İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerinde hizmet vermekteyiz, her tür haşere problemleriniz için aşağıda telefon numaralarından bilgi alabilir, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

GSM: (0542) 374 3461   Telefon: (0216) 374 34 61

Güve

Güve ilaçlama, istanbul, kartal, pendik, tuzla, maltepe, gebze
Güve

Odun, kumaş ve kürk gibi şeylere musallat olan çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklara verilen ortak ad.

Güve denince sadece asıl güveler (Tinea) değil, güvegillerden olan ve tırtılları mağaza ve ambarlarda büyük zararlara yol açan küçük kelebeklerin hemen hepsi anlaşılır. Gerçek güveler, evlerde yaşayan küçük parlak böceklerdir. Bunların beyazımsı tırtılları sık dokulu ağdan yuvalarda yaşar, yün kumaşları, kürkleri, tüyleri vb. kemirir. Halı güvesi (Tineola biseliella), kürk güvesi (Tinea pellionella) en zararlıları arasındadır.

Güveden korunma

Güveleri yok etmek için kumaşları, kürkleri sık sık pataklamak, fırçalamak, her mevsimde güneşe ve açık havaya çıkarmak gerekir. Sandık ve dolaplara güveye karşı konacak en iyi maddeler at kestanesi, lavanta , karabiber, ham kâfuru, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozudur. Ayrıca giysileri katlayıp rafa dizmek yerine askılara asabilirsiniz.

Buğday güvesi

Dünyanın her yerinde bulunan bu güve, tarla ve ambarlardaki buğday ve mısıra dadanır. Dişi kelebekler Haziran ortasında yumurtalarını başakların üstüne bırakır, yumurtadan çıkan tırtıllar, daha olgunlaşmamış tanelere girerek içten yemeye başlar. Tahıllar hasat edilince, gelişmiş olan tırtılların verdiği ikinci döl ambardaki tanelere yerleşir. Bu böceklerle savaşta, sülfür buharı veya karbon tetraklorür ile karıştırılmış karbonsülfür kullanılır. Güve tarafından yenmiş buğdayla yapılan ekmek sağlık için tehlikelidir.


Tahtakurusu

tahtakurusu ilaçlama, istanbul, kartal, pendik, tuzla, gebze
İstanbul tahta kurusu ilaçlama

Hemiptera takımının Cimicidae familyasından böceklerin ortak adıdır. Bunlar yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emerler. Kan emmek için geceleri konukçularına yanaşırlar. Diğer zamanlarda ışıktan korunmuş yerlerde saklanırlar.

En çok bilinen türü koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyunda olan Cimex lectularius ‘tur. Başlangıçta yarasa paraziti olduğu varsayılan bu hayvanların, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu düşünülmektedir.

Tahtakuruları ısırmayla herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da, cilt tahrişlerine, piskolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Isırıklar şiddetle kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşımayla cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabilir. Tahtakuruları, havanın sıcak veya kuru olmasından bağımsız her ortamda canlı kalmayı başarabilirler. Çok soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden 1 yıl yaşayabilirler. Pestisitlerin onları öldürücü olması için direkt vücutlarına temas etmesi gerekiyor.

Evdeki mobilya, ahşapların içinde yaşam sürdürür ve zarar verirler. Genellikle gece yuvalarından ayrılıp insanları ısırabilirler.

Mücadele Yöntemleri

– Tahtakuruları dayanıksız tahtalardan geldiğinden evinize mobilya alırken daha çok meşe, çınar gibi uzun süre dayanan ve sağlam bir tahtadan mobilya seçin.

– Tahtakurularının evinize girebileceği pencere, kapı, tahta araları gibi yerleri açık tutmamaya özen gösterin. Duvardaki çatlakları ve tahta aralıklarını kapatmaya çalışın.

– Evinizde bir tahtakurusu olduğunu fark ettiğinizde hemen bir ilaçlama şirketi ile konuşun. Çünkü tahtakurusunu bir tane görmek evinizde ortaya çıkmayı bekleyen 200 tane tahtakurusu olduğuna işarettir.

– İlaçlama sisteminde tahtakuruları çetin böcekler olarak yer alır. Bu yüzden bu böceklerle kişisel mücadelenin yeterli kalabilmesi çok zordur. İlaçlama şirketleri tahtakuruları için sisleme yöntemini kullanırlar.

– Tahtakurusu ilacı yapılan bir yerin en az 2 saat boyunca dışarı ile olan her türlü hava kanalı kapatılmalıdır. Yoksa tahtakuruları ölmeyecek, yumurtaları ile çoğalmaya devam edecektir.


Çalışkan ilaçlama, güve ve tahta kurusu gibi ev ortamında yaşayan oldukça can sıkıcı ve zararlı olan böceklerin temizlenmesi, ilaçlanması ve kontrolünde oldukça deneyime sahiptir. Probleminizi iletin ve karşılıklı görüşüp problemlerinizi hızlı ve kesin çözelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir