El Yapımı Doğal Sinek Kovucu

El Yapımı Doğal Sinek Kovucu

Sivrisinek ve böcek sezonu geldi. “Doğal” olmak yaşam tarzınız olduğunuzu düşünseniz bile, muhtemelen eviniz içinde veya üzerinizde gezinen sinek veya böcekler istemezsiniz. Bunları kovamak için en iyi yöntem önlemek olsada(tüm besin kaynaklarını kapalı tutmak ve evinizi temiz tutmak), aramızda ki en titiz olanınımıza bile böceklerin saldırısına uğrayabilir.

El Yapımı Doğal Sinek Kovucu
El Yapımı Doğal Sinek Kovucu

Pek çok ticari böcek kovucular hastalık taşıyıcı böceklere karşı koruma olarak DEET veya N, N-Dietil-meta-toluamid kullanır. Bu bir zehir ve pestisit olan DEET, merkezi sinir sisteminin aktivitesinin inhibisyonu ile böcekleri öldürür. Ancak, bu güçlü kimyasal da ciddi epidermal reaksiyonlar, uykusuzluk, duygusal ve bilişsel işlev bozuklukları ile bağlantılı olmuştur.

DEET için iyi bir doğal bir alternatifse Citronella olmuştur; bu uçucu yağ parfüm, mumda, kozmetikte, sabunda ve tütsülerde dünyada yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Fakat insanların bir kısmı bu kokuyu beğenmiyebildiği gibi bşr kısmındada cilde uygulandığında kalp hızını yükselttiği bulunmuştur. Citronella ABD’nin Çevre Koruma Ajansı tarafından onaylanmış olsa da, Kanada’nın ulusal sağlık kurulu aşamalı kullanımdan kaldırma sürecinde ve İngiltere citronellanın böcek kovucu ürünlerde aktif madde olarak yasaklamıştır.

Neyse ki, böcek kovucular için başka doğal seçeneklerde vardır. Bunları mağazalarda doğal böcek kovucular olarak görebilirsiniz, ama incelediğinizde – çoğunun esansiyel yağların sadece farklı kombinasyonları olduğunu görürsünüz.  Evde kendi böcek kovucunuzu yapmak daha kolay ve daha ucuzdur.

Malzemeler

15-20 damla esansiyel lavanta yağı

3-4 yemek kaşığı vanilya özü

¼ fincan taze limon suyu

500 ml sprey şişesi

Yapılışı

  1. Sprey şişesinde uçucu yağ, vanilya ve limon suyu birleştirin.
  2. Sprey şişesinin geri kalanını su ile doldurun ve iyice sallayın.
  3. Ev yapımı böcek kovucunuz kullanıma hazır! Kolunuza, bacağınıza ve vücudunuza serbestçe sıkabilirsiniz.

Alternatifler:

Eğer lavanta kokusu beğenmezseniz, bunun yerine lemongrass (limon otu) yağını kullanabilirsiniz.

Daha ferahlatıcı kovucu için (sıcak yaz günleri için ideal), karışıma serinletici nane esansiyel yağından beş damla ekleyin.

 

El Yapımı Doğal Sinek Kovucu” yazısında 3 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'dan Sor