sağlığa zararlı, nasıl uygulanmalıdır gibi bilgilere sahip olunmadığı için sizlere zarar verebilir.

Tahtakurusu uygulamaları zor uygulamalar arasındadır. İlaç dirençleri yüksektir ve yaşam alanlarının karmaşıklığı sebebi ile tek uygulamada başarı şansı düşüktür. İlaçlama da minimum 2 periyot gerekmektedir. Bazı durumlarda uygulama sayısı 2 den fazla olmaktadır. Mevcut net durumu sahada çalışan saha ekipleri inceleyip net bilgi vermektedir.

Tahtakurusu ilaçlama uygulama yöntemi değişiklikler gösterebilir. Bazı durumlarda ULV ile uygulama yapılır, bazı durumlarda İlaçlama pompası (matabi) yardımı ile yapılır.

Tahtakurusu ilaçlama da kullanılacak olan ilaç seçimi mevcut koşullar değerlendirilerek yapılır. Kokulu İlaç grupları da kullanılabilir, kokusuz ilaç grupları da kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor